in ,

N11 Mağaza Açma Rehberi / 2020

Türkiye’nin en çok bilinen pazaryerlerinden biri olan n11’de mağaza açarak ürünlerinizi satabilir veya n11’de hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Tabii ki n11’de mağaza açmanın bazı gereklikleri vardır. Bu rehberimizde n11’de mağaza nasıl açılır, n11’de mağaza açmak için gerekli evreklar nedir, n11’de mağaza açmak kârlı mıdır, n11’in avantajları ve dezavantajları nedir, n11 komisyon oranları nedir, n11’de mağaza açmak ücretli midir gibi sorular cevap vereceğiz.

n11 nedir?

n11, Doğuş Grubu ve Güney Koreli SK Group’un ortaklığı ile kurulan ve mağazalarla, tüketicileri bir araya getiren çevrimiçi pazaryeridir. Haziran 2012 tarihinde kurulan n11, Türkiyede çok hızlı bir şekilde büyüyerek Türkiye’nin en önemli çevrimiçi pazaryerleri arasına girmeyi başardı. Bazı firmaları burada mağaza açması ve kullanıcılarına ürünlerini bu platform üzerinden ulaştırmaları n11’in milyonlarca kullanıcıya ulaşmasını sağladı.

n11 nasıl çalışır?

n11, diğer pazaryerleri gibi tüketiciyle mağaza sahiplerini buluşturan bir e-ticaret platformudur. Firmalar bu platform üzerinden mağazalarını açarak bu platform üzerinden ürünlerini satabiliyorlar. Tüketiciler ise bu platform üzerinden aradıkları ürüne ilgili mağazalardan ulaşarak alışveriş yapabiliyorlar.

n11 “Ödeme Koruma Sistemi” denilen bir sistem ile alışverişleri tamamen güvene almaktadır. Alıcı bir sipariş verdiğinde n11 alıcının onayını bekler. Alıcı 3 gün içerisinde bunu onayladıktan sonra havuzda kalan para direkt olarak satıcıya geçer. Bu yöntem ile n11 güvenliğini ön plana çıkarmış, tüketicilerin hakkını korumuş olur.

Neden n11 Mağazası Açmalıyım?

n11’de e-ticaret siteniz olmadan da satış yapabilirsiniz. Bu durum ne n11 için ne kadar sorun olmasada, marka bilinirliğiniz ve hedef kitlenize ulaşma konusunda size negatif olarak dönecektir. n11’de mağazanızın olması n11’in tüketici potansiyelini kullanacağı için markanızın büyümesi konusunda önemli rol oynamaktadır.

n11 Avantajları

Marka Olma: Firmanızın tanınması, marka bilinirliğinizin olması satışlarınızı olumlu yönde etkileyeceğiz için n11’de mağaza açmak marka olma konusunda başlangıç olabilir. İnternet üzerinden ürün arayan insanlarla n11 sayesinde karşı karşıya geleceğiniz için marka bilinirliğinize fayda sağlayacaktır.

Hedef Kitleler Oluşturabilirsiniz: n11’in büyümesinin sebeplerinden biriside çok fazla mağazaya sahip olmasıdır. Bu durum milyonlarca tüketicini n11 üzerinden alışveriş yapmasına neden oluyor. Bu nedenle n11’deki hedef kitle oldukça büyük. Fiziksel mağazanız ile ulaşamayacağınız kitlelere n11 üzerinden rahatça ulaşabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin analizini yapabilirsiniz. Bunu yapmak izleyeceğiniz stratejide önemli rol oynar. Eğer bu analizi doğru yaparsanız rekabet faktöründe 1 adım öndesiniz demektir.

n11 Mağazası Dezavantajları

Aylık Ücret: n11 ürünlerinizin arama sonuçlarında görünmesi için aylık ücret ödemeniz gerekiyor. Eğer bu aylık ücreti ödemezseniz ürünleriniz arama sonuçlarında görünmez ve listelenmez.

Komisyon: Yaptığınız satışlara göre her kategoride belirli olarak komisyon ücreti ödersiniz. Bu ücretler her ay yaptığınız ekstra satışlardan komisyon olarak kesilir.

Reklam Ücreti: Reklam vererek belirlediğiniz ürün ve kategorilerde üst sıralarda çıkabilirsiniz. Reklam vermeden, ön sıralarda görünmeniz nereyse mümkün değil.

Rekabet: Rekabet her platformda olduğu gibi bu platformda da ön planda. Ne kadar mağaza puanı ve yorumları sizin satışlarını olumlu yönde etkilesede, rekabetten sıyrılmak için büyük reklam bütçeleri ödemeniz gerekmektedir. Buda size ek masraf sağlayacaktır.

n11 Mağaza Nasıl Açılır?

n11’de mağaza açabilmek için hali hazırda faaliyeti olan bir şirket olmanız gerekiyor. Normal kullanıcılar bireysel satış yapamaz. Bu nedenle n11’de ürün sergileyebilmeniz için şirketiniz olmak zorunda.

n11’e giriş yaptıktan sonra sayfanın üst kısmındaa bulunan “Mağaza Girişi”ne tıklayarak, üyelik bilgilerini doldurmanız gerekir. Daha sonra mağazanızı açabilirsiniz. Kullandığınız e-posta güncel hesabınız olmalıdır. Çünkü bu işlem sonrasında size onay maili gelecektir.

Hesabınızı oluşturduktan sonra “Hesabım” sayfasının altında “Evrak Yönetimi” kısmından gerekli evreklarınızı ve satış kurallarınızı yükleyerek, mağazanın onaylanmasını beklemelisiniz.

n11 İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sermaye Şirketleri veya Adi Ortaklıklar İçin

 • Güncel Faaliyet Belgesi (Son 6 Ay içerisinde alınan)
 • Vergi Levhası
 • Şirket Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi
 • İmza Sirküleri
 • Ortaklık Sözleşmesi (Adi Ortaklıklar için)
 • Çalışma Mali Şart ve Prensipleri (Komisyon Anlaşması)
 • Satıcı İlan ve İşlem Sözleşmesi (n11.com Sözleşme)

Şahıs Şirketleri için

 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (Sadece Ön Yüz)
 • Çalışma Mali Şart ve Prensipleri (Komisyon Anlaşması)
 • Satıcı İlan ve İşlem Sözleşmesi (n11.com Sözleşme)

n11 Komisyon Oranları Nedir?

 • Anne ve Bebek Ürünleri: %14-%20 arasında değişiyor
 • Elektronik Ürün ve Aksesuarlar: %5 – %10 arasında değişiyor
 • Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri: %14 – %15 arasında değişiyor
 • Kitap, Müzik, Film ve Oyun Ürünleri: %4 – %15 arasında değişiyor
 • Mücevher ve Saat Ürünleri: %5 – %20 arasında değişiyor
 • Otomotiv ve Motosiklet Ürünleri: %5 – %11 arasında değişiyor
 • Spor ve Outdoor Ürünleri: %6 – % 15 arasında değişiyor.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Google Haritalar, Incognito (Gizli Mod) özelliğini test ediyor.

Bitcoin İle İlgili Bilinmeyen 5 Gerçek!