Apple’ın iPhone kutusundan şarjı çıkararak kazandığı kâr!

Son 2 yıldır iPhone’lar ile birlikte şarj cihazı ve kulaklık vermeyen Apple, bu şekilde 6,5 milyar dolar kâr elde etti. Bu kâr ile Çanakkale’de açılan yeni boğaz köprüsünden 2 adet yaptırmak mümkün…

Şarj cihazı ve kulaklık bir akıllı telefonun en önemli 2 aksesuarı, hatta olmazsa olmazı. Ancak yeni nesil bir akıllı telefon satın alanlar, arşa çıkan fiyatların yanında hem şarj cihazı hem de kulaklık için ekstra para ödemek zorunda kalıyorlar. Apple’ın 2020’de piyasaya sürdüğü iPhone 12 ile başlayan bu salgın, her ne kadar karşı çıksalar da zamanla diğer firmalar tarafından da benimsenmeye başlandı.

Bir akıllı telefon kutusundan şarj cihazı veya kulaklığı çıkarmanın temel amacı elbette maliyetleri düşürme yoluyla kâr etmek. Ayrıca kutuların ufalması sayesinde “aynı boyuttaki konteynere daha fazla telefon sığdırabilmek” gibi ekstra kâr kalemleri de var. Dünyanın hemen her ülkesini her ay milyonlarca ürün sevkiyatı yapan Apple gibi dev şirketler için tek seferde daha fazla ürün gönderebilmek; maliyetleri önemli ölçüde azaltıyor, böylece satılan her bir iPhone başına yapılan kâr artmış oluyor. 

Apple şarj cihazını kutudan çıkarınca 2 yılda 6,5 milyar dolar, yani 96,3 milyar TL kâr elde etti!

Geri ödemesinin 11 yıl sürmesi beklenen çiçeği burnunda 1915 Çanakkale Köprüsü’nün maliyeti ise 3,1 milyar euro, yani 50,6 milyar TL!

Apple’ın yap, işlet, devret modeliyle çalışmadığını ve bu kârı ürün satarak değil “eksik ürün” satarak ya da “ürün satmayarak” elde ettiğini söylemek mümkün. Şarj aletlerinin ayrıca satışından elde edilen gelir sadece 293 milyon dolar, yani kutudan çıkarılma yoluyla elde edilen 6,5 milyar doların 22’de 1’i kadar. 

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Kar yağışı yüzünden 22 ilde okullar tatil edildi!

Bursa’da yürekleri ağıza getiren deprem!