in

Instagram Live Özel Rehber | 2020

Nasıl mı? : Instagram Live, şu anda günde 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram Stories’in bir parçası olarak çalışıyor.

Instagram Canlı

Instagram Live tam anlamıyla zirveye bir kestirme yoldur.

Nasıl mı? : Instagram Live, şu anda günde 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram Stories’in bir parçası olarak çalışıyor. Dahası, Instagram Hikayeleri özet akışının en üstünde gösterilir, bu nedenle kullanıcıların dikkatini normal içerikten daha fazla yakalama olasılığı daha yüksektir. Instagram Live’ı kullandığınızda , feed’in üstünde gösterilen Hikayeler’de ilk sıradasınız. Instagram Live, başarıya giden hattın önündeki kısa yoldur.

Bu sadece başlangıç.

Dikkat çekmek, bağlantılar kurmak ve markanızı oluşturmak için bu fenomeni nasıl kullanabilirsiniz ?

Nedir  Instagram Canlı?

Instagram Live, Instagram Hikayeleri içinde çalışan ve kullanıcıların platformdaki diğer kullanıcılara canlı videolar yayınlamalarına izin veren bir özelliktir. Instagram’ın tanıtım videosuna göz atın :

Instagram Hikayeleri feed’in en üstünde gösterilir. Şu anda aktif olan herhangi bir hesap “Live” simgesini içerecektir. Bir Instagram Live videosunu izlemek için, Story küçük resmine tıklamanız yeterlidir. Instagram Live’da performans gösteren John Mayer’ın altındaki resim izleyicinin arayüzünü gösteriyor.

Peki neden Instagram Live kullanmalısınız?

Instagram Kullanıcıları

Platformun aylık 1 milyar aktif kullanıcısı var. Ayrıca, Instagram’a göre , kullanıcıların% 80’i platformda en az bir işletmeyi takip ettiklerini söylüyor.

En iyi bölüm:

YOTPO Voice’a göre , Instagram kullanıcılarının en a z% 30’u, Instagram’da ilk keşfettikleri ürünü satın aldı. Tamam, yani Instagram güçlü bir pazarlama kanalıdır – peki ya Instagram Live ? Unutmayın, Instagram Live, içeriğinizi kullanıcının yayınlarının en üstünde bulunan Stories’teki ilk konumuna getirir.

Bu harika.

Dahası, Instagram Live bildirimlerini kapatmamış olan takipçiler, canlı yayında olduklarını söyleyen bir mesaj alırlar. Instagram canlı yayın yapanlar ile tüketenlerin arasında oluşan çatlakları ortadan kaldırıyor. Sezgisel gerçek zamanlı etkileşim ve işbirliği sağlar. Bu, müşterilerle güçlü ilişkiler kurmak için mükemmel bir araç anlamına gelir. İnsanların % 80’inin bir markanın canlı videosunu bir blog okumak yerine izlemeyi tercih etmesi şaşırtıcı değil. Sonuç olarak, Instagram Live, hedef kitlenize ulaşmak ve bu hedef kitlenize ulaşmak için güçlü bir yoldur .

Instagram Live Nasıl Kullanılır?

Şimdi bu pazarlama aracının potansiyelini anladığınıza göre, Instagram Live’ın nasıl kullanılacağına derinlemesine bakalım.

1. Adım: Bir Program Ayarlayın

Hayattaki birçok şey gibi tutarlılık da önemlidir. Daha fazla insana ulaşmak ve izleyicilerinizle güçlü ilişkiler kurmak için düzenli olarak yaşamaya ihtiyacınız var. Bunu yapmanın en iyi yolu bir program ayarlamak ve buna bağlı kalmaktır. Örneğin, her perşembe saat 19: 00’da yaşamayı planlıyorsanız, bu haftalık etkinliği izleyicinize tanıtabilirsiniz. Daha sonra, zaman içinde, daha fazla ilgi duyan takipçileriniz her Instagram Live videosunu dört gözle bekleyecek.

2. Adım: Hedefinizi Belirleyin

Instagram Live videolarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, tam olarak neden bunları yaptığınızı bilmek önemlidir. Başka bir deyişle, yayınlarınızdan ne elde etmeyi umuyorsunuz? Belki müşteri ilişkilerini güçlendirmek , izleyenleri büyütmek, e-posta kayıtlarını arttırmak veya belirli bir ürünün satışını artırmak istiyorsun. Bunların hepsini yapmak isteyebilirsiniz, ancak yayın başına bir tanesine öncelik vermek en iyisidir. Bu şekilde, Instagram Live akışınızın her parçası hedefinize ulaşma ile uyumlu hale getirilecektir. Hedefinizin genel pazarlama stratejinize uygun olduğundan emin olmak da önemlidir. Amacınız ve yayınınız boyunca kullanacağınız ana harekete geçirme ifadesi hakkında netleştikten sonra , yayınınızın ne kadar olmasını istediğinizi ve hangi konuları ve temaları kapsayacağını belirleyebilirsiniz.

Adım 3: Bir Format Seçin

Kimsenin “aaa” ve “eee” için zamanı yok. Bir formata bağlı kalarak izleyiciler ne bekleyeceklerini bilecek ve olayları ilginç ve devam ettirecek temel bir çerçeveye sahip olacaksınız.

İşte başlayabileceğiniz dört popüler Instagram canlı yayın formatı:

→ Soru ve Cevap Oturumu Yapın

Soru ve Cevapların uygulanması basittir ve oldukça etkilidir. Tüm biçim izleyicilerle işbirliği ile ilgili. Sorulara gerçek zamanlı olarak açıkça cevap vererek, izleyiciler markanın arkasındaki insanları tanıyarak en çok merak ettikleri soruların cevaplarını bulabilirler.

→ Yeni Bir Şey Başlat veya Duyur

Yeni bir ürün veya hizmet başlatıyorsanız veya bazı büyük haberler duyuruyorsanız, neden parti yapmıyorsunuz? Lansmanı yükseltebilir, takipçilerinizle etkileşime girebilir ve hatta bazı ödüller verebilirsiniz!

→ Sahne Arkasında Görüntüleyicileri Çekin

İnsanlar doğuştan meraklı varlıklardır ve hepimiz kapalı kapılar ardında neler olduğunu bilmek isteriz. Neyse ki, sahne arkasındaki izleyicileri izleyebileceğiniz birçok yol var, örneğin: Hedef kitlenize işlerin nasıl yapıldığını gösterin. Onları bir tura çıkarın. 

→ Mülakat Yap veya İşbirliği Yap

Ortak çalışma, ilgi çekici içerik oluşturmak ve sosyal medyada büyümek için harika bir yoldur. Bu bir kazan-kazan durumu: Ortak çalışanınızı takipçilerinize tanıtıyorsunuz ve sizi kendilerine tanıtıyorlar. Artı, Instagram Live, diğer hesaplarla canlı yayın yapmanıza izin verdiği için işbirlikleri için mükemmeldir.

4. Adım: Akışınızı Tanıtın

Sadece yaşamaya devam etmeyin ve insanların ortaya çıkmasını umut edin. Bunun yerine, önceden biraz heyecan uyandırın. Bu, diğer sosyal medya hesaplarınıza posta göndermek veya yaklaşan Instagram Live akışınız hakkında listenize bir e-posta göndermek kadar basit olabilir.

Terfi söz konusu olduğunda düzenli bir program yapılması son derece yararlıdır.

Bu şekilde, yalnızca bir kereye mahsus bir olayı tanıtmakla kalmazsınız ve her canlı yayın izleyiciyi sıfırdan izlemeniz gerekmez.

5. Adım: Instagram Story Camera’ya erişin 

Daha önce de belirttiğim gibi Instagram Live, Hikayeler içindeki bir özellik. Story kameraya erişmek için, ekranın sol üstündeki kamera simgesine dokunun veya sağa kaydırın. Instagram Hikayelerini ilk kez kullanırken, telefonunuzun kamerasını ve mikrofon erişimini etkinleştirmeniz gerekir.

Adım 6: Instagram Canlı Seç

Instagram Story kamerası, dokuz farklı içerik türü oluşturmanıza ve paylaşmanıza olanak tanır.

Type

Live

Normal

Boomerang

Music

Focus

Superzoom

Rewind

Hands-free

Adım 7: Instagram Öykü Ayarlarınızı Yapılandırma

Canlı yayına girmeden önce Instagram Story ayarlarınızı kontrol etmek istersiniz. Bunu yapmak için, ekranın sol üstündeki ayar dişli simgesine dokunun. Burada Instagram’ın “Hikaye Kontrollerini” göreceksiniz. İlk ayar, Hikayelerinizi belirli kişilerden gizlemenizi sağlar ve altında, Hikayenize kimin cevap vereceğini seçebilirsiniz. Bir işletme olarak, yanıtların herkes tarafından gönderilebileceğinden emin olmak istersiniz; çünkü bu, hedef kitlenizle daha iyi etkileşim kurmanızı sağlar.

Instagram Hikayeleri Mesajları

Ardından, Instagram, Hikayelerinizi otomatik olarak kamera rulonuza veya Instagram arşivinize kaydetmenize olanak sağlar. Değerli telefon alanını kullanmak istemiyorsanız, arşiv özelliğini açmanız yeterlidir; 24 saat sonra kaybolduğunda Arşivdeki Hikayelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Hikayelere Kaydet

Son özellik, Instagram Hikayelerini Facebook İşletme sayfanızla otomatik olarak paylaşmanıza olanak tanır. Facebook Hikayeleri hakkında daha fazla içerik oluşturmak zorunda kalmadan Facebook takipçilerinizi meşgul etmek için bu fırsattan yararlanın .

Adım 8: Instagram’da Canlı Yayında!

“Canlı Video Başlat” a tıkladığınızda Instagram takipçilerinize yaşadığınızı bildirir. Canlı olduğunuzu kontrol etmek için, ekranın sol üst köşesindeki “Canlı” simgesini arayın.

Instagram Canlı

Ne kadar süredir yaşadığınızı kontrol etmek istiyorsanız, sadece “Canlı” simgesine dokunun, size zamanlayıcı gösterilecektir.

Instagram Canlı Zaman

Adım 9: Kamera Görünümleri Arasında Geçiş Yapın

Bugün, neredeyse tüm akıllı telefonlar hem öne bakan hem de arkaya bakan kameralarla donatılmıştır. Instagram Live, canlıyken bu kameralar arasında geçiş yapmanızı sağlar; tıpkı bir arkadaşınızla video görüşmesinde yaptığınız gibi.

Canlı olduğunuzda, genellikle şu oluyor, neler paylaşmak istersiniz ve tepkiniz ve yorumlar. Bu yüzden ilginç tutmak için onu açmaktan korkmayın!

10. Adım: Başka Bir Hesapla Canlı Yayına Girin

Başka bir hesapla canlı yayın yapmak için, iki gülen yüze sahip simgeye dokunun ve kiminle canlı yapmak istediğinizi seçin. Sonra “Ekle” ye dokunun.Bir Arkadaşınızla Canlı Yayına Girin

Diğer kullanıcı, canlı videonuzda olmasını istediğinizi bildiren bir bildirim alır. Daha sonra “@yourusername ile Canlı Yayına Gir” düğmesine dokunabilir veya daveti reddedebilirler.

Bir Arkadaşınızla Canlı Yayına Girin Ayrıca, izleyicilerinizden herhangi biri Instagram Live videonuza katılmak isterse , yorumlar bölümünde “İstek” düğmesine basabilirler.

Bu olduğunda, yorumlar bölümünde her istek için bir bildirim göreceksiniz.

Basitçe “Görüntüle” ye dokunun ve isteği kabul edin veya reddedin. Kabul ederseniz, ekran ikiye bölünmeden önce hazırlanmak için bir dakikanız olacak ve birlikte canlı yayın yapacaksınız.

Bir Arkadaşınızla Canlı Yayına Girin

İki gülen yüzlü simgenin kaç tane isteğiniz olduğunu gösteren kırmızı bir numarası da olacaktır.

Hem istekleri hem de mevcut izleyicileri görmek için simgeye dokunmanız yeterlidir. Burada, bir izleyicinin isteğini kabul edebilir veya bir izleyiciyi size katılmaya davet edebilirsiniz.

Adım 11: Yüz Filtrelerini Kullan

Instagram Canlı akışlarının her zaman planına göre gitmeyecek – o canlı sonuçta.

Bu yüzden yavaş bir yamayla karşılaşırsanız ya da heyecan düşüşünü hissederseniz, yüz filtrelerinden yararlanın. Bu özellik, yayınınıza biraz eğlence ve mizah eklemenizi sağlar.

Instagram Canlı FiltrelerOnları kullanmak için yıldızlarla gülen yüz simgesine dokunun. Sonra denemek için yeni filtreleri bulmak için ilerleyin!

Instagram Canlı Filtreler

Güvenli bir bahis arıyorsanız köpek yavrusu kulakları yüz filtresiyle başlayın. Instagram bunu en çok kullanılan yüz filtresi olarak ortaya koydu , ardından:

Uyku maskesi

tavşan kulakları

Kalp şeklindeki dart aşkına

Koala kulakları

Instagram Canlı Etkileri

Adım 12: Yorumlar ile Etkileşim

Instagram Live akışları, izleyicilerinizle gerçek zamanlı olarak bağlantı kurma, bağlantı kurma ve ilişkilendirme ile ilgilidir.

Bu yüzden yorumlarda etkileşim kurmayı unutma.

Instagram Canlı Yorumlar

Mümkünse, yayın sırasında yorumları yanıtlamak için birisini görevlendirin. Bu mümkün değilse, izleyicilerden sorularınızı göndermelerini ve devam ettikçe cevap vermelerini isteyebilirsiniz.

Yorum yapanlara hitap etmeyi ve bazı kişisel izleyicilere akıma katılmak için adlarıyla teşekkür etmeyi unutmayın.

Bu basit teknikler son derece güçlü olabilir.

Sadece daha fazla yorum ve etkileşim almakla kalmaz, dinamik daha samimi hale gelir ve izleyicilere değer verilmesini sağlarsınız. Bu noktada, onlara yayın yapmıyorsunuz – bunun yerine, hep birlikte takıldığınız işbirlikçi bir konuşma.

Adım 13: Instagram Canlı Yayınınızı Paylaşın

Canlıyken, izleyicilerinizden canlı akışınızı paylaşmalarını ve diğerlerini size katılmaya davet etmelerini isteyin.

Özellikle Instagram Live akışınızı paylaşmak istediğiniz birileri varsa, onları doğrudan bildirebilirsiniz.

Bunu yapmak için, kağıt uçak simgesine dokunun ve Instagram Live’ınızı paylaşmak istediğiniz kişiyi seçin. Ardından bir mesaj ekleyin ve “Gönder” e basın.

Instagram Live Bir Arkadaşınızla Paylaşın

Adım 14: Instagram Canlı Videonuzu Sonlandırın

Gitmeden önce, ayar yaptığınız için izleyicilere teşekkür ettiğinizden emin olun.

Bu aynı zamanda, izleyicilerden gelecekteki Instagram Live videoları hakkında bilgilendirilmeleri için e-posta listenize kaydolmalarını istemek ya da sizi 30 dakika boyunca soruları yanıtlayacağınız Twitter’da takip etmelerini istemek için iyi bir zamandır.

Hazır olduğunuzda, Instagram Live videonuzu bitirmek için “Son” a dokunun.

Instagram Live’ı sonlandırmak

Adım 15: Instagram Live Videonuzu Kaydetin ve Paylaşın

Yayınınızı bitirdikten sonra, “Canlı” simgesine dokunarak Instagram Canlı videonuzu telefonunuzun kamera rulosuna kaydedebilirsiniz.

Instagram Live’ı Kaydet

Gelecekteki içerikte Instagram Live videosunun parçacıklarını kullanmak isteyebileceğinizi düşünüyorsanız bu yararlı olabilir. Ayrıca, birkaç yayından sonra, yaklaşmakta olan yayınları tanıtmak için kullanabileceğiniz Instagram Live fragmanı oluşturmak için en iyi klipleri derleyebilirsiniz.

Yalnızca videonun kaydedildiğini ve yorumlar, beğeniler ve görünümler gibi etkileşimler olmadığını unutmayın.

Ardından, Instagram Live videonuzu Hikayenize eklemek için ekranın altındaki “Paylaş” düğmesine dokunun, böylece kullanıcılar 24 saat boyunca görüntüleyebilirler.

Instagram Canlı Paylaş

Instagram Live videonuzu Hikayenizle paylaşmak istemiyorsanız , seçim düğmesine dokunup “Discard” ı seçmeniz yeterlidir; canlı video uygulamanızdan kaybolur.

Instagram Live videonuzu Hikayenizle paylaştığınızda takipçiler, Hikaye resminize eklenen “Oynat” simgesini göreceklerdir.

Instagram Canlı Tekrar

Ardından, videoyu izlemek ve orijinal yayından gelen yorumları ve beğenileri görmek için Hikayenize dokunabilirler.

Harika değil mi?

Ayrıca 15 saniye ileri veya geri atlamak için ekranın sağ veya sol tarafına dokunabilir veya cevaplamak için “Mesaj Gönder” e dokunabilirler. Birden fazla Instagram Live tekrarını paylaşıyorsanız, izleyiciler videolar arasında kolayca geçiş yapmak için ekranın üst kısmında oklar görecektir.

Son olarak, kendi tekrar izlemenizi izlerken, gösterilen izleyici sayısı, onu canlı izleyen herkesi ve Hikayeleri içerecektir.

Sonuç

Instagram Live, hedef kitlenize çekici ve samimi bir şekilde ulaşmak ve ilgisini çekmek için harika bir araçtır.

Ve canlı video, insanların günlük iletişiminin daha büyük bir parçası haline geldiğinde, bu güçlü ortamla başa çıkmak şimdi gelecekte temettü ödemek için kesindir.

En iyi sonuçlar için:

Vaktinden önce planlayın. Neyi başarmayı umduğunuzu, hangi eylem çağrısını teşvik edeceğinizi ve hangi biçimi kullanacağınızı bildiğinizden emin olun.

Etkinlikten önce ve sonra Instagram Live akışınızı tanıtmayı unutmayın.

Sonunda eğlenin ve hata yapma konusunda çok fazla endişelenmeyin – unutmayın, canlı!

“Bu izleyiciler bir Broadway aktör güçlü monolog okusun görmeyi beklemiyordum olduğunu hatırlamak önemlidir,” Yasemin Yıldız diyor , bir pazarlama ve marka danışmanı.

“Mükemmelliğin baskısını hissetmeyin (yani mükemmellik çevrimiçi akış dünyasında mevcut olmadığı için) ve bunun yerine şunları tercih edin: 1. Mesajın netliği; ve 2. Onaylanabilirlik. ”

Göreyim seni!

Ayrılmadan önce, daha önce Instagram Canlı kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünden deneyiminiz hakkında bildirin, tecrübesiz sosyal medya kullanıcılarına ışık olalım!

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Facebook Influencer’larıyla Çalışmanın Sırları

Alışveriş Sepetini Terk Edenleri Yeniden Kazanmanın Yolları