in

Trendyol Mağaza Açma Rehberi / 2020

İnternetten satış yapmak isteyen girişimciler ve firmalar, Trendyol da mağaza açarak satışlarını arttırabilirler. Tabii Trendyol da mağaza açmak için bazı kuralları, avantajlarını bilmeniz gerekir.

İnternetten satış yapmak isteyen girişimciler ve firmalar, Trendyol da mağaza açarak satışlarını arttırabilirler. Tabii Trendyol da mağaza açmak için bazı kuralları, avantajlarını bilmeniz gerekir. Bugün ki rehberimizde size Trendyol’da Mağaza Açmak, Trendyol’da mağaza açmak için gerekli evraklar, Trendyol’da mağaza açma süreci, Trendyol Komisyon oranları, Trendyol Mağaza Ücretleri gibi bir çok konuyu ele alacağız.

Trendyol Nedir?

Türkiye ve Ortadoğu bölgesinin en hızlı büyüyen ve en büyük mobil teknoloji şirketi olan Trendyol yılda 800 milyondan fazla ziyaret edilen mobil teknoloji platformu olarak online pazar sektöründe öncü olarak görünmektedir. 16+ milyon üye ve 150+ milyon ürün ile hizmet vermekte olan Trendyol gün geçtikçe büyümeye devam etmektedir. İlk başlarda o dönem popüler olan özel alışveriş kulübü olarak hizmet verse bile zamanla değişen yapılarıyla mağazalarında satışına izin vererek Türkiye’nin en büyük online pazaryerlerinden birsisi oldu. Ayrıca 2018 yılında Alibaba, Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük internet yatırımını yaparak yatırımcısı ve stratejik ortağı oldu.

Trendyol Nasıl Çalışır?

Trendyol, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kendi ürün alımları yaparak satışa sunduğu gibi şirketlerinde mağazalarını açmalarına izin vererek, farklı şirketlerin kendi platformu üzerinden satış yapmasına da olanak sağlıyor. Bu özelliği ile diğer pazaryerlerine benzeyen Trendyol, 1500+ ürün kategorisinin satışa sunulduğu bir mecra olarak öne çıkıyor.

Trendyol Mağazası Açmalı mıyım?

Trendyol üzerinden satış yapmanız için mağaza açmanız gerekiyor. Bu nedenle satış yapabilmek için Trendyol mağaza açma başvurusu yaparak kendi mağazanızı açmanız lazım. Diğer pazaryerlerinde de olduğu gibi Trendyol’da mağaza açmanında bazı avantajları ve dezavantajları var. Hadi gelin size bunlardan bahsedelim

Trendyol Mağazası Avantajları

Trendyol’un müşteri kitlesine ulaşırsınız: Sıfırdan bir kitleye ulaşmak zor olacağı için Trendyol’da mağaza açarak Trendyol’un müşteri kitlesine ulaşmak size büyük fayda sağlayacaktır.

Marka Bilinirliği: Sanal pazaryerlerinde mağaza açmak sizi büyük bir müşteri kitlesiyle ulaştıracağı için, bu platformlar üzerinden olumlu dönüşler almak markanızı tanıtma olanağı sağlayacaktır.

Trendyol Mağazası Dezavantajları

Kendi markanızı yaratma zorluğu: Trendyol üzerinden alışveriş yapan tüketiciler, genellikle satıcı firmaları bir marka olarak görmedikleri için kendi markanızı yaratmak online pazar yerlerinde bir zorluktur. Tüketiciler bir sonraki alışverişlerinde mağaza ismi aramaktansa ürün arayacakları için, sıfırdan bir marka oluşturmanız oldukça zor bir süreçtir.

Komisyon kesintileri: Trendyol üzerinden satış yaptıktan sonra, sattığınız ürünün kategorisine göre, Trendyol bu satışlardan belli bir komisyon ücreti kesmektedir. Trendyol satış komisyonu karlılığınızın düşmesine neden olabilir.

Yoğun rekabet: Trendyol üzerinde birçok farklı firmanın mağazası olduğu için ürünlerinizi öne çıkartmanız zor olabilir ve rekabet yoğunluğu nedeniyle satışlarınızı artırmanız zor olabilir. Ek reklam ve öne çıkma ücretleri ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Trendyol Mağaza Açma

Trendyol’da mağaza açabilmeniz için şirket olmalısınız. Şirket olmadan Trendyol’da mağaza açarak satış yapmanız mümkün değil. Bu nedenle başvuru sürecinde şirketiniz ile ilgili bazı bilgi ve belgeleri paylaşmanız gerekmektedir.

Trendyol’un sitesi üzerinde bulunan “Satıcı Başvurusu” sayfasına giderek “Satışa Başla” butonuna bastığınızda sizi direkt olarak başvuru sayfasına gönderir. Bu sayfa üzerinde gerekli evrakları temin ettikten sonra başuvurunuz sırasında verdiğiniz iletişim adreslerinden sonuçları görebilirsiniz.

Trendyol Mağaza Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Şirket ticaret ünvanı
 • Şirket türü
 • Vergi kimlik numarası
 • Ticari sicil numarası
 • Satış yapılacak kategori
 • Ad soyad
 • E-posta
 • Cep telefonu numarası
 • Başka sanal pazar yerlerindeki veya kendi e-ticaret sitenizin linkleri

Trendyol Mağazası Ne Kadar Sürede Açılabilir?

Başvuru formundaki bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra, onay süreci başlamaktadır. Bu süre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca başvuru esnasında verdiğiniz iletişim kanalları üzerinden bu süreç ile ilgili size bilgilendirme verilecektir.

Trendyol Komisyon Oranları Nelerdir?

Trendyol üzerinden mağaza açtıktan sonra belirli kategoriler üzerinden komisyon ödersiniz. Bu komisyon oranları olduğunuz kategorilere göre değişkenlik gösterir. Komisyon oranları aşağıdaki gibidir.

 • Aksesuar / Altın Gümüş : %5
 • Aksesuar / Mücevher: %30
 • Spor/ Spor Ekipmanları : %15
 • Spor/ Spor Giyim ve Ayakkabı : %20
 • Çocuk / Anne Bakım : 18
 • Çocuk / Bebek Bakım : %12
 • Elektronik / Beyaz Eşya : 10
 • Elektronik / Cep Telefonu : %6
 • Ev ve Yaşam / Kırtasiye ve Ofis Malzemeleri : %20
 • Ev ve Yaşam / Hobi ve Eğlence: %17

Trendyol Mağaza Vergi Süreci

Trendyol’da satış yaptığınızda TC vergi sistemine ve uygulamalarına göre vergi mükellefi olma yükümlülüğünüz doğacaktır. Bir şirket olarak burada satış yaptığınız için, sattığınız ürünlerin faturalarını kesmeniz ve sonrasında da bu faturalar üzerinden çıkacak vergilerinizi ödemeniz gerekir. Vergi yükümlülükleriniz hakkında daha detaylı bilgi edinmek için mali müşavir ya da muhasebecinizle görüşebilir; Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ya da www.egirisimci.gov.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

Trendyol Mağaza Faturalandırma

Yaptığınız satışlar sonrasında satılan ürünle ilgili faturalarınızı kesmeniz ve tüketicilere göndermekle yükümlüsünüz. Burada yaptığınız satışlarda faturasız satışlar yapmanız mümkün değildir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Xiaomi fiziği yok sayıyor

Ülkelerin İnternet Hızı Sıralaması