Blog Nedir? Nasıl Yazılır?

► Blog Nedir?

İnternete yeni girecek herkesin ilk karşılaştıkları kelime “blog” diyebiliriz. Doğal olarakda kendilerine sorduğu ilk soru da “blog nedir” dir. Blog, her insanın bilgi birikimlerini, paylaşmak istediklerini, beğendiklerini ve uzmanlık alanlarını sergileyebileceği, farklı insanların ve sürekli takipte bulunan takipçilerin de bulunduğu web tabanlı bir sistemdir. Sohbet ortamlarında, arkadaş çevresinde veya dijital ortamda tanıştığınız bir insanın blogger olması sizi şaşırtmasın. Zira, oldukça keyifli ve kazançlı bir iş olabilecek blog, son dönemlerde daha da popüler olmuştur.

Burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta; blog sitesinin web tabanlı olmasıdır. Yani web siteniz, takipçileriniz ve ziyaretçilerinizin olması gerekmektedir. BLOG, Web-Login kelimelerinin WeB-Login harflerinden oluşan kelimeyle ortaya çıkmıştır. Burada yer alan WEB internet ortamını, yani dijital ortamı temsil ederken; Login giriş anlamındadır. Yani temel olarak Blog; internete giriş yapmak anlamını taşıyor diyebiliriz.

► Blog Ne İşe Yarar?

Blog sayesinde para kazamaya dahi başlayabilirsiniz. Yazılarınız üzerinden takipçi sayınıza göre reklam alabilir ve bunu işiniz haline getirebilirsiniz. Ancak kar amacı gütmüyorsanız yalnızca yazarak rahatlamak ve insanlara hızlıca ulaşmak için bile blog yazarı olabilirsiniz.Nasıl Yazılır?

Blog yazarı olmak kural tanımayan olaylar silsilesidir. İsterseniz fotoğraf paylaşabilir, her türlü kişisel bilginizi anonim hesaplar üzerinden kolayca paylaşabilirsiniz. Her istediğiniz konuda deneyimlerinizi kolayca aktarabilirsiniz. Yalnızca samimi olmanız beklenmektedir. Bunu okuyucularınız için yapmalısınız. Yazılarınızda imla hatası ve anlatım bozukluğu olmamalı. Bu kurallara uygun bir blog yazarı olduğunuz zaman okuyucularınızın sayısı hızla artmaya başlayacak ve git gide daha fazla insana ulaşmaya başlayacaksınız.

Blog yazarken dikkat edilmesi gereken bazı ususlar;

► İlgi Çekici Başlıklar Seçin:

Başlıklar bir yazının en temel taşıdır. Söyle düşünelim, sizler de bu yazıma gelirken başlığa bakarak geldiniz. İnsanlar tüm yazının ne konuda olduğunu başlık üzerinden algılıyor ve okuyup okumayacaklarına karar veriyorlar. Etkili ve ilgi çekici başlık ile işin ilk adımını güçlü atmış olursunuz.

Bir diğer yandan da seo açısından başlıklar çok önemlidir. Başlık seçerken bunu da dikkate almalısınız. Ama önceliğiniz öncelikle insan olmalıdır. Sırf Google için yazılan yazılar insanların ilgisini çekmez.

► Bilgilendirici Ve Yönlendirici Olun:

İnsaların sadece küçük bir bölümü sadece okumak için blogunuzdaki yazıları okur. Büyük bir kitle okuduktan sonra bilgilenmek ve belli konularda yönlendirilmek ister. İnsanların işine yarayabilecek bilgiler verin ve onlarla tecrübelerinizi paylaşın. Bu sayede yazınızı okuyan kişi tekrar sitenizi ziyaret etmek isteyecektir. Bu sayede okuyucuyu takipçiye dönüştürmeyi başarmış olacaksınız.

► İnsanların Sıkılmasına İzin Vermeyin:

Yazılarınızı okuyan kişiler, sıkılırsa hiç acımadan emek verdiğiniz yazıdan çıkıp gider. Belki de bir daha blogunuza uğramaz. bu nedenle yazdıklarınızla okuyucuları sıkmayın. Geliştirdiğiniz dil ve üslupla kişileri sıkmadan bilgi verin. Unutmayın yazarken sizin sıkıldığınız anda okuyucu da sıkılacaktır. Tam bu anlarda ilginç bir resim, değişik bir espiri yazıya olan ilgiyi tekrar toplayacaktır.

► Dikkat Çekici Tasarımlar Kullanın:

Yazıyı yazarken okuyucuların dikkatlerini istediğiniz noktalara çekmeniz gerekiyor. Bunun için belirli kelimeleri kalın yazmanız yararınıza olacaktır. Diğer yandan da klasik yöntemlerin dışına çıkarak renkli duyuru barları hazırlayarak ilgiyi arttırmaya çalışın.

Gördüğünüz gibi hemen gözünüz bu noktaya gitti. Bu gibi alanlar ayarlayarak okuyucunun ilgisini yenilemeniz yararınıza olacaktır.

► İlgi Çekici Görseller Kullanın:

Görsel kullanımı belkide blog yazılarının en önemli noktasıdır. Çünkü okuyucu yazıya ilk baktığında görselleri görecektir. Ve ilgi çekici, okumaya teşvik edici görseller işinizi kolaylaştıracaktır. Bu noktalarda genelde, kahve ve müzik temalı görseller işinizi görecektir. Kim bir bardak kahveye hayır diyebilir ki?

► Okuyucuları Konunun İçine Çekin:

Okuyucuları yazınıza yorum yaptırmaya teşvik edin ve yönlendirin. Yazı içerisinde ve özellikle sonlarına doğru soracağınız sorularla etkileşimi arttırmaya çalışın. Bu sayede blogunuzda daha fazla vakit geçirilmesini sağlamış olacaksınız.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

E-posta Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Yandex Direct Nedir?