in ,

Amazon ürküttü! ‘Düşünce okuma’ temalı Alexa reklamı olay oldu!

Amazon ürküttü! ‘Düşünce okuma’ temalı Alexa reklamı olay oldu!

Amazon Alexa için yayınlanan yeni reklamda, yapay zeka destekli sesli asistanın ‘önsezi’ yetenekleri sergilendi.

amazon alexa

Amazon, yapay zeka destekli sanal asistan çözümü Alexa için yeni bir reklam yayınladı. Gerçek hayatta da evli olan Scarlett Johansson ve Colin Jost’un oynadığı reklamda Alexa, kendi kendine karar verme bir başka deyişle ‘düşünce okuma’ yetenekleriyle ünlü çiftin evliliğini mahvediyor.

Reklam, Colin Jost ve Scarlett Johansson çiftinin Alexa’ya evde oyun günü düzenleyeceklerini bildirmeleriyle başlıyor. “Hey Alexa, oyun günü” cümlesini algılar algılamaz asistan, televizyonu açıyor ve Prime Video’da bir futbol videosu başlatıyor. Ardından akıllı dolabı da çalıştırarak içindeki içecekleri soğutmaya başlıyor.

Amazon Alexa aklımızı mı okuyor?

Reklamda, Alexa’nın yaptığı hamleler üzerine Jost ve Johansson çifti birbirlerine “Vay canına. Sanki aklımızdan geçenleri okuyor gibi” diyerek şaşkınlıklarını dile getiriyorlar. Ancak yapay zekalı sesli asistanın marifetleri içecekleri soğutmak ve televizyonu açmakla sınırlı kalmıyor.

Evli çiftin uyanıp birbirlerine ‘günaydın’ dediği sahneyle devam eden reklamda Alexa aniden taze naneli ağız gargarası sipariş verdiğini söylüyor. Fakat böyle bir istekte bulunulmamasına rağmen Alexa’nın gargara sipariş etmesi; Colin Jost’un Scarlett Johansson’un nefesinden rahatsız olduğunu ortaya çıkarıyor.

Yapay zekanın geldiği ürkütücü noktayı gözler önüne seren bu reklamı Amazon’un kurucusu ve eski CEO’su Jeff Bezos sosyal medya hesabında paylaştı. “Hey Alexa, yeni Super Bowl reklamımızı oynat” notuyla videoyu yayınlayan ünlü milyardere, “Hey Jeff bunu sil, çünkü artık Amazon CEO’su değilsin.” şeklinde esprili yorumlar geldi.

Alexa’nın düşünce okumasının ardındaki sır

Amazon Alexa aslında düşünce okumuyor. ‘Önseziler’ özelliği ile günlük rutinlerinizi, alışkanlıklarınızı ve aktiviteleri genellikle hangi durumlarda gerçekleştirdiğinizi düzenli olarak takip ediyor. Böylece zamanla leb demeden leblebiyi anlayabilecek kıvama geliyor.

Bu özelliği kullanmak istemiyorsanız “Hey Alexa, önsezileri kapat” diyerek asistanın sizi takip etmesini durdurabilirsiniz. Ayrıca Alexa uygulamasındaki Önsezi ayarları aracılığıyla da özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Alexa’nın bu yeteneği hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Önemli bir ‘kısayol’ geldi. YouTube Music’e yanlışlıkla internet paketinizi boşaltmanızı engelleyecek

Yerli aşımız olan TURKOVAC, Tüm illerde koronavirüs aşısı olarak uygulanmaya başladı