in ,

Hepsiburada Mağaza Açma Rehberi / 2020

Bugün Hepsiburada mağazası açmak yani Hepsiburada’da dükkan açmak ile ilgili detaylardan bahsedeceğiz. Eğer bu pazaryerinde dükkanınız olsun istiyorsanız ilerlemeniz gereken bazı adımlar bulunmakta. Hepsiburada, hedef kitlenize ulaşmak, satışlarınızı arttırmak için doğru bir pazaryeri olabilir. Çünkü Hepsiburada bu platformun köklü şirketlerinden olmakla beraber çoğu kullanıcı gerek fazla çeşitlilik gerek güvenlik açısından Hepsiburada.com’u tercih etmektedir.

Hepsiburada Nedir?

Hepsiburada 2001 senesinde kurulan e-ticaret platformunun Türkiye kapısındaki önemli öncülerinden birisidir. Öncelerde kendi stoklarındaki ürünleri doğrudan müşteriye ulaştıran Hepsiburada, B2C e-ticaret sitesiyken, son zamanlarda bir çok şirketin mağazalar açıp kendi ürünlerini sattıkları bir pazaryeri oldu. Şu anda 30 kategoride ve 12 milyondan fazla ürünü tüketicileriyle buluşturuyor.

Hepsiburada Çalışma Prensibi Nedir?

Hepsiburada B2C (Şirketten tüketiciye) iş modeli ile çalışmaktadır. İnternetten alışveriş yapan insanlar bu siteden aradıkları ürünleri satın alabiliyorlar. Hepsiburadanın sanal pazaryeri özelliğinden ayrı olarak bir çok şirket burada mağaza açıp ürün satışında bulunabiliyorlar. Bir çok şirketin ürünlerinin bulunduğu gibi Hepsiburada’nın ürünlerinide bulabilirsiniz. Bu nedenle tüketiciler kategorilere göre ya Hepsiburada’dan ya da herhangi bir firma üzerinden ürün satın alabiliyorlar.

Aşağıdaki rehberimizde B2B ve B2C satışlarının arasındaki farkı ve çalışma prensiplerini görebilirsiniz.

İlgili Rehber: http://blog.niximera.com/b2b-satislari-ile-b2c-satislari-arasindaki-fark-ve-nasil-calisir/

Hepsiburada’yı Neden Tercih Etmeliyim?

Hepsiburada Türkiye’nin en güvenilir ve e-ticaret platformunda en eski pazaryerlerinden birisidir. Bu durum Hepsiburda’nın marka değerini yükseltiyor. Bu nedenle Hepsiburada’nın kendi kitlesinin olması, tüketicinin Hepsiburada’ya güvenmesi gibi seçenekler, hedef kitlenize ulaşmak ve satışlarınızın artması konusunda size önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.

Avantajları Nelerdir?

İnsanların Hepsiburada’ya güvenmesi: Kimse bilmediği, tanımadığı bir site ile çalışmak istemez. Hepsiburada’ya güvendikleri ve bildikleri için bu platform ile çalışmak isteyeceklerdir. Bu durumda Hepsiburada’nın marka bilinirliğini kullanmak sizin müşterilerinizinde size güvenmesini sağlayacaktır. Ne kadar müşteriler Hepsiburada üzerinden sipariş versede, sizin mağazanızdan sipariş verdiklerinde sizi tanıma fırsatı yakalamış olurlar.

Marka Gücü: Hepsiburada’da mağaza açaarak kendi şirketinizin arkasına Hepsiburada gibi büyük bir gücüde almış olursunuz. Bu durum Hepsiburada’nın firmalara sağladığı avantajlardan yararlanabilir ve şatıklarınızı arttırma şansı yakalarsınız.

Hedef Kitlenize Ulaşmak: Hepsiburada’nın en eski e-ticaret platformlarından birisi olması ve güvenilirliğinden dolayı geniş bir kitlesi vardır. Eğer burada bir mağaza açarsanız bu kitleye ulaşabilirsiniz. Sıfırdan bir kitle oluşturmaktansa, hazır kitleye ulaşmanız size büyük fayda sağlayacaktır.

Dezavantajları Nelerdir?

Rekabet: Her platformda olduğu gibi Hepsiburada’da rekabet faktörü ön plandadır. Mağazası olan bir çok firma olduğu için bu firmaların arasından çıkıp ürün satmanız zor olabilir. Ekstra reklam çalışması ve fiyat rekabetine girmeniz sizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Komisyon Ücretleri: Her pazaryerinde olduğu gibi Hepsiburada’da komisyon ücretleri vardır. Satış fiyatlarınızı buna göre ayarlamanız gerekiyor. Komisyon oranları satış fiyatlarınızın artmasına neden olacağı için fiyat rekabetine girmeniz zor olabilir.

Hepsiburada’da Mağaza Açmak

Hepsiburada, kendi platformunda mağaza açabilmeniz için şirket olmanızı ister. Gerçek şirket olmadan, bu platform üzerinden satış yapmanız mümkün değil. Ancak firma sahipleri taletp edilen evrakları hazırlar ve hepsiburada’ya gönderebilirse bu platformdan mağaza açabilirler.

Hepsiburada’da Mağaza Açmak İçin Gerekli Belgeler Neler?

Yukarıda’da bahsettiğimiz gibi Hepsiburada’da mağaza açabilmek için bazı evraklara ihtiyacınız vardır. Bunları sıralarsak şöyle diyebiliriz;

  • Vergi Levhası
  • İmza sirküleri
  • Banka bilgileri
  • Faaliyet Belgesi
  • Ticari Sicil Gazetesi’nde yer alan unvan ve adres bilgileri, Vergi Levhası ve Faaliyet Belgesi’nde yer alan bilgiler uyuşmalıdır
  • Şahıs firmalarının, Ticaret Odası kayıtları bulunuyorsa bu evrakların sunulması gerekmektedir; eğer bu kayıt bulunmuyorsa, bu evraklar gerekli değildir,
  • Tüm belgelerde kaşe ve ortakların ıslak imzasının bulunması gerekmektedir

Hepsiburada’da Mağaza Açmak Ne kadar Sürer?

Yukarıda bulunan tüm evrakları doldurduktan ve kategorileriniz ve ürünlerinizi belirttikten sonra Hepsiburada tarafından talebinizin onayı veya red durumuna dair size geri dönüş yapılacaktır. Eğer talebiniz onaylanırsa Hepsiburada üzerinden satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Hepsiburada’da Mağaza Olmada Satış Yapabilir miyim?

Hayır. Hepsiburada mağaza açmadan satış yapmanız imkansız. Satış yapabilmeniz için Hepsiburada’nın sizi onaylaması ve şirketiniz olması gerekmektedir.

Hepsiburada’da Mağaza Açmak Ücretli mi?

Hayır. Hepsiburada’da mağaza açmak tamamen ücretsizdir. Bu platformda mağaza açtıktan sonra veya kapattıktan sonra ödeme yapmazsınız. Hepsiburada, komisyon ücretleri üzerinden çalışan bir sistem olduğu için aylık ücret dahi ödemezsiniz.

Hepsiburada Komisyon Oranları Nedir?

Bilgisayar ve Alt Kategorilerde: %30
Çevre Birimleri: %15
Cep Telefonu Aksesuarları: %35
Cep Telefonu: %6
TV Aksesuarları: %20
Televizyon: %8
Giyim: %28
Gözlük, Saat, Takı: %23
Gıda: %17
Komisyon oranlarını incelediğiniz zaman alınan ücretlerin çok yüksek olduğu hemen dikkat çekmektedir. Yapacağınız her 100 TL’lik satış için 35 TL’sini Hepsiburada.com sizden komisyon ücreti olarak almaktadır.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

GoPro Hero 8 Tanıtım Tarihi Açıklandı!

Niximera Commerce – Şartname Nitelikleri