Satış ve Pazarlama Püf Noktaları

pazarlamacı

Pazarlama tüm sektörlerin ihtiyaç duyduğu bir firmayı öne çıkaran bir iş koludur.Tüm üretim faktörlerini kapsayan ve bulunması gereken bir yapı taşıdır.Bir mal veya hizmet daha üretime geçmeden preje aşamasında iken pazarlama başlar.

Pazarlama Nasıl Yapılır ?

Bir ürünü satmak için 7 saniyeniz var desem ? Nasıl 7 saniye bunu nasıl yapacağım dediğinizi duyar gibiyim. Müşretiyi ilk 7 saniyede eline alırsanız daha sonrasında kaybetmeniz açıkçası pek de mümkün değildir . Bu 7 saniye kuralı yüzyüze görüşmeler sıcak satış ile alakalıdır . Peki telefonda satış için kaç saniyeniz var ? Saniye kuralı telefon için geçerli değil…

Telefon ile yaptığınız veya yapacağınız satışta ses tonunuz %70 müşteriyi etkilerken %30 kelimeleriniz etkiliyor , bu durumda söyledikleriniz değil de nasıl söylediğiniz önemli olan.

Sıcak satışa geri dönecek olursak eğer 7 saniye demiştik , bu 7 saniyede müşteri neye bakıyor ?

İçeri nasıl girdiniz , nasıl bir giyiminiz var , oturuşunuz kalkışınız ,jest ve mimikleriniz. İşte müşteri bunların hepsini inceler müşteriyi bu 7 saniyede kapmak adına her şey özenle düşünülmüş olmalı.

Pazarlama ve satış herkesin yapabileceği bir iş değildir, eğer bir pazarlamacı olamk istiyorsanız ön yargılarınız olmayacak , sınıf ayırt etmeyeceksiniz , din , dil, ırk ayırt etmeyeceksiniz ederseniz kaybedersiniz . Çünkü her kesimden insanla konuşacaksınız sohbet edeceksiniz , taleplerini karşılama noktasında sizleri çokça zorlayacaklar belki de, işte bu noktada en önemli faktör olan sabır faktörü devreye giriyor …

SABRINIZ YOKSA SATIŞINIZ DA OLMAZ

Bu meslekte en önemli faktördür sabır , malesef ki Türk toplumunda çokça rastladığımız bir özellik değil tez canlı bir millet olduğumuzdan her istediğimiz anında olsun istiyoruz. Bu sabır durumu hem müşteri için hem pazarlamacı için karşıklı bir durumdur .

Bir hizmet talebinde bulunan müşteriye şartnamede süreyi detaylı bir şekilde bildirmezsiniz aldığı hizmetin süresinden haberi olamayan müşteri sabırsızlanır ve sonuç olarak memnuniyetsiz müşterinize el sallarsınız .

Ama siz müşteriye gerekli bilgilendirmeleri yapar birde üzerine vaktinden önce veya vaktinde ürün veya hizmet teslim edersiniz müşteri 1 gider 5 gelir.

”Pazarlamacı Kimmiş Bende Pazarlamacı Olurum”

Herkes pazarlamacı olabilecek olsaydı pazar değeri yüksek olmasına rağmen belli firmalar kapanışlarını vermezdi… Bunun üzerine bir şey demek doğru mu bilemem ama benim görüşüm bu yönde. Bu konuda biraz sert bir yaklaşım üstlenmiş olabilirim fakat pazarlama sektörü hayli zor ve herkesin yapabileceği bir iş değildir yukarıdaki şartları tamamladınız iyi güzel iki cümleyi bir araya getiremiyorsanız ezber metinlerden konuşuyorsanız bu işi yapamazsınız .

İnsan ilişkileriniz kuvvetli olmalı , akıcı bir şekilde konuşabilmelisiniz , sizler firmanızın sağladığı ürün ve hizmeti temsil ediyorsunuz .Müşteri dik bir duruş güven ve sıcaklık ister.

Pazarlamacı olmak yada bu konuda bilgi edinmek adına yazımı okuyan sizlere sesleniyorum pazarlama bir günde yada bir ayda öğrenilebilecek bir sektör değildir sektör sektör farklılık gösterir , her gün yeni bir şey öğrenmek zorundasınızdır , güncel haberlerden , kitaplardan , dergilerden , gündemden haberdar olmak durumundanız hem ürün ve hizmetinizi tanıyıp hemde gerekli kültür ve bilgi birikimine sahip olmanız gerekir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Bitcoin’de 4. en büyük boğa hareketi! Bitcoin boğalarından, ayılara müthiş bir darbe geldi. 24 saatte 2,900 dolar kadar yükseliş yakaladı.

Bitcoin’den sert yükseliş!

En İyi 10 Ücretsiz Bulut Tabanlı Veritabanı Yazılımı