in

Facebook Influencer’larıyla Çalışmanın Sırları

Bazıları MySpace’in varlığını unutup, bugün bildiğimiz sosyal medyanın kurucusu olduğunu ve sosyal medyanın kullanılabilirliliğini artırdığını iddia edebilir.

Bazıları MySpace’in varlığını unutup, bugün bildiğimiz sosyal medyanın kurucusu olduğunu ve sosyal medyanın kullanılabilirliliğini artırdığını iddia edebilir. Bazıları, daha popüler platformların güçlenmesiyle, Facebook’un yavaş yavaş ölmekte olduğunu iddia edebilir. Instagram tartışmasız etkileyici pazarlama kralı olsa da , Facebook’u incelemeye değmez bir platform olarak yazmak aptallık olur. Özellikle Cambridge Analytica skandalından sonra, Facebook’un kararmış saygınlığı performansını olumsuz etkiliyor gibi görünebilir. Ancak Statista’nın rakamlarına bakarsanız, kullanıcı tabanı her çeyrekte yaklaşık 30 ila 50 milyon yeni kullanıcıyla sürekli olarak büyümeye devam ediyor.Etkileyici pazarlama çalışmaları aynı zamanda Facebook’un gayet iyi olduğunu gösteriyor.

Etkileyici pazarlama şirketi IZEA tarafından yapılan 2019 tarihli bir anket , katılımcıların % 48’i için Facebook’un bir ürün veya hizmet satın alma kararlarını etkilediğini gösterdi. Facebook ayrıca satın alma kararlarını araştırmak için en popüler sosyal medya platformlarından biriydi. Sonuç olarak, birçok şirket hala Facebook’ta para kazanmak için etkileyici pazarlamayı kullanıyor .

Biz de tavsiye ediyoruz : Facebook etkileyici pazarlama kampanyalarınızla ilerleyin! Tabii markanız için uygunsa.

Facebook’un Yeni Etkileyici Aracı: Brand Collabs Manager

2018 yazında, Facebook, yeni Marka Collabs Yöneticisini açıkladığında etkileyici pazarlama sahnesine bir sıçrama yaptı .Temel olarak, oyundaki diğer büyük etkileyici pazarlama platformlarıyla rekabet edebilmek için oluşturulmuş bir etkileyici arama motorudur. Dünyadaki en büyük sosyal medya platformunun özel bir etkileyici pazarlama aracı yaratması gerçeği çok açık bir şekilde şunu ifade ediliyor; “internet pazarlama işi bizim için daha bitmedi.” Facebook multi-milyar dolarlık fırsatı tanıdı ve etkileyici pazarlama pastası dilimiyle rekabet etmeye başladı.

Kasım 2017’ye bakıldığında, Facebook Video içerik geliştiricileri için Facebook‘u başlattı (evet, temelde Video içerik geliştiricileri için YouTube ile aynı). Bu hamle, Facebook’un zaten etkin olan e-pazarlama ve ürün yerleştirme işlemleri için körükleyici olduğunun bir göstergesi. Facebook, aracın ‘seviye atlamak isteyen’ tutkulu ve yetenekli video yapımcıları için olduğunu söyledi. 

En Popüler Facebook Influencer Ortaklıklar

Influencer : sahip olduğu sosyal medya kanalı aracılığı ile bir ürün ya da hizmet hakkındaki deneyimlerini ve düşüncelerini takipçileri ile paylaşarak o ürünün tanıtımını yapan kimse. Dikkat çekici derecede başarılı bir Facebook Influencer pazarlama taktiği, kullanıcıların nerede olursanız olun canlı video yayınlarını yayınlayabildikleri Facebook Live olarak adlandırılmaktadır.

Diğer sosyal kanallara kıyasla, Facebook daha fazla içerik çeşitliliği sunar, çünkü bir yazı herhangi bir görsel gerektirmez. Instagram yayınlarının bir fotoğraf veya videoya ihtiyacı varken, YouTube’un doğal olarak videoya ihtiyacı vardır.Kullanıcılar önceden var olan her türlü içeriği Facebook’ta yayınlayabilir.

Bu, bir markanın web sayfasını, blog gönderisini, markalı videoyu veya oluşturmadıkları diğer tür içerikleri paylaşma ve yeniden gönderme olarak ortaya çıkabilir.

Ancak, genel olarak, bir Influencer kullanmanın tüm amacı, kendilerine benzersiz bir dönüş yapmalarını sağlamaktır, bu nedenle basit bir yeniden paylaşım genellikle durum böyle değildir.

Bu ayrıntıların dışında, Facebook Influencer seçenekleri genellikle Instagram ile aynıdır: Influencer’lar , oluşturdukları normal fotoğraf ve videoları ve ayrıca fotoğraf ve video da içerebilen geçici Facebook Hikayelerini gönderebilirler.

Bunlara biraz daha yakından bakalım.

Facebook Live

Bir Influencer, ürününüzü veya hizmetinizi, kısa bir ad damgası verip vermeyeceklerini veya işlem sırasında kullandıklarını göstermek için Facebook Live yayınlarından birinde tanıtmasını sağlayabilirsiniz .

Standart Fotoğraf veya Video Gönderileri

Facebook’ta her türlü etkileyici pazarlama örneği bulacaksınız. İncelemeler, bahsetmeler, yarışmalar ve hediyeler gibi taktiklerin tümü standart Facebook gönderileriyle yürütülebilir.

Facebook Influencer Nasıl Bulunur?

Tıpkı diğer aramalarınızda olduğu gibi, Facebook etkileyicileri arayışınız iyi ol arama çubuğuyla başlamalıdır. Sunduğunuz ürün veya hizmet türleri için anahtar kelimeleri veya markanızı ve hedeflerinizi tanımlayan kelimeleri yazın.

Yeni bir dağcılık aksesuar serisini piyasaya süren bir seyahat ekipmanı e-ticaret markanız olduğunu söyleyin . Arama çubuğuna ‘dağa tırmanma’ yazarak başlayın.

Sonuçları on kategoriye göre görüntülemek için Facebook’un filtre seçeneklerini kullanın:

• Herşey• Gönderiler• İnsanlar• Fotoğraflar• Videolar• Sayfalar• Yerler• Gruplar• Uygulamalar• Etkinlikler

Kendi markaları olan etkileyicilerden gelen sonuçları görmek için ‘Sayfalar’ sekmesine, ardından sol kenar çubuğundaki ‘Kategoriler’ filtre bölümüne gidin.

‘Sanatçı, Grup veya Genel Figür’ü seçin. ‘Yerel İşletme veya Yer’ ve ‘Eğlence’ kategorilerine de göz atabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ‘Gruplar’ sekmesine de göz atın, çünkü Gruplar sayfaların ve profillerin aynı organik erişim sorunlarına sahip olmayabilir.

Bunları da hashtag’lerle deneyin. #DağcılıkAksesuarları gibi daha belirgin olanlarla başlayın. Anahtar kelimeyi içeren yayınları görmek için ‘Mesajlar’ filtre sekmesine gidin, ardından yazılardan gelen profilleri ve sayfaları taramaya başlayın.

Google kullanın

Google’ın arkadaşınız olduğunu asla unutmayın.

Dağa tırmanma örneğine bağlı kalarak, aşağıdaki gibi aramalar yazabilirsiniz:

  • Dağ tırmanışı Facebook Influencer’ları
  • En dağcılar Facebook
  • Facebook dağcılık Influencer’ları
  • Facebook’ta Dağcılar
  • Aksiyon sporları Facebook’u etkiliyor
  • Facebook doğa sporları etkileyicileri

Yazınız büyük olasılıkla sizi bloglar ve Instagram gibi Facebook dışındaki medyalara yönlendirecektir. Bunları da kontrol edin!

Bu bağlantılar sizi Facebook’ta aktif olan bir Influencer’a götürebilir. Ya da öylesine hoşunuza gider ki, diğer platformlarına göre onlarla çalışmaya karar verirsiniz.

3 Başarılı Facebook Etkileyici Pazarlama Örnekleri

Facebook etkileyici pazarlama kampanyanızın genel başarısı, strateji ve uygulamalara inecektir.Fikir konusunda yetersizseniz, en üst düzeyde Influencer içermeyen ancak yine de dikkat çekmeyi başaran kampanyalardan ilham alın.

İleriye Git ve Yönelim Etkisi!

Facebook etkileyici pazarlama çabalarınızı güçlendirmeye başladığınızda , bir marka olarak neyi temsil ettiğini gerçekten tamamlayan özgün ve ilgi çekici ortaklar bulmaya odaklanmayı unutmayın .

Hedefleri belirlemek ve onları izlemek için yollar belirlemekle olabildiğince spesifik olun, böylece sonuçlarınızın zirvesinde olabilir ve ne zaman kazandığınızı veya yeniden ayarlamanız gerekebileceğini bilirsiniz.

Her şeyden önce biraz eğlenin! Yeni arkadaşlar edinin ve markanızın kişiliğinin parlamasını sağlayın.

Influencer pazarlaması dünyası, dünya genelinde markaların kelimenin tam anlamıyla bu Influencer’ların parmaklarının ucunda tuttuğu inanılmaz gücü anladıkları için hızla büyüyor ve gelişiyor.

İlk bakışta, sadece büyük harcama yapanların başardığı ‘oynamaya ödeme’ oyunu gibi görünebilir.

Ancak markanız ne kadar büyük veya ünlü olursa olsun – ve bütçeniz ne kadar büyük olursa olsun – her zaman işlerini sürdürebilmeleri için ısrarlı, anlayışlı ve yaratıcılıkla markaları bekliyor olacak.

Markanız bunlardan biri mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Yandex Direct Nedir?

Instagram Live Özel Rehber | 2020