Windows için Xcode

Xcode, Apple ekosistemi için geliştirmenize olanak tanıyan Apple'ın bir IDE'sidir (tümleşik geliştirme ortamı). Bu, macOS, iOS, watchOS ve tvOS için uygulamalar oluşturabileceğiniz anlamına gelir.
Xcode, Apple ekosistemi için geliştirmenize olanak tanıyan Apple'ın bir IDE'sidir (tümleşik geliştirme ortamı). Bu, macOS, iOS, watchOS ve tvOS için uygulamalar oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

Windows için Xcode – birçok geliştirici bunun olup olmadığını merak ediyor. Bu yazıda bu soruyu cevaplayacağız. Dahası, eğer bir Mac’iniz yoksa, ama yine de bazı iOS ve Swift geliştirmelerinde bulunmak istiyorsanız, hangi seçeneklere sahip olduğunuzu tartışacağız.

Xcode, Apple ekosistemi için geliştirmenize olanak tanıyan Apple’ın bir IDE’sidir (tümleşik geliştirme ortamı). Bu, macOS, iOS, watchOS ve tvOS için uygulamalar oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Xcode bir tek macOS uygulamasıdır, bu nedenle bir Windows sistemine Xcode yüklenemez. Xcode hem Apple Developer Portal’da hem de MacOS App Store’da indirilebilir.

MacOS’u bir Windows makinesine mi kurmalısınız?

Teoride, hem yerel hem de sanal olarak macOS’u Apple olmayan bir makineye kurmak mümkündür. Sonra, Xcode kurulabilir. Ancak, bunu yapmamalısın! Çok iyi çalışmıyor ve Apple’ın lisans koşulları uyarınca yasadışı kabul ediliyor, bu nedenle bu rotaya gitmemelisiniz. Ve kanmayın: İnternette size bunun gerçekten iyi bir fikir olduğunu vaat eden birçok kaynak var. Bu kaynaklara güvenme.

Bulutta Mac Kiralama

Mac harika bir bilgisayar ama aynı zamanda oldukça pahalı – muhtemelen birçok geliştiricinin Windows için Xcode olmasını istemesinin ana nedeni bu. Mac satın almanın bir alternatifi de bulutta Mac kiralamak. Bu hizmeti sunan birkaç sağlayıcı var. Bu durumda, Xcode zaten kuruludur, böylece hemen başlayabilirsiniz. Bu aslında başlangıçta iyi bir yol. Sonunda yine de bir Mac almak için hala tavsiye edilir.

İOS uygulamaları geliştirmek için yerel olmayan yollar

Xcode’u bir Windows makinesine yüklemek isteyen birçok kişi, iOS uygulamaları geliştirmek istiyor. Doğrudan Xcode kullanmadan iOS uygulamaları geliştirme seçenekleri vardır. Ancak, o zaman artık yerel uygulamalar değil, örneğin web uygulamaları. Bu, yalnızca bir grup HTML5 sitesine sahip olan ve dahili web görünümünde görüntülenen uygulamalardır. Teorik olarak, bu uygulamaların yalnızca iOS’ta değil, Android cihazlarda da çalıştırılmasını mümkün kılar. Bir kez geliştir, iki kere konuşlandır?

Bu ilk başta gerçekten iyi geliyor, ama değil!

En önemlisi, bu uygulamalar çok kötü hissediyorum. Kullanıcılar, yerel uygulamalara sahip olmak için kullanılır ve yerel olmayan uygulamalar her zaman çok hantal olur. Yani bu almak istediğin bir yol değil.

Kötü kullanıcı deneyiminin yanı sıra, bir iOS cihazında Mac olmadan bu uygulamaları test edemez ve uygulamayı Apple App Store’a yükleyemezsiniz. Yani, bu iyi bir yol değil.

Aynı şey tüm diğer platformlar arası geliştirme sistemleri için de geçerlidir. Yani bir uygulama geliştirmenin tek yolu var – ve bu doğal yol. Ve bunun için bir Mac’e ihtiyacınız var.

Swift öğrenmek için alternatifler

Sadece iOS gelişimini öğrenmek istiyorsanız , ancak henüz bir Mac’iniz yoksa, iyi alternatifler var. Bu durumda Swift öğrenerek başlayabilirsiniz. Bu, iOS, macOS, tvOS ve watchOS uygulamaları geliştirmek için seçilecek programlama dilidir. Swift’den önce, bu uygulama Objective-C kullanılarak yazılmıştır. Dışarıda hala birçok Objective-C uygulaması olsa da, Swift’i kullanmanız şiddetle tavsiye edilir .

Swift açık kaynaklı ve Swift olmayan bir Mac makinesine Swift kodu yazmanın birkaç yolu var. İlk olarak, iPad için Swift Bahçesi uygulaması var. Swift kodunu yazmak ve ayrıca nasıl yapılacağını öğrenmek için kullanabilirsiniz. Programlama konusunda çok yeniyseniz, başlamak için harika bir yol! Bu arada, birçok insan iPad için bir Xcode sürümü olmasını ister. Ne yazık ki, şu anda durum böyle değil. Geleceğin ne getirdiğini asla bilemezsiniz, ancak bu yazının yazıldığı sırada bunun yakın zamanda değişeceği konusunda hiçbir ipucu yoktur.

Bunun yanında, Swift kodunu yazmanıza ve çalıştırmanıza izin veren web siteleri var . Swift oyun parklarında olduğu gibi, başlamak için iyi bir yol.

Swift açık kaynak olduğundan, Windows uygulamalarını programlamak için Swift kullanmanıza izin veren projeler bile vardır. Örneğin, buraya bir göz atabilirsiniz .

Linux desteği daha da iyidir ve doğrudan Swift web sitesinden indirebilirsiniz .

Daha ucuz bir Mac satın almak

Mac almaya karar verirseniz, en yeni makineyi almak zorunda değilsiniz. Bu yazının yazıldığı sırada, en yeni Xcode sürüm 9.2, tüm Mac’te en az MacOS 10.12.6 ile çalışıyor. Apple Store’da yenilenmiş güzel cihazlar var, ancak kullanılmış cihazlar da iyi bir alternatif. Xcode kullanmak için machintosh’un en yeni sürümünü kullanmanız gerekmedir. Bu özelliği unutmayınız.

Sonuç

Ne yazık ki, Windows için Xcode yok. Ayrıca Windows makinesine macOS yüklemek için iyi ve yasal bir yol yoktur. Bulutta bir MacOS makinesi kiralamak bir alternatiftir: Bir Mac satın almaktan çok daha ucuzdur ve tüm olasılıklara sahipsiniz. Eğer sadece Swift öğrenmekle ilgiliyse, Swift kodunu çalıştırmanıza izin veren iPad’in Swift Playgrounds Uygulamaları ve bazı web siteleri gibi alternatifler var. Swift derleyicileri Windows ve Linux için bile mevcut.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Materyal ve Karanlık Tema Uygulamaları Oluşturun

Google, Giyilebilir Egzersiz Ekipman Üreticisi Olan Fitbit’i Satın Aldı