in ,

Sosyal medya trollerinin sonunu getiren proje!

Sosyal medya trollerinin sonunu getiren proje! Sosyal medya platformlarının artması birçok kirli bilgi paylaşan insanları da beraberinde getiriyor. TED Üniversitesi’nin yeni projesi bu sorunu giderecek

Young man using smart phone,Social media concept.

Sosyal medya platformlarının artması birçok kirli bilgi paylaşan insanları da beraberinde getiriyor. TED Üniversitesi’nin yeni projesi bu sorunu giderecek

Sosyal medya trollerinin sonunu getiren proje!

Sosyal medya platformlarının artması birçok kirli bilgi paylaşan insanları da beraberinde getiriyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre internet kullanıcılarının yüzde 86’sı yalan haberle kandırıldıklarını belirtiyor. Sosyal medya trollerinin sonunu getiren proje!

Tam bu noktada TED Üniversitesi’nin Sosyal Ağlardaki Trollerin Otomatik Tespiti adlı projesi, TÜBİTAK 1001 programı dahilinde 36 ay desteklenmeye hak kazandı.

Sosyal Ağlardaki Trollerin Otomatik Tespiti projesi ne sunuyor?

Haber Global’in haberine göre, internetteki bilgi kirliliğine karşı kalıcı çözüm geliştirmek isteyen TED Üniversitesi’nin projesi, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı. Letter.Ly tarafından konuya dair yayınlanan verilere göre, internet kullanıcılarının yüzde 86’sı yalan haberle kandırılırken, internet platformları, çevrimiçi haberlerin ve internet sitelerinin yüzde 62’si ise kullanıcılar tarafından sahte olarak nitelendiriliyor.

Sosyal Ağlardaki Trollerin Otomatik Tespiti

Bu noktada TED Üniversitesi (TEDÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aykut Yıldız öncülüğünde yürütülen “Sosyal Medyadaki Fikir Dinamiğinin Diferansiyel Oyun Olarak Modellenmesi Ve Ağdaki Trollerin Otomatik Tespiti” isimli proje, TÜBİTAK 1001 programı kapsamında 36 ay süresince desteklenmeye hak kazandı.

Projenin başında bulunan Öğretim Üyesi Dr. Aykut Yıldız, kullanacakları matematiksel analizin özgün bir yaklaşım olduğunu belirtti. Geliştirilen “Sosyal Ağlardaki Trollerin Otomatik Tespiti” isimli projede sosyal medyadaki trollerin fikir eğrilerindeki değişimlerden yola çıkan bir tespit metodu geliştirildi. Bu sayede sosyal ağları trollerden arındırarak bilgi kirliliğinin önüne geçilebilecek.

Projenin gün geçtikçe sosyal medya trollerine karşı çözüm getireceğini belirten Yıldız, paylaşılan fikirlerin sayılara izdüşümünü yaparak matematik analiz yapacaklarını vurguladı.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Microsoft Teams Telsiz özelliği artık kullanılabilir

TÜİK, Enflasyon Hesaplamasında Artık İnternet Fiyatlarını da Hesaba Katacak