Yedi basit adımda daha iyi bir internet kullanıcısı olun.

Dijital Yaşamınızın Kontrolü Nasıl Geri Alınır?

Dijital Yaşamınızın Kontrolü Nasıl Geri Alınır?
Dijital Yaşamınızın Kontrolü Nasıl Geri Alınır?

Dijital Yaşamınızın Kontrolü Nasıl Geri Alınır?

Gelecek, özel verilerinizin en yüksek teklif verene tekrar tekrar satıldığı dijital bir distopya gibi görünebilir. Bu tehditleri asla ortadan kaldıramayacak olsak da , en azından onların bizi tamamen tüketmesini engelleyebiliriz. Öyleyse, dijital hayatınız üzerinde biraz kontrolü geri almak ve sırayla herkesi biraz daha güvenli hale getirmek için yedi adım var. Çünkü kendinizi ne kadar çok korursanız, dünyayı o kadar çok korursunuz.

Adım # 1: Kabul

Gerekli zaman: Muhtemelen tüm hayatınız.

Kişisel gizlilik belgenizi geri almayacaksınız. Ne yazık ki, 2000 yılında AOL hesabınız için kullandığınız şifreyi almanız için çok fazla veri kaybettik – ya da verilerin onarılamayacak şekilde tehlikeye girdiğini kabul ettik. -. hareket edemeyiz.

WhatsApp ve Google Haritalar gibi her gün kullandığınız uygulamalara (alışveriş yapmak, haberleri okumak ve arkadaşlarınızla iletişim kurmak için) göz attığınız web sitelerinden çevrimiçi olarak zamanınızın çoğunu nasıl ve nerede geçirdiğinizi düşünün . Bunlar, özel bilgilerinize yönelik potansiyel saldırılara karşı savunmanızı desteklemek için iyi yerlerdir.

Diğer önlemlerin yanı sıra, şifrelerinizi daha iyi yönetmek, sizi izlemeyen arama motorlarını seçmek, daha güvenli e-posta istemcileri bulmak ve uygulama izinlerini kaldırmak gibi işlemleri yaparak web ve mobil alışkanlıklarınızı iyileştirmek kolaydır. Her adımda size yol göstereceğiz.

2. Adım: Daha İyi Parolalar Oluşturun

Gereken süre: 15 dakika.

Bu noktada, kaç site ve uygulamanın şifre gerektirdiği göz önüne alındığında, herkes şifre şifrelemesine yardımcı olan bir araç kullanıyor olmalıdır. En iyi tavsiye, elbette, kullandığınız her site ve uygulama için benzersiz bir kod seçmektir; bir bilgisayar korsanı bir şifreyi çalarsa, hesaplarınızın geri kalanına erişimi yoktur. Ama inanılmaz bir hafızanız yoksa bu gerçekçi değil.

Bir sonraki en iyi bahis sağlam bir şifre yönetim sistemi bulmaktır. Bitwarden Lastpass DashLane veya 1Password gibi bir hizmeti 15 dakikadan daha kısa bir sürede indirebilir, kurabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz . Tek yapmanız gereken bir şifre girmek ve daha sonra bu hizmetler hesaplarınızın her biri için karmaşık ve daha güvenli şifreler oluşturur.

3. Adım: Sizi İzlemeyen Bir Arama Motoru Kullanın

Gereken süre: 2 dakika.

“Büyük internet reklamcılığı firmaları sizi izliyor ve sizin ve kötü zaaflarınız üzerinde veri toparlıyor.” Aleks Jakulan, CEO’su 1o . “Onlardan saklanmak için bir casus veya ninja gibi yaşamalısın.”

Microsoft’un Takip Etme veya Google’ın Gizli ayarlarının sizi güvende tuttuğunu düşünebilirsiniz, ancak bu bir yanlış adlandırmadır. Web sitelerinin bir “Takip Etme” isteğini yerine getirmesini gerektiren yasal düzenlemeler yoktur. Bunun yerine, arama sonuçlarını geçmişinize göre filtrelemeyen veya tarama verilerinizi ziyaret ettiğiniz sitelerle paylaşmayan DuckDuckGo veya Startpage gibi güvenli arama motorlarını kullanın .

Adım # 4: Daha Güvenli Donanım Satın Alın

Gereken süre: 30 dakika.

Donanımınızın sizin için daha iyi çalışmasına izin verin. Kişisel bir sunucu ve daha güvenli yönlendiriciler satın almayı düşünün. Helm gibi kişisel bir sunucu,verilerinizin bulunma potansiyeli daha fazla olan Amazon ve Microsoft gibi şirketlerin web sunucularında değil, evinizde kalmasını sağlar. Önce güvenlikle tasarlanan Helm, dosyalarınızın, fotoğraflarınızın, e-postalarınızın, göz atma etkinliğinizin ve daha fazlasının sahipliğini geri almanıza yardımcı olur. Ayrıca, Eero gibi yönlendiriciler ağınızı daha güvenli hale getirmek için seçeneklere sahiptir. Ayda 99 $ karşılığında, tüm web trafiğini filtreleyen, kötü amaçlı ve iyi niyetli reklamları engelleyen ve potansiyel olarak tehlikeli web sitelerine karşı uyaran Eero Secure + kullanabilirsiniz.

Adım # 5: Veri Minimizasyonu Uygulaması

Gerekli zaman: Düşündüğünüzden biraz daha uzun – ama buna değer.

Ayrıca, en sık kullandığınız web sitelerindeki verilerinizi ve gizlilik ayarlarınızı da temizleyebilirsiniz. “Birçok site, belirli bir süre sonra verileri silmenize izin verir veya kişisel asistanlar gibi veri toplamayı önlemek veya çerezleri devre dışı bırakmak ve web sitenizin taramasını izleyen verileri sınırlamak için cihazı kapatabilirsiniz” diyor Andrea Little Limbago Virtru , bir e-posta şifreleme hizmeti.

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya siteleri için bu, gizlilik ayarlarından ve erişim ayrıcalıklarından yararlanma anlamına gelir. Bu arada, en çok kullandığınız uygulamaların her biri için verilen izinlere bakın ve gereksiz veri toplama ve paylaşımını sınırlayın. “Herkese açık Wi-Fi erişiminden kaçınmak ve sosyal medya hesabınız aracılığıyla sitelere giriş yapmaktan kaçınmak, gizlilik odaklı tarayıcıları kullanmak gibi üçüncü tarafların verilerinize erişimini de sınırlayabilir.”

Bunu kendiniz yapmak için çok fazla iş gibi geliyorsa, DeleteMe , Güvenli Çoban ve Katalog Seçimi gibi hizmetleri de kullanabilirsiniz .

6. Adım: E-postanızı Güvenceye Alın

Gereken süre: 10 dakika.

Şifreli e-posta, gönderdiğiniz her şeyin doğru ellerde kalmasını sağlamaya yardımcı olur. Şifreli metin mesajlarında olduğu gibi, noktadan noktaya aktarımdır, yani siz ve hedeflediğiniz alıcıdan başka kimse mesajlarınızı göremez. Muhasebecinize, doktorunuza veya hassas kişisel bilgilere sahip olabilecek herhangi bir kişiye e-posta gönderiyorsanız bunu göz önünde bulundurun. Virtru , ProtonMail , Tutanota veya Hushmail gibi hizmetler başlamak iyi yerlerdir.

Adım # 7: Mesajlaşma Alışkanlıklarınızı Temizleyin

Gereken süre: 5 dakika.

Kısa mesajların ele geçirilmesi hiç bu kadar kolay olmamıştı ve tüketici riskinin artmasını önlerler. Metin mesajlarınızın uçtan uca şifrelemesini sunan WhatsApp , Wickr veya Wire gibi hizmetlere geçmeyi düşünün . Şifreli metinler Paylaştığınız bilgiler size ve kişiye yalnızca sağlamak aslında sizin metinleri okuma istiyorum.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

1.2k Points
Upvote Downvote

Samsung, Galaxy akıllı telefon hattını yeniledi.

Arkadaşınız bemoan 5G kablosuz bağlantınızı dinlerken , beyinlerini kızartacağını düşünüyorlarsa, iPhone'unuz sessizce arkadaşınızın korktuğu türden zararlı radyasyon yayıyor olabilir.

IPhone 11 Pro iki kat radyasyon yayıyor.