in

Amazon Mağaza Açma Rehberi / 2020

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden birisi olan Amazon’un, uzun zamandır Türkiye’ye giriş yapması konuşuluyordu ve Amazon Eylül 2018’de Türkiye’de faaliyetlerine başladı.

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden birisi olan Amazon’un, uzun zamandır Türkiye’ye giriş yapması konuşuluyordu ve Amazon Eylül 2018’de Türkiye’de faaliyetlerine başladı. Türkiye e-ticaret pazarına giriş yapan Amazon, satıcılar tarafından çok ilgi gördü ve çoğu satıcı Amazon’da nasıl mağaza açabilirim diye araştırmaya başladı. Bugünki rehberimizde Amazon nedir? Amazon’da nasıl mağaza açılır? Amazon’da mağaza açmak için gerekli belgeler nelerdir? Gibi bir çok konuyu ele alacağız.

Amazon Nedir?

1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan Amazon, ilk önce sadece internet üzerinden kitap satışı yapmaktaydı. Zaman içinde ilk önce Amerika ve sonrasında bir çok ülkenin katılımlarıyla dünyanın en büyük pazaryerlerinden birisi haline geldi. Satıcılara da yer verildikten sonra bir çok şirket Amazon üzerinde mağaza açarak satış yapmaya başladı. Böylelikle Amazon, Alibaba’yla beraber dünyanın en büyük online pazaryerlerinden biri haline geldi.

Amazon Nasıl Çalışır?

Amazon iki sistem ile çalışıyor. Birincisi, Amazon ürünleri kendi tedarik ettiği ve depoladığı ürünleri kendi ismiyle satabilir. Bu sistemde tüketiciler direkt olarak ürünleri Amazon’dan almaktadır. Diğer sistemde ise satıcılar Amazon üzerinden mağaza açarak ürünlerini kendisi satabilir. Bu sistemde satıcılar Amazon’un kendi kargo sistemlerinden faydalanabildikleri gibi ürünleri kendileride kargolayabiliyorlar. Bunun yanında Amazon’da satış yapanlar, Amazon’un kendi reklam özelliklerinden yararlanarak, ürünlerini ön sıralarda gösterme şansını yakalayabilir.

Amazon’da Neden Mağaza Açmalıyım?

Amazon dünyanın en büyük pazaryerlerinden birisi olduğu için, Amazon’da mağaza açmak size yeni bir kitle sağlayacağı gibi Amazon gibi büyük bir firmayıda arkanıza almış olursunuz. Ayrıca Amazon müşteri memnuniyeti ve müşteri hizmetleri konusunda isim yapmış bir firma olduğu için tüketicilerin sizden alışveriş yapma olasılığı yüksektir. Türkiye’de hizmet vermeye yeni başlamış olsa da ilerleyen dönemlerde birçok şirket ve kullanıcı Amazon’un fırsatlarından yararlanmaya daha çok başlayacağı için kendi mağazanızı açmanız, firmanızın yeni bir kanal üzerinden satoş yapmasına imkan tanıyacaktır.

Amazon’un Avantajları

Tüketiciler Güvenir: Amazon’da satış yapmanın en büyük avantajlarından birisi, Amazon kullanıcıları, buradan alacakları servisten memnun kalacaklarını ve bir sorun yaşamayacaklarını bildikleri sorun olsada Amazon’un bir çözüm bulacağını bildikleri için içleri rahat bir şekilde alışveriş yapacaklardır. Bu da sizin firmanız üzerinden güvenle alışveriş yapmalarını sağlayacaktır.

Amazon’un Gücü: Amazon’un altyapısı, ödeme seçenekleri, kargo alternatifleri ve kullanıcı dostu arayüzü gibi bir çok güçlü özelliğinden yararlanmış olursunuz. Bunlara ek olarak Amazon’un arama motorlarında ki gücü, mağaza ve ürünleriniz için olumlu bir etki sağlayacaktır.

Amazon Dezavantajları

Rekabet Faktörü: Amazon adı altında bir çok mağaza olduğu için bu platformda rekabet oldukça yüksektir. Aynı veya benzer ürünleri satan bir çok firma olduğu için sizin önde çıkabilmeniz için reklam bütçesi ayırmanız, müşterileri memnun tutmanız ve ürünlerle ilgili yorum sayılarınızı arttırmanız gerekebilir. Buda bir hayli emek harcamanıza neden olur.

Komisyon ve Mağaza Bedeli: Profesyonel satıcı hesabı açtığınızda aylık olarak Amazon’a para ödersiniz ve kategorilere göre değişecek bir şekilde komisyon ödersiniz. Buda sizin karınızı düşürebilir.

Müşteri İlişkilerini Geliştiremezsiniz: Amazon, müşteri ilişkileriyle kendisi ilgilenir ve tamamen bu süreci kendisi yönetir. Bu durum müşterileriniz ile ilişkilerinizi geliştirmeniz veya satış sonrası retargeting çalışmaları yapmanıza engel olacaktır. Bu nedenle markanız için düzenli bir müşteri kitlesi oluşturmak zordur.

Amazon Mağaza Nasıl Açılır?

Amazon üzerinde mağaza açmak için öncelikle bir satıcı hesabı açmanız gerekiyor. Satıcı hesabı oluşturduktan sonra ürünlerinizi Amazon üzerinde listelemeye başlayabilirsiniz. Tabii ki satıcı hesabı oluşturabilmek için bazı bilgilerin girişini yapmanız ve bazı belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Yazımızın devamında satıcı hesabı için gerekli olan belgeleri paylaşıyoruz.

Amazon Mağaza Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Amazon’da satıcı hesabı oluşturmak için aşağıdaki bilgi ve belgelere sahip olmanız gerekiyor:

 • Kredi kartı bilgileri.Satıcı hesap bakiyesinin yeterli olmadığı durumlarda, Amazon satış ücretlerinin tahsil edilmesi için kullanılmaktadır.
 • Telefon numarası: İletişimin sağlanması için gereklidir.
 • Firma kayıt bilgileri: Firmanızı kayıt ettirebilmeniz için, İşletme türünü seçmeli, şirket sicil numarası, Mersis No: ve şirket vergi numarası bilgileriyle beraber, şirket adres bilgileri gereklidir.
 • İrtibatta olunacak kişinin bilgileri: Birincil irtibat kişisinin, kimlik bilgileri, Doğum tarihi ve yeri ile cep telefonu numarası gereklidir.
 • Banka hesap bilgileri: Satışlardan elde edilen gelirin yatırılması için bir TL hesabının girişinin yapılması gerekir.
 • Amazon Mağazası Ne Kadar Sürede Açılabilir?
 • Satıcı hesabınızı açtıktan, hesabınızı onayladıktan sonra Amazon üzerinde ürünlerinizi listelemeye başlayabilirsiniz.

Amazonda satış yapmak için mağaza açmak gerekli mi?

Amazon üzerinden satış yapmak için bireysel ya da profesyonel satıcı hesabı açmanız gerekmektedir. Malesef mağaza açmadan satış yapma şansınız bulunmamaktadır. Diğer bölümleri okuyarak, mağaza açma sürecini ve gerekli evrak ve belgeleri okuyabilirsiniz.

Amazon Mağaza Fiyatları – Ürün Listeleme

Amazon’da ürün listeme işlemleri için herhangi bir ücret ödenmiyor. Mağaza sahipleri, Amazonda satıcı hesaplarını açtıklarında Profesyonel Satıcı modelindeki aylık ücreti ve satış sonrasındaki komisyon bedellerini ödemekle yükümlüler.

Amazon Komisyon Oranları

Amazon Türkiye üzerinde şu an 15 farklı kategoride ürün satışı yapılabiliyor. Bu ürün kategorilerindeki komisyon oranları ise şu şekilde:

 • Fotoğraf Makinesi %6
 • Cep Telefonları %6
 • Bilgisayar %6
 • Elektronik Ürünler %6
 • Elektronik Aksesuarlar %10
 • Kişisel Bakım Aletleri %10
 • Ev Gereçleri ve Dekorasyon %10
 • Ev ve Mutfak Ürünleri %10
 • Oyuncak ve Oyunlar %10
 • Kitap %10
 • Bebek Ürünleri (Kıyafet hariç) %10
Niximeraamazon

Amazon Mağaza Vergi Süreci

Amazon üzerinde mağaza açarak satış yaptığınızda, TC vergi sistemi ve uygulamaları gereğince vergi ödeme yükümlülüğünüz olacaktır. İnternet üzerinden yapılan satışlar vergilendirildiği gibi, burada bir şirket olarak yer aldığınız için satış yaptığınız ürünler ve kestiğiniz faturalar üzerinden vergi ödemekle yükümlü olursunuz.

Amazon Mağaza Faturalandırma

Amazon’da satış yaptığınızda, Amazon 14 günlük periyotlarlar hesabınıza satışlarınızdan elde edilen ödemeleri yatırarak, bu ödemeleri size fatura etmektedir. Satıcı hesabınız üzerinden bu faturaların takibini yapabilirsiniz.
Ofis Ürünleri %10
Spor %10

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Ülkelerin İnternet Hızı Sıralaması

Swift: Yapılar ve sınıflar arasındaki farklar