in ,

Kurum kültürü nedir?

İyi bir kültür ile büyümenin püf noktaları..

Kurum kültürü nedir? İyi bir kültür ile büyümenin püf noktaları..

Kurum çalışanları için gerekli olan kurallar, şirket politikaları, müşteriye karşı alınan tutumlar, şirket içi değerler ve şirketin geliştirme amacını körükleyen adımların tümüne kurum kültürü denir.

Kurum kültürünün temel yapı taşları

1- Kurumun sembolü

2- Kurumun değeri

3- Kurum ile ilgili adet ve gelenekler

4- Kurumun resmi olmayan örgüt yapısı

5- Kurumun vizyonu ve misyonu

6- Kurumdaki davranış kuralları

7- Kurum ile ilgili yazılı eserler

8- Kurumun değerleri

9- Kurum için mücadele verenler

11- Kurumun başlangıçtan bugüne kadarki tarihi

12- Kurumun adetleri ve gelenekleri

KURUM KÜLTÜRÜ OLUŞTURURKEN DİKKAT EDİLECEK KONULAR
Kurum kültürü oluştururken dikkat edilecek konuları şöyle sıralayabiliriz;

1- Çalışanların karar süreçlerine katılımı

2- Yetki ve sorumlulukların akılcı bir şekilde dağıtılması

3- Kurumun çalışmalarının güvence altına alınması

4- Kurumun geleceğinin güvence altına alınması

5- Etkin ve açık bir iletişim

6- Çalışanlar arasındaki uyum

Şirket kültürünüz, ekibinizin davranışını, doğası gereği belirsiz veya nüanslı olan bu durumları etkin bir şekilde ele almaları için şekillendiren gizli eldir.

Elbette, bu durumlarda ekibinizin iç yöneticilerine dönmesini isteyebilirsiniz, ancak bu çözümün idealden daha az olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum.

İş liderleri olarak hepimizin istediği şey, ekibimize özerk bir şekilde harika işler yapmak için ihtiyaç duydukları şeyi vermek ve onlara açıkça nasıl başa çıkacaklarını belirtmediğiniz bu belirsiz durumlarda bile akıllı iş kararları almalarını beklemektir.

Kültürünüz, değerlerinizin, inançlarınızın, geleneklerinizin ve kabul görmüş davranış standartlarınızın toplamıdır. Şirketinizin işleri halletme, önceliklendirme ve davranış biçimleri budur.

İşte şirket kültürünüzün kasten temelini atmak için 6 basit bir işlem.

Birinci Adım: Şirketinizin temel değerlerini netleştirin.

Şirketinizin değerleri, ekibinizin zorlu bir karar vermesini istediğiniz filtrelerdir.

Ekibinizin müşteriye duygusal olarak yüklenen bir anda nasıl davranmasını istersiniz?

Takımınızın olayları farklı gördüklerinde birbirlerine nasıl davranmasını istersiniz?

Ekibinizin, yapılacaklar listesindeki muhtemel hedeflerine göre önceliklerinin nasıl belirleneceğine dair bir karar vermesini nasıl istersiniz?

Ruh haliniz ve hissetmenizin ofisinizde ne olmasını istiyorsunuz?

Şirketinizin temel değerlerini listelerken, davranılabilecek bir ifadeyi eklemeyi düşünün. Bu, değerlerinize ekibinizin içselleştirmesi daha kolay olan somut bir kalite verir.

İkinci Adım: Şirketinizin kültürünün ne olmasını istediğinize dair yazılı bir taslak oluşturun.
Bunu bir oturuşta yapma. 30 dakikanızı ayırın ve bunun taslağını başlatın. Bir veya iki hafta onunla oturun, sonra ikinci kez çekmek için geri gelin.

Şirketinizde norm ne gibi davranışlar olacaktır?

Birisi ekibinizin günlük işlerinde şirket değerlerinizi nasıl içselleştirdiğini nasıl gözlemleyebilir?

Dışarıdaki bir gözlemci, günü ofisinizde geçirmiş olsaydı şirketinizin hissi hakkında ne fark ederdi?

Üçüncü Adım: Gerçeklik kontrolü edinin – Şirketiniz şu anda kültürünüzün ne olmasını istediğinize ilişkin görüşünüze nasıl hitap ediyor?

Bir yabancı olduğunuzu düşünün, gözlemlenen kültürle istediğiniz kültür arasında hizalanıp hizalanmayacak şeyleri nerede fark edersiniz?

Kilit personelinizden bu konudaki gözlemlerini isteyin. Bir şeyleri sizden farklı görecekler. Bakış açılarına dikkatlice dinleyin ve bu süreci zaman içinde bilgilendirmek için girdilerini kullanın. Bu sistem, sadece bir kerede değil , zamanla oturan bir süreçtir.

Dördüncü Adım: Kuruluşunuzun şu an ne tanımladığını ve hangi unsurların istek uyandırıcı olduğunu veya “devam eden bir çalışmaları” yansıtmak için yazdığınız şirket kültürünüzü gözden geçirin.

Bu, inşa etmek istediğiniz kültürün yol haritanız olur. Stephen Covey’in sözleriyle, ” Aklınızdaki sonla başlayın. “

Beşinci Adım: Kültürünüzü şekillendirmek için amansız bir şekilde baskı uygulayın.

Şirket kültürünüzü güçlendirmek için her hafta somut bir şekilde beş şey yapın.

Bu şunları içerebilir:

  • Zaferin hikayesini anlatan bir şirket çapında e-posta gönderin.
  • Bir toplantıda harika bir ekip üyesi davranışı örneğini vurgulayın.
  • Şirketin emmesini istediğiniz daha derin değerleri sembolize eden, şirket genelinde küçük oluşumları arayın ve paylaşın.
  • Kasten, değerlerinizi ne kadar ciddiye aldığınızı öğrenmek için ekibinizi şok eden zor kararı verin.
  • Rol içselleştirmelerini istediğiniz davranışı modelleyin – onunla tutarlı olun.

Altıncı Adım: İstediğiniz şeyi yansıttığını hissedene kadar şirket kültürünüzün yazılı tanımını tekrar gözden geçirin ve revize edin.

Kültürünüzün ne olmasını istediğinizi hissetmek zaman alır. Ancak, işiniz için doğru şirket kültürünü yaratmaya yatırım yapmanın değeri zaman ve dikkat yatırımına değer.

Unutmayın! kültür, davranışı şekillendiren ve insanlara hiç kimsenin izlememesi durumunda nasıl davranacaklarını söyleyen görünmez bir eldir.

İşletmenizi ileriye götüren bir şirket kültürü oluşturmak , bir işletme sahibinin yapabileceği en değerli görevlerden biridir. Doğru yapılırsa, çalışanlarınız zorlu durumları nasıl kolaylıkla başa çıkacaklarını bilmeden, her adımda küçük düşünmeye zorlayamazlar. Bugün, şirket kültürünüzü doğru yönde ayarlamak için bir işletme sahibi olarak yapabileceğiniz en kolay (ama genellikle gözden kaçan) şeylerden birini ele almak istedim.

Hesap Verebilirliğin Modellenmesi
Geçtiğimiz 25 yıl boyunca, şirket kültürlerinin nasıl olması gerektiğine dair fikirleri olan sayısız işletme sahibi gördüm Ama gerçekte çoğu zaman beklentilerinin gerisinde kalıyorlardı. Bunun meydana gelmesinin ana sebeplerinden biri mal sahibinin kendisi ile ilgili.

Lider olarak, ekibiniz doğru davranışı modellemek tamamen sizin davranış ve fikirleriniz ile alakalıdır.

Örneğin, dakikliği işinizde temel bir değer haline getirmek istediğinizi varsayalım, ancak sık sık toplantılara ve son teslim tarihlerine geç kalıyorsunuz. Söyledikleriniz ile yaptıklarınız arasındaki bu tutarsızlık şirket kültürünüzü gerçekten zayıflatır.

Her zaman zamanında gereken yerde olun. Zamanında gereken yerde olmak, ekibinize, taahhütlerinizi ciddiye aldığınız ve dürüstlükle yaşadığınızı sembolize eden basit bir davranıştır. Şirketinizdeki hesap verebilirliği modelleme açısından büyük bir yatırım getirisine sahip olan bir davranıştır. Çok fazla şirket saygıyı hiyerarşik olarak uygulamaktadır. Zamanında gereken yerde olmak saygı gerektirir ve müşteriniz için büyük bir fark yaratır. Elbette, belirtilen bir son tarihle neden karşılaşmadığınızı ve hiç kimsenin size meydan okumadığını rasyonelleştirebilirsiniz, ancak gösterdiğiniz davranışı personellleriniz ve müşterileriniz modelleyecektir. Yani en yüksek standardı siz modelleyin ki herkesten aynı şeyi bekleyebilesiniz.

İyi zamanlama davranışını modellemek zor olabilir, ancak işte kendiniz için kolaylaştırmak için yapabileceğiniz birkaç basit şey var.

Her toplantının sonunda taahhütlerinizi yazılı olarak netleştiriniz. İşlerin kaçırılmasının en büyük nedenlerinden biri, başlangıçta temiz bir şekilde dağıtılmamasından kaynaklanır. Çoğu zaman, alıcı taraftan ne yapmaları istendiğini tam olarak bilmiyor olabilir. Yazılı bir takip sadece tüm aksiyon eşyalarını yakalamanızı sağlamaz, aynı zamanda ekibinizin nasıl davranmasını istediğinizi modellemenin de güçlü bir yoludur. Mümkün olan her durumda taahhütleri kesin olarak açıklığa kavuşturmak için önem sırasına göre numaralandırın. Ayrıca ekibinize bu beceriyi personeli ile birlikte kullanma konusunda rehberlik edin.

Hesap verebilirlik döngüsünü “kapatın” . Taahhütlerinizi yerine getirmek önemli bir şeydir, ancak diğer tarafların da bunu yaptığınızı fark etmesini sağlamanızı istemesi başka bir şey. Bu yüzden sürekli döngü beklentilere ve vakit kaybına neden olur.

“Hayali teslimatlar” dan kaçının. Neyi yapamayacağınızı açıkça belirtin, böylece şirketinizdeki hesap verebilirlik durumunu düşürmeyin. Bunlar, diğer kişinin taahhüt ettiğinizi düşündüğü şeyler, ama yapmadınız. Bir lider olarak, toplantıda yapmayacaklarınızı ve yapamayacaklarınızı açıkça belirterek mükemmel iletişim sergilemeniz gerekir. Dürüst olmakta fayda var.

Herkes insandır ve günün birinde toprak olacaktır. Aksini düşünmek çocukçadır. Toplantıdaki kişilere nasıl hitap edeceğiniz ve yapmanız gerekenleri yapmadığınızda otorite sahibi olmanız imkânsızlaşır ve inşa ettiğiniz kültür için bu tavrınız inanılmaz derecede önemlidir. Mazeret veriyor musun? Bağarıp çağırmak, insanları kırmak, gereğinden fazla tepki göstermek hiç bir işinize yaramaz. Yapmayın! Bunun yerine, ekibinize hataların iş yaşamının bir parçası olduğunu konuşun ve çoğu zaman kârlı fikirlere yol açabileceğini gösterin. Bir hata yaptığınızda, halka açık bir şekilde sorumluluk alın, öğrendiklerinizi ve nasıl uygulayacağınızı paylaşın ve ileriye dönük daha iyi bir çözüm uygulayın.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Yeni Google Algoritması Güncellemesi

TEKNOFEST’e yerli araçlar damgasını vurdu