Apple, 2021 Mac’te kendi 12 çekirdekli ARM işlemcisini tanıtacak.

Apple, 2021 Mac’te kendi 12 çekirdekli ARM işlemcisini tanıtacak.

Perşembe günü , Apple, yeni nesil bilgisayarlar için kendi işlemcilerini üretmeye başlayacağını bildirdi . Apple’ın Intel’den ARM tabanlı işlemcilere uzun süredir söylentilere geçmesinin 2021’de daha düşük fiyatlı bir Mac ile başlaması bekleniyor.

Yeni işlemciler, yeni nesil iPhone’u çalıştıracak olan çip üstünde A14 sisteminin tasarımından yararlanacaklar. İPhone ve iPad’lerde halihazırda kullanılan A serisi ARM tabanlı işlemciler o kadar gelişti ki, şu anda mevcut Apple Mac’lerde kullanılan Intel işlemcilerin karşılaştırma performans derecelerini aştılar.

Rapora göre, yeni 5 nanometre A14 işlemcinin yonga hızı ve performansında önemli gelişmeler sağlaması bekleniyor. IPhone 11’e güç veren 7nm A13 yongasından yüzde 80’e kadar daha fazla transistör paketleyebilir.

Apple’ın yeni işlemcileri, farklı güç taleplerini karşılamak için 12 çekirdeğe sahip olacak. Kod adı Firestorm olan sekiz çekirdek, performans yoğun görevleri üstlenirken, kod adı Icestorm olan enerji tasarrufu sağlayan dört çekirdek, daha düşük güç atamalarına atanacaktır.

Karşılaştırma için, mevcut iPad Pro’nun yüksek performanslı görevler için dört çekirdeği ve daha düşük güç gerektiren eylemler için dört çekirdeği vardır.

Apple’ın 12’den fazla çekirdeğe sahip işlemci üretimini araştırdığı bildiriliyor.

Yeni işlemcinin ilk önce alt uç bir dizüstü bilgisayarda kullanılması bekleniyor. ARM işlemciler, verimlilikte iyileştirmeler gösterdi ve Intel işlemcilerden daha az ısı üretti, ancak yine de üst düzey MacBook Pro’ları, iMac’leri ve Mac Pro masaüstlerine güç veren Intel işlemcilerden daha iyi performans gösteremiyorlar.

Apple’ın ortağı Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. tarafından üretilecek kendi işlemcilerini kullanma hamlesi, Intel’in işlemci yükseltmelerini daha hızlı üretememesine ilişkin yıllarca süren endişeden sonra geliyor. Apple DNA’yı paylaşan bir dizi işlemci ve bileşenle, Steve Jobs’un inşa ettiği ev, kendi uygulama ve donanım ekosistemini güçlendirebilir. Ayrıca, iyileştirmeler ve yükseltmeler üzerinde daha hızlı geri dönüşe izin vermelidir. Tüketiciler için de daha düşük maliyetler olması muhtemeldir.

Intel için haberler beklenmedik değildi, ama yine de endişe uyandırdı. Wedbush Securities’in baş teknoloji stratejisti Brad Gastwirth, yatırımcılara verdiği bir raporda, “Bu haberin Intel için Intel’in gelecekteki pazar payı konusundaki endişelerimiz doğrultusunda olumsuz uzun vadeli etkileri var,” dedi. Intel hisseleri Perşembe günü yüzde 2,2’ye geriledi.

Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs ve Intel CEO’su Paul Otellini 2005 yılında Intel işlemcili ilk Mac’leri ortaklaşa duyurdular. Karar, 2006’da ilk Mac Pro, 2010’da MacBook Air ve 2012’de McBook Pro gibi etkileyici başarılara yol açtı.

Bloomberg raporu, yeni işlemcinin yakın gelecekte açılacak üç yeni işlemciden biri olduğunu belirtti . Proje, Apple’ın Kalamata’nın iPhone 12 ve gelecek yıl iPad sürümlerinin arkasındaki beyin olan A14 çip üzerindeki sistemi genişletme girişimi kapsamında yer alıyor.

Yeni işlemciler Apple tarafından tasarlanan grafik işlem birimlerini içerecek. Raporda ayrıca yeni Mac bilgisayarların iOS yerine MacOS üzerinde çalışmaya devam edeceği belirtildi.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

SQuad: Yürüyüp engellere tırmanabilen minyatür bir robot

COVID-19’un yolcu gemilerini nasıl ele geçirdi.