Akıllı alışveriş sepetleri

Sırada durmaktan bıktınız mı? Biraz daha bekleyin ve belkide bir daha asla sıra beklemek zorunda kalmayabilirsiniz.

Sırada durmaktan bıktınız mı? Biraz daha bekleyin ve belkide bir daha asla sıra beklemek zorunda kalmayabilirsiniz.
Sırada durmaktan bıktınız mı? Biraz daha bekleyin ve belkide bir daha asla sıra beklemek zorunda kalmayabilirsiniz.

Sırada durmaktan bıktınız mı? Biraz daha bekleyin ve belkide bir daha asla sıra beklemek zorunda kalmayabilirsiniz. Amazon’dan Silikon Vadisi girişimlerine kadar herkes perakende mağazalarındaki sıraları ortadan kaldırmaya çalışıyor. Amazon, raflardan ne çektiğinizi görmek ve dışarı çıkarken sizi kontrol etmek için kameralar ve yapay zeka kullanan Amazon Go mağazalarının 24’ünü açtı .San Francisco merkezli Grabango gibi bazı girişimler, Amazon’un tavandan monte edilmiş görsel zekâ destekli kameraları bir raftan ürüm kaldırdığınızı belirlemek ve daha sonra bu ürünler için ücretlendirme yaklaşımını hayata geçirmeye çalışıyor. Görsel yapay zekâ son on yılda hayatlarımızı nasıl yönetti tahmin edebiliyor musunuz? Ancak diğerleri, kasayı atlamak için tamamen farklı bir yol deniyor: akıllı alışveriş sepetleri. Bu şirketler arabalara kameralar ve sensörler ekledi ve onlara ne yerleştirdiğinizi söylemek için Görsel zekâ kullanıyor. Yerleşik bir ölçek, bir ürün için pound ile ödeme yapmanız durumunda, ürünleri tartıyor. Müşteriler kredi kartı girerek veya Apple Pay veya Google Pay kullanarak ödeme yapıyor. Bir müşteri mağazadan çıktığında, alışveriş sepetindeki yeşil ışık sepettekilerin ödemelerinin tamamlandığını ve ücretlendirildiğini gösterir. Bir şeyler ters giderse, ışık kırmızıya döner ve bir mağaza çalışanı çağrılır.

Caper'ın akıllı alışveriş sepetlerinden biri.

Caper’ın akıllı alışveriş sepetlerinden biri. Caper ve Veeve dahil olmak üzere akıllı arabaların arkasındaki girişimler, alışveriş sepetine teknoloji eklemenin tüm mağazaya göre çok daha kolay olduğunu söylüyor. Amazon’un Go mağazaları tavandaki yüzlerce kameraya güveniyor. Raflar ayrıca bir öğenin ne zaman çıkarıldığını bildiren sensörler içerir. Şimdiye kadar, Amazon yaklaşık 2.000 feet kare veya daha küçük boyutlu mağazalara odaklanmıştır .Caper’ın kurucu ortağı Ahmed Beshry, Go’yu çalıştırmak için teknolojinin geniş formatlı bir bakkalda kullanmak için çok pahalı olduğuna inanıyor.Amazon’un binlerce Go mağazasına genişlemeyi düşündüğü bildirildi . Ama şimdiye kadar sadece birkaç düzine açıldı, muhtemelen işletilmesi pahalı oldukları noktaya güven kattı. Mağazalardan ikisi şu anda tadilat nedeniyle kapalı. Amazon bu hikaye için yorum yapmayı reddetti. Ne Caper AI ne de Veeve akıllı alışveriş sepetlerinin ne kadar tutacağını söylemedi, bu da farklı formatları karşılaştırmayı zorlaştırdı. Veeve CEO’su Shariq Siddiqui, 2018’de Seattle’da ilk mağazayı açtığından beri Amazon’un Go’nun sürekli genişlemesi nedeniyle perakendecilerin ilgisini artırdığını söyledi. “Amazon bir şey yaparken her zaman mutlu oluruz,” dedi Siddiqui. “Perakendecileri eski okul düşüncelerinden çıkmaya zorluyorlar. Veeve, alışveriş sepetlerinin birçoğunu isimsiz bir Seattle perakendecisinde test ediyor. 2019’un başlarında daha büyük bir dağıtım olduğunu duyuruyor ve Siddiqui, şirketin ülkenin en büyük 10 perakendecisinden ikisiyle görüştüğünü söyledi. Siddiqui, alışveriş sepetlerinin sonunda müşterilere gerçek zamanlı kuponlar sunacağını söyledi. Bir müşteri diyelim ki fıstık ezmesini sepetine koyduğunda, jöle için% 10 indirim teklif edilebilir.Ancak teknolojide hala çalışmak için karışıklıklar var. Kanada ve New York’ta küçük pilotlara sahip olan Kapari, şu anda müşterileri, sepete yerleştirilmiş bir barkod tarayıcıda, onları yerleştirmeden önce taramaya çalışıyor. İşlem, AI sistemine mağazanın öğelerini tanımayı öğretmeye yardımcı olur.Bir işletme yapay zeka ve kameraları her kullandığında, müşteri gizliliği ve işler üzerindeki etkisi hakkında sorular ortaya çıkarır. Beshry , alışveriş sepetindeki kameraların sepete baktığını ve bu nedenle yalnızca müşterinin eli ve kollarının bir kısmının kamerada çekileceğini belirtti. Siddiqui, bakkal kasiyerlerinin, mağazalarda serbestçe yüzdükleri ve müşterilerin sorularını Apple Store’a benzer bir formatta cevapladıkları rollere kaydığını öngördüğünü söyledi.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

PSA ve FCA için kombine üretimin üçte ikisinden fazlası sadece iki platform üzerinde yoğunlaşacaktı. Ram manyetikleri ve daha büyük Cipler FCA mimarisinde kalacaktı.

FCA-PSA birleşmesi çoğu modeli 2 platforma yerleştirecek

Algoritma nedir?