in

Volvo, Starbucks’ları araç şarj istasyonlarına çeviriyor!

Sağlam otomobilleri ile tanıdığımız Volvo, önce ABD’deki elektrikli araba sahiplerini ve daha sonra belki de dünyadaki tüm elektrikli araç sahiplerini sevindirebilecek olan bir adım atarak Starbucks’la anlaştı ve ABD’deki bazı Starbucks kafelerini elektrikli araç şarj istasyonuna dönüştüreceğini açıkladı.

İki güçlü şirket, bir pilot programın parçası olarak birkaç ABD’deki bazı Starbucks kafelerine elektrikli araç şarj istasyonları kurmayı planladıklarını duyurdu. ABD’deki Denver ve Seattle arasındaki yollarda bulunan 15 Starbucks kafesine yaklaşık 60 şarj cihazı kurulacak.

Volvo, Autoblog’a yaptığı açıklamada şarj cihazlarının 62,5 kW kapasiteli Express 250 ünitelerinden ve 350 kW’a kadar güç verebilen Express Plus ünitelerinden oluşan ChargePoint DC şarj cihazlarının bir homojeni olacağını belirtiyor. Tüm şarj cihazlarında hem CHAdeMO hem de CCS fişleri bulunacak.

161 km’de bir elektrikli araç şarj istasyonu barındıran Starbucks bulunacak

Yaklaşık 161 km arayla yerleştirilecek olan şarj cihazıyla donatılmış Starbucks’lar çoğu elektrikli aracın yol kapasitesine uyuyor olacak. Volvo ve Starbucks, bu şarj istasyonlarını herkesin kullanabileceğini ve standart şarj ücretlerinin uygulanacağını, ayrıca Volvo araçların bu istasyonlardan indirimli yararlanabileceğini belirtiyorlar.

Projeye dahil olan şarj istasyonlarının konumları, projenin ismi olan ChargePoint’in akıllı telefon uygulamasında veya Google donanımlı Volvo modellerinde dahili bir uygulama ile bulunabilecek. Bu proje, şarj için yeni fırsatlar dünyasının kapılarını açıyor.

Örneğin bir Volvo C40 Recharge’ın bataryası %20’den %90’a yaklaşık 40 dakikada doluyor. Uzun bir yolculukta aynı arabaların yakıt depolarını veya bataryalarını yenilemesi gerektiği gibi, sürücüler de enerjilerini yenilemelidir. Buna çözüm olarak kahve dükkanlarındaki şarj cihazları gerçekten yararlı olabilir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Elon Musk, ‘Yüksek Enflasyon’ ile doğru yatırımı anlattı!

Windows 11’e yeni güncelleme: dosya gezginine reklam!