in ,

E-posta Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

E-posta pazarlaması, kurulduğu günden bu yana revaçta ve yeni pazarlama biçimleri gelişirken, örnekse; e-ticaret pazarlamacıları arasında popüler hale geldiğinde bile hiç telaşlanmadı.

E-posta pazarlaması, kurulduğu günden bu yana revaçta ve yeni pazarlama biçimleri gelişirken, örnekse; e-ticaret pazarlamacıları arasında popüler hale geldiğinde bile hiç telaşlanmadı. Bu nedenle, e-posta pazarlaması birçok küçük, orta ve büyük ölçekli işletme için sürekli bir dönüşüm sağlayıcısı haline geldi. E-posta yoluyla ticaret adına yardımcı olmak için dünya çapında e-posta pazarlama kursları , web seminerleri ve konferanslar bile var . 

E-Posta Pazarlama Yöntemleri

Dropshipping pazarlama stratejinizdeki bu güvenilir dijital pazarlama kanalında yer almıyorsanız, bugün başlamanız gerekir.

E-posta Pazarlama Nedir? 

E-posta pazarlama, şirketlerin e-posta pazarlama kampanyalarına kaydolmuş kişilerin listesine ticari malzeme ve/veya hizmet indirimleri içeren e-posta gönderdikleri bir pazarlama kanalıdır . E-posta pazarlamanın amacı, insanları bir şirketin web sitesine yönlendirmek. E-posta pazarlaması son yıllarda hızla gelişmiştir, böylece artık e-postalardaki içeriği kişiselleştirebilir ve yüksek oranda bölümlenmiş kitleler oluşturabiliriz.

E-posta pazarlaması, günümüzde hala en ekonomik ve dönüşüm açısından zengin dijital pazarlama biçimlerinden biridir. Elbette, sosyal medya ve SEO var ve pazarlamacıları heyecanlandırdı, ama kanmayın! E-posta pazarlaması güçlü, ikna edici ve e-ticaret ve dropshipping mağazasına mükemmel sonuçlar veriyor.

E-posta Pazarlama Nasıl Çalışır?

E-posta pazarlama, an itibariyle doğrudan pazarlama şeklinde müşterilerinizle ilişkinizi geliştirmek için, şirketiniz ve müşteriniz arasında bir iletişim biçimi olarak e-posta yoluyla bilgilendime göndermek suretiyle çalışmaktadır. E-posta pazarlamasının amacı, web sitenizdeki dönüşümleri artırmak ve hem yeni, hem de tekrar alışveriş yapmak isteyen müşterileriniz için müşteri sadakatini artırmaktır.

E-posta pazarlamasının birçok süreci olabilir ancak en önemli ilk adım, şirketiniz hakkında bilgi almak isteyenlerin eposta miktarını büyütmektir. Bunu, web sitenize bir abone kutusu koyarak veya satış süreci boyunca e-posta toplamak yoluyla olabilir. AB içindeki müşterilere satış yapan şirketler için, müşterilere e-posta göndermeden önce uymanız gereken bazı düzenlemeler vardır.

E-posta göndermek için bir kişi listesi topladıktan sonra, bu insanlarla bilgi paylaşımı için bir strateji oluşturmanız gerekir. Bir indirim kodunu, yeni ürünleri veya şirketiniz hakkında genel bilgileri paylaşmak isteyip istemediğinize , aynı bilgileri insanlara iki kez göndermemek için bir e-posta pazarlama stratejisi gerekir.

Abone grubunuza gönderilecek bir e-posta oluştururken , göze çarpan bir düğmeyi kullanarak, metnin içine bir harekete geçirme ifadesi eklediğinizden emin olmalı ve e-postayı bir arkadaşına kolayca iletme özelliğini sağlamalısınız. 

E-posta Pazarlama Neden Önemli?

E-posta pazarlamanın önemini gösteren bazı istatistiklere bakalım. Doğrudan Pazarlama Derneği’ne göre, e-posta pazarlamasına harcadığınız her 1 dolar için 32 dolar kazanıyorsunuz! Bu inanılmaz. Başka hiçbir dijital pazarlama yöntemi bu kadar yüksek yatırım getirisine sahip değildir. Bu yüzden bir dahaki sefere kendinize “E-posta pazarlaması nedir?” Diye sorduğunuzda, size gerçekten iyi bir yatırım getirisi sağlayan küçük çevrimiçi mağazanızın reklamını yapmanın uygun bir yol olduğunu unutmayın .

Bir Bakışta E-posta Pazarlama Metrikleri

İnsanların bir kampanyanın başarısını bildirmek için kullandıkları birçok farklı e-posta pazarlama ölçümü var . Bu metrikler:

Açık Ücret : Gönderilen toplam e-posta sayısına kıyasla e-postanızı açan kişilerin sayısı.

Tıklama Oranı / E-postanızı açanlara kıyasla, e-postanızda bir şeyi tıklayanların sayısı.

Dönüşüm Oranı : E-postanızı tıkladıktan sonra sizden bir ürün veya hizmet satın alan kişilerin yüzdesi.

Abone Oranı : Bir süre içinde e-posta pazarlama listenize eklenen abonelerin yüzdesi artışı / azalışı

Hemen Çıkma Oranı : E-postanızda herhangi bir yerde etkileşim kurmadan tıklayanların sayısı.

Abonelikten Çıkma Oranı : Belirli bir kampanyadan veya belirli bir süre içinde abonelikten çıkmış olan abonelerin yüzdesi. 

E-posta Pazarlama için İyi Açma Hız Nedir?

Sektörünüze bağlı olarak iyi bir açma oran % 14 ila 27 arasında olabilir . Açma oranınız geride kalıyorsa, e-postalarınızı açmaya daha fazla insanı çekmek veya e-postalarınızın abonelerin spam klasörlerine düşmediğinden emin olmalı ve konu satırlarınız için yeni formatları test etmeye çalışabilirsiniz. Açma oranınızı arttırmanın birçok yolu var ama en önemli ilk adım abonelere değerli bilgiler gönderiyor olup olmadığınızı kendinize sormak olmalı. Cevap hayır ise, stratejinizi değiştirmeniz gerekir. Evetse, e-postanızın farklı öğelerine bakmaya başlayabilir ve açma oranınızda neyin farklılaştığını görmek için işleri yavaşça nasıl yapacağınızı değiştirebilirsiniz.

E-posta Pazarlamasının Avantajları

İyi yatırım getirisi

Daha önce tartıştığımız gibi, doğru şekilde yapılırsa e-posta pazarlamanın harika bir yatırım getirisi vardır. E-posta kampanyalarınızın sonuçlarını izlemek için zaman ayırdığınızda, Geri dönüşlerin tam olarak ne olduğunu öğrenebilir ve bu sayıyı yükseltmek veya büyük kazancınızı kutlamak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. 

İzleyebilme

Google Analytics gibi ücretsiz araçları kullanarak, web sitenize tıklayan kişileri e-posta kampanyalarınızdan izleyebilirsiniz. Bu, izlenen URL’leri oluşturarak, Google URL Builder’ın beğenileriyle veya kendi URL’lerinizi oluşturmak için endişelenmenize gerek kalmadan özel URL’ler girecek bir üçüncü taraf e-posta aracı kullanarak yapılabilir.

Bir e-posta gönderdiğinizde, bu e-postadan gelen web sitenize gelen tüm trafik Google Analytics’e kaynak ‘E-posta’ olarak kaydedilir. Oradan, Google Analytics hesabınızda ayarlanmışsa, bir hedefin kaç ziyaretçiyi müşteriye dönüştürdüğünü veya alışverişi tamamladığını izleyebilirsiniz.

Otomatikleştirme yeteneği

Sürekli İletişim veya GetResponse gibi e-posta pazarlama yazılımı, size bir kampanyayı göndermek için bir düğmeye basmanıza gerek kalmaması için otomatikleştirme seçeneği sunar. Kendiniz vakit harcamak yerine, belirli bir zamanda gönderilmek üzere bir e-posta planlayabilirsiniz ve bilgisayarınızın başında olup olmadığınıza bakılmaksızın e-postalarınız planlı bir şekilde gönderilecektir. Bunun gibi e-posta servis sağlayıcılarının güzelliği, yeni abonelerin geçebileceği ve böylece bir e-posta listesine yeni bir abone eklendiğinde, tekrar ayar yapmanıza gerek kalmadan e-posta alacakları otomatik hale getirilebilecek kampanya yolları oluşturabilmenizdir. 

Daha iyi e-posta pazarlaması için 5 ipucu

1. Abone Listenizi Oluşturun

İçeriğinizle ilgilenecek bir abone listesi oluşturmanız çok önemlidir . Yeni abone almadığınızda, alıcılarınız içeriğinizle olan aboneliğinizi iptal etmeye veya durdurmaya başlayacak ve kampanyalarınız başarılı olmaktan çok, bayatlamaya hızla başlayacaktır. Bunun yerine, web sitenize bir abone kutusu ekleyin, sipariş işlemi sırasında bir abone düğmesi ekleyin ve sosyal medya takipçilerinizden e-posta pazarlama listenize kaydolmalarını isteyin. Bu şekilde uğraşmak için sürekli bir abonelik akışına sahip olacaksınız.

2. İçeriğinizi Kişiselleştirin

Herhangi bir gruba bir e-posta kampanyası gönderirken, araştırma, içeriği müşteriye kişiselleştirmenin dönüşümleri artırdığını ve kitlenizle güven oluşturmanıza yardımcı olduğunu göstermiştir. Epsilon’a göre tüketicilerin% 80’i , kişiselleştirilmiş bir deneyim sunduğunuzda satın alma olasılığı daha yüksek olduğu sonucuna varmıştır. Kişiselleştirme, e-postanın açılışında bir abone adı eklemek veya müşterinizin önceki satın alımlarına bağlı olarak içeriği bir e-postada uyarlamak gibi çok çeşitli seçenekleri içerir. 

3. Kitlenizi Bölümlendirin

Kitlenizi segmentlere ayırmak, aboneleri dikkatlice kategorize edilmiş listelerin içine yerleştirdiğiniz anlamına gelir. Bu listeler kullanıcı bilgileri, psikografik özellikler, abone durumu veya satın alınan ürünler gibi parametreleri temel alabilir. Bunu e-posta listelerinizle yaptığınızda, abonelerinize daha iyi dönüşüm oranları sağlayacak özel içerikler sunduğunuzdan emin olabilirsiniz. Campaign Monitor, bölümlenmiş kampanyaları kullanan pazarlamacıların gelirlerinde % 760 oranında bir artış kaydettiğini belirtti . Bu, e-posta listeniz oluşturulmaya başladığında yapılması gereken önemli bir ipucudur.

4. Test Et ve Optimize Et

Kampanya başarısını takip edebilme yeteneği sayesinde, gelecekteki kampanyaları geliştirmek için bu bilgileri kullanmak çok önemlidir. Örneğin, TO’nuzun sektör ortalamasının altında olduğunu tespit ederseniz , hedef kitleniz arasında TO’yu artıracak doğru formatı bulmak için A / B testini farklı konu satırlarında test edebilirsiniz veya abonelerin web sitenizi tıkladıklarını ancak asla sizden satın almadıklarını görebilirsiniz, bu nedenle e-postanızın içeriği abonelerin sizden satın almak istemeleri için yeterince cazip olmayabilir. Bunun için, dönüşüm oranınızı etkileyip etkilemediğini görmek için bir indirim kodu veya sınırlı bir süre teklifi veya farklı CTA’ları test etmeyi deneyebilirsiniz.

5. Bir E-posta Takvimi Oluşturun

E-posta abone listeniz, listenin tamamını hatırlayamayacağınız bir boyuta ulaştığında, e-posta kampanyalarını gönderilmesini planlayabileceğiniz, kime gönderilmeleri gerektiğini ve bunların içindeki içeriği vurgulayarak bir e-posta takvimi oluşturma zamanı geliştirebilirsiniz. Ardından vaktinden önce içerik oluşturabilir ve e-postaları planlayarak web sitenizi optimize etmek ve satışları arttırmak için daha fazla zaman harcayabilirsiniz. Üstelik, insanlar için e-posta listenize ilk kaydolduklarında bir satış e-postası ayarlayabilir veya satış yapabilirbilirsiniz. Neil Patel, geleneksel e-postalarla karşılaştırıldığında “tetikleyici e-postaların % 152 daha yüksek bir açık oranına sahip olduğunu” belirtiyor. “Onlar değerli bir iletişim aracıdır ve vitrin müşterilerini yaşam boyu müşteriye dönüştürür ”. 

Özetle E-posta Pazarlama

E-posta pazarlama, kişiselleştirme, e-postaları tetiklemeye kadar bir çok konuyu ayrıntılı bir şekilde düşünülmesi gereken karmaşık bir dijital pazarlama kanalıdır. Fakat kesin olan bir şey var ki, bu içerik formatı, kar amacı gütmeyen bir kanal olma açısından dijital pazarlamanın zaman ve zamana göre daha iyi performans gösterdiğini kanıtladı. Çevrimiçi satışlar geliştirmek istiyor ve e-posta pazarlamasına yatırım yapmak için biraz zamanınız varsa, araştırmamıza göre iyi harcanan zaman olacaktır. 

Şimdiye kadar gönderdiğiniz e-postaların ne kadarından dönüş aldınız, aşağıdaki yorum bölümünden bize belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

VPN Nedir ? Zararları ve Yararları Nelerdir ?

Blog Nedir? Nasıl Yazılır?