in

FCA-PSA birleşmesi çoğu modeli 2 platforma yerleştirecek

PSA ve FCA için kombine üretimin üçte ikisinden fazlası sadece iki platform üzerinde yoğunlaşacaktı. Ram manyetikleri ve daha büyük Cipler FCA mimarisinde kalacaktı.
PSA ve FCA için kombine üretimin üçte ikisinden fazlası sadece iki platform üzerinde yoğunlaşacaktı. Ram manyetikleri ve daha büyük Cipler FCA mimarisinde kalacaktı.

PSA ve FCA için kombine üretimin üçte ikisinden fazlası sadece iki platform üzerinde yoğunlaşacaktı. Ram manyetikleri ve daha büyük Cipler FCA mimarisinde kalacaktı.

PSA Group ve Fiat Chrysler Automobiles birleşmelerinin endüstriyel yönünün ana hatlarını çizerken, üretiminin neredeyse üçte ikisinin yılda iki milyon, kompakt / orta boy bir platformda yılda 3 milyon araç ve küçük bir platform.

Automotive News Europe’a göre, daha küçük platform PSA’nın CMP mimarisi olacak ve daha büyük araçlar grubun EMP2’sinde olacak . Ram alıcıları ve daha büyük Jeep modelleri, FCA desteklerini kullanmaya devam edecektir.

PSA’nın mimarileri çeşitli avantajlar sunar. Benzin, dizel veya elektrikli aktarma organlarını barındırabilir, böylece üretim hatlarına önemli yeni yatırımlar yapmadan müşteri talebindeki değişimlere hızlı bir yanıt verebilir. Ayrıca FCA’nın bazıları DaimlerChrysler dönemine ait eşdeğer platformlarından daha modern.

FCA araçlarının PSA platformlarına taşınması, PSA’nın 2017’de Opel’i satın aldıktan sonra yaptığı gibi, birleştirilmiş şirket için ölçek ekonomilerini hızla artırabilir.

Tavares: “Son derece rekabetçi”

PSA CEO’su Carlos Tavares, “Yeni şirketi akranlarımızla karşılaştırdığımızda, platform başına ve yılda 3 milyon araç hacminin oldukça rekabetçi bir oran olduğunu görüyoruz.” Dedi. “Bu kesinlikle çok önemli ve bu, sınırlı sayıda platforma dönüştürmek için gerekli kararları vererek kapanıştan sonra teslim edeceğimiz bir şey.”

Bu, 2018 satışlarına göre yılda yaklaşık 3 milyon aracı diğer platformlarda bırakıyor.

Çoğunluk beraberliğin FCA tarafında. JATO Dynamics’e göre, Ram’dan kare kasa alıcıları 2018’de 720.000 satış gerçekleştirdi. Chrysler ve Dodge markaları altında benzer sayıda minivan, SUV ve büyük sedan satıldı.

Özel platformlardaki diğer modeller, gövde üzeri Jeep Wrangler ve Gladiator; Dodge Durango ile paylaşılan yekpare bir platform üzerindeki Jeep Grand Cherokee; ve Citroen, Fiat ve Peugeot için ticari vanlar. FCA, Grand Cherokee’yi 2021 veya 2022 model yılı için Alfa Romeo’nun Giulia ve Stelvio platformuna yeniden tasarlamanın geç aşamalarında.

Jeep yaklaşık bir yıl içinde Wagoneer ve Grand Wagoneer üretimine başlamayı planlıyor ve son casus fotoğrafları prototiplerin SUV’ların Ram 1500 platformuna bineceğini gösteriyor. Bu arada Peugeot’nun, Çinli ortağı Dongfeng ile birlikte gelecek yıl, bir çerçeve üzerinde toplama başlatması bekleniyor.

FCA, iki ana platforma konsolidasyona aday olacak araç etiketlerinin çoğunu zaten ortadan kaldırdı. Bu iki otomobil üreticisinin dizilişlerinde bu kadar çok örtüşmesi olmasının bir nedeni.

BİRLEŞTİRİLMİŞ ŞİRKET NASIL GÖRÜNECEK

Şirketler geçen hafta birleşme neticesinde kapanış tesislerini beklemediklerini söylemelerine rağmen, FCA’nın Ontario’daki minivan ve tam boy araba tesisleri, gelecek yıl Kanada otomobil sendikası Unifor ile yapılan sözleşme görüşmelerinde tartışmaya açık olacak.

Küçük arabaları ve kompakt segmentin alt kısmını kapsayacak şekilde tasarlanan CMP platformu, benzin, dizel veya tam elektrik gücüne izin verir. Geçen yıl DS 3 Crossback küçük SUV ile piyasaya sürüldü ve yeni nesil Peugeot 208 ve 2008 ile Opel / Vauxhall Corsa’nın temelini oluşturuyor. CMP kullanan bir sonraki modelin, önümüzdeki yıl Citroen C4 Cactus kompakt hatchback’in yerini alması bekleniyor.

Kompakt segmentin ve orta boy modellerin üst kısmını kapsayan EMP2 platformu, 2017 yılında Peugeot 3008 kompakt crossover’da piyasaya sürüldü. Ayrıca 5008 orta boy SUV, DS 7 Crossback, Citroen C5 Aircross ve Opel Grandland için de kullanılıyor. Geçen yıl piyasaya sürülen Peugeot 508 orta boy sedan ve istasyon vagonu, mimariyi kullanan ilk otomobil modelleriydi. Halen EMP2, benzinli, dizel ve benzinli plug-in hibrid modellerle sunuluyor, ancak önümüzdeki on yılda saf pil modelleri sunmak için de tasarlandı.

CMP mimarisini temel alan ilk FCA modeli, 2022’de pil gücü varyantı ile Alfa Romeo için küçük bir geçit olabilir.

FCA, minicar segmentinden çıkacağını ve Fiat 500 ve Panda ile Lancia Ypsilon’da kullanılan mimariye yatırım yaptığını söyledi. Bu yıl Kuzey Amerika’da 500’ü durdurdu.

PSA’nın, Çek Cumhuriyeti’nin Kolin şehrinde bulunan ortak bir fabrikada Toyota Aygo ile inşa edilen Citroen C1 ve Peugeot 108’in yerini almayı planlamaması da segmentten ayrılacak. PSA ortak girişimden ayrılacak ve Toyota 2021’de tesisin tüm mülkiyetini alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Radzen Türkçe Doküman | 2020

Sırada durmaktan bıktınız mı? Biraz daha bekleyin ve belkide bir daha asla sıra beklemek zorunda kalmayabilirsiniz.

Akıllı alışveriş sepetleri