in ,

Mobil Ticaret (M-Ticaret) Klavuzu

Cep telefonunun yaşam alanlarımıza etkisi tartışılamaz bir gerçek. Yaşam, çalışma, oynama ve sosyalleşme biçimimiz üzerinde derin bir etkisi oldu. Ama kim onu ​​bir gün kıyafet, yiyecek ve diğer her şeyi satın almak için kullanabileceğimize inanırdı ki?

Cep telefonunun yaşam alanlarımıza etkisi tartışılamaz bir gerçek. Yaşam, çalışma, oynama ve sosyalleşme biçimimiz üzerinde derin bir etkisi oldu. Ama kim onu ​​bir gün kıyafet, yiyecek ve diğer her şeyi satın almak için kullanabileceğimize inanırdı ki?

Mobil ticarete merhaba deyin!

Alıcının düzenli olarak kullandığı bir şey üzerinde alışveriş yapmanın rahatlığı mükemmel bir şeydir. 2019’da yapılan bir ankete göre, halkın % 71,6’sı seyahat ederken ya da boş zamanlarında alışveriş yaptığı sonucu çıkıyor. Akıllı cihazlardaki mobil uygulamalarda M-Ticaretin gelişmesi üzerine, insanların alışveriş alışkanlıkları da değişmeye başlamıştır.

Bu yazıda, mobil ticaretin ne olduğuna, mobil ticaretin yararlarına ve işinizi mobil uygulamalara hazır hale getirmek için kullanabileceğiniz bazı platformlara ayrıntılı olarak göz atacağız. Ayrıca, e-ticaret ile m-ticaret arasındaki farkı ve önümüzdeki yıllarda mobil alışverişlerin şekilleneceği trendlerin de bulunduğunu öğreneceksiniz. 

Hadi bir göz gezdirelim.

Mobil Ticaret Nedir?

Mobil ticaret veya m-Ticaret mobil cihazlar üzerinden çevrimiçi ürün alıp satma eylemidir. Odağın bir şirketin çevrimiçi mağazasında olduğu e-ticaretin aksine , tüketiciler, telefonlarında, sosyal medya, mobil ticaret uygulamaları, mobil web siteleri ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli kanallardan markalar ve perakendecilerden alışveriş yaparlar. Tablet ve akıllı telefon sahipliğinin artmasıyla birlikte mobil ticaret gittikçe daha yaygın hale geliyor. 

EMarketer’in tahminlerine göre , ABD’deki toplam e-ticaret satışlarının mobil payı, geçen yılki yüzde 63,5’ten 2020’de yüzde 76,7’ye yükselecek. 

Hala etkilenmediniz mi? Mobil ticaretle ilgili bazı ek istatistikler:

Mobil cihazlarda alışveriş yapanlar, diğer tüketicilerin iki katı kadar harcama yapıyor

Mobil satışlar , Shopify kullanan ve m-ticaret işi yapanların gelirlerinin geçen yıl Siber Pazartesi ve Kara Cuma hafta sonu boyunca elde ettikleri satışların yüzde 66’sını oluşturuyordu. Tüketicilerin yüzde 80’i telefonlarını fiyatları karşılaştırmak, incelemelere bulunmak veya alternatif marka satış noktaları bulmak için bir e-mağazada kullanıyor. Bu istatistikler, insanların mobil cihazlarında elektronik işlemler yapma fikrine ısındıklarının açık bir göstergesidir; bu, uyum sağlamak isteyen işletmeler için daha fazla fırsat anlamına gelir.

Mobil Ticaret Uygulamaları

M-Ticaret, yalnızca mobil cihazlara özel kanallardan mal alım satımıyla sınırlı değildir. Aşağıdakilerden faydalanabileceğiniz birçok mobil ticaret uygulaması var:

Mobil rezervasyonlar

Tüketiciler akıllı telefonlarıyla etkinlik bileti rezervasyonu yaptırabilir. Markalar, özel bir mobil uygulama veya web sitesi aracılığıyla rezervasyon alabilir ve doğrudan müşterinin mobil telefonundan doğrudan QR Code donanımlı bir bilet gönderebilir. Konser düzenleyicilerinden spor yerlerine kadar herkes mobil rezervasyonlardan yararlanabilir. 

Uygulamaya özel pazarlama ve indirimler

Mobil kullanıcıların indirimler hakkında bilgi edinmesini ve yakındaki mağazaları bulmasını sağlamak büyük bir iş fırsatıdır. Örneğin Dominos Pizza, restoran puanı kazanmak, en yakın Dominos Pizza mağazasını bulmak ve hatta önceden sipariş vermek için müşterilerinin Dominos Pizza Mobil uygulamasını kullanmasına izin veriyor. 

Mobil ticaret uygulamaları

Talep üzerine çözümler

İsteğe bağlı ticaret, BiTaksi ve diğer taşımacılık hizmetlerinin başarısından sonra artmaktadır. Bu isteğe bağlı çözümler, kişilerin istedikleri yerde ve zamanda hizmet ve ürün almalarını ve almalarını sağlar.

Ön siparişler

Ayrıca, insanların bir mağazayı ziyaret etmeden önce mobil cihazlardan ön sipariş vermeleri de yaygınlaşıyor. Bu, tüketicilerin tasarruf etmesini sağlarken, perakendeciler satıştan zevk alır ve ürünü önceden hazırlar. Örneğin, Kanadalı perakende şirketi Canadian Tire Corporation , insanların otomotiv parçalarını ve donanımlarını mobil cihazlarla alışveriş yapmalarını, önceden ödeme yapmalarını ve ürünü satıcılarının bulunduğu yerden almalarını sağlar. 

Mobil ticaret ön siparişleri

M-ticaret ile başladığınızda, bunlar bilmeniz gereken önemli kullanım durumlarından bazılarıdır. 

E-ticaret satıcıları için uygulama tabanlı indirim ve gelişmiş siparişler gibi mobil ticaret uygulamaları müşteri deneyimini geliştirme de kilit rol oynayabilir . 

Mobil Ticaretin Yararları

Hem küçük hem de büyük işletmeler için geçerli olan mcommerce’nin avantajlarına kısa bir bakış:

Birden fazla ödeme seçeneği

Bugün, hemen hemen her mobil ticaret platformu, tüketiciyi alışveriş için uygun hale getirmenizi sağlayan bir dizi odeme çözümü sunar. Kullanıcılar, verdikleri siparişlerin ödemelerini kredi kartları ile, PayTR, İyzico, Apple Pay veya Samsung Pay gibi mobil ödeme platformlarıyla yaparlar.

M-Ticaret ile şirketler, gerçek zamanlı olarak herhangi bir şehir / bölge / ülkeden elektronik olarak hedef kitlelerine bağlanabilir. Coğrafi veya fiziksel sınır yoktur. Ayrıca, cep telefonunun GPS konum sistemi yakındaki mağazaları önermek için kullanılabilir. 

Örneğin, bir mobil uygulama veya SMS yoluyla mağazanızdan 8 km uzakta bulunan kişilere fırsatlar ve duyurular içeren anında iletme bildirimleri gönderebilirsiniz . 

Mobil ticaretin merkezinde kolaylık, hız ve kişiselleştirme ile, web’de veya mağazada önerebileceğinizden daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.

Omnichannel içerik stratejisi ve müşteri deneyimi  

Mobil ticaret ayrıca çevrimiçi ve mağaza içi deneyimleri birleştirmeyi de kolaylaştırır. Cep telefonuna özel karşılaştırma sayfalarını, QR kodlarını ve coğrafi çerçeve ile ilgili indirimleri kullanarak çok kanallı müşterinin gereksinimlerini karşılayabilirsiniz. Harvard Business Review tarafından yapılan 46.000 müşteriden oluşan bir ankete göre : 

Halkın sadece yüzde 7’si sadece web müşterisiydi ve yüzde 20’si bir mağazada alışveriş yaptı. Geri kalan yüzde 70’inin çoğu, bir kupon indirmek veya fiyatları karşılaştırmak için mobil uygulamalar dahil olmak üzere, birden fazla kanal kullandı. Çok kanallı müşteriler olarak adlandırılırlar.

Mobil Ticaretle İlgili Sınırlamalar

Yine de her şeyde olduğu gibi, m-ticarete de sınırlamalar ve zorluklar olmadan olmaz. Yaygın tuzaklar şunlardır:

Karşılaştırmalı alışveriş

Ticaretin avantajlarından biri, tüketicilerin fiyatları karşılaştırmasının kolay olmasıdır. Ancak bu, işletmeler için iki yolu da keser. Çevrimiçi maliyetleri karşılaştırmak çok kolay olduğu için insanların karşılaştırmalı alışveriş yapması da kolaydır. 

Örneğin, 20 liralık bir tişört teklif ediyorsanız, potansiyel bir müşterinin başka birinden daha iyi bir fiyat alabileceklerini görmek için cep telefonuna yalnızca birkaç dakika harcaması gerekir. Bu satış engelini aşmanın en iyi yolu rakiplerinize ayak uydurmaktır. Fiyatların sanki bir tek elden çıktığını düşündürürler. 

Benzer ürünleri kaç paraya sattıklarını öğrenin ve sonra rekabet etmenin yollarını bulmak için kendi karşılaştırma alışverişinizi yapın. Örnek olarak, daha yüksek değeri göstermek için ürününüzle birlikte ücretsiz bir ürün sunabilirsiniz. 

Dikkatin dağılması kolay

Mobil kullanıcılar aynı anda birkaç farklı şey yapıyor. Bir markanın uygulamasında veya e-ticaret mağazasında gezinirken aramada bulunmaları yaygındır. Veya bir müşteri web sitenize indirebilir ve hızlı bir şekilde bu yeni yorumu kontrol etmek için Instagram profiline atlayabilir. Cep telefonunda bu kadar çok şey olduğu için kullanıcıların dikkatini dağıtması çok kolaydır.

Dikkatinizi dağıtmış bir dünyada insanların dikkatini çekmek için, mobil uygulamanız veya promosyonunuzla olumlu bir duygusal his yaratmayı deneyin. Örneğin, müşterilerinize bir ücretsiz bir ürün veya en az bekledikleri bir indirim ile şaşırtabilirsiniz . 

Mobil uygulama indirimleri

Mahremiyet kaygısı

Kişisel bilgilerini mobil olarak paylaşma konusunda, insanlar doğal olarak mahremiyetlerinden endişe duyuyorlar. Korku , sahte işlemlere yol açan veritabanı hack olaylarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, bilgisayar korsanları orijinal gibi görünen sahte uygulamalar yayınlayabilir ve bunları müşterilerin verilerini çalmak için kullanabilir.

Müşterilerinizin mobil uygulama mahremiyeti endişelerini birlikte çalıştığınız ödeme altyapısının yerleşik olmasını sağlayarak bu endişeleri giderebilirsiniz. Ek olarak, bir gizlilik politikası sayfası yayınlayabilir ve kullanıcılara bilgilerinin nasıl depolandığını ve paylaşıldığını bilmeleri için net bir terim kümesi sunabilirsiniz.

Mobil Ticaret Uygulaması ve Web Sitesi

Başlamak için ilk adım, doğru mobil ticaret platformunu seçmektir. Bir mobil uygulama veya mobil web sitesi ile yola çıkabilirsiniz. İşletmenizin niteliğine ve aldığınız rotaya bağlı olarak, kullanabileceğiniz belirli platform seçenekleri olacaktır.

Bir çevrimiçi mağaza işletiyorsanız ve bir uygulamaya geçmeye karar verirseniz, çözüm sağlayıcınızın yerel uygulamasını kullanma seçeneğiniz vardır. Örneğin Shopify, kullanıcılarının ürünlerini yönetmesine, siparişlerini işlemesine, canlı satış ve ziyaretçi istatistiklerini görmesine olanak sağlayan bir mobil uygulama sunuyor. 

Diğer seçenek ise özel markalı bir uygulama oluşturmak. Bu, tüm işletmeler için geçerlidir ve bir geliştirici kiralamanız gerekmez. Doğru mobil ticaret platformu ile kendiniz bir uygulama yaratabilmelisiniz. 

Mobil web sitesi oluşturma

Alternatif olarak, markanız için bir mobil web sitesi oluşturabilirsiniz. Tüm modern içerik yönetim sistemleri ve e-ticaret çözümleri, kullanıcıların bir telefonda, masaüstünde olduğu kadar harika görünen bir web sitesi oluşturmasına yardımcı olmak için duyarlı, mobil uyumlu temalar sunar. 

Ancak, bir mobil tema seçmek sitenizin URL’sini değiştirmez veya ziyaretçileri özel bir mobil web sayfasına yönlendirmez. Ayrıca, siteniz hala kaydolduğunuz CMS veya e-ticaret platformunda barındırılacaktır.

“M.mywebsite.com” URL’sini kullanmak ve mobil web sitenizi dışarıda barındırmak için özel bir mobil web sitesi oluşturucusu kullanmanız gerekir.

İzlenecek ve Kullanılacak Mobil Ticaret Trendleri

Mobil alışveriş yapanların işi için rekabet artıyor ve perakendeciler ve binlerce doları inanılmaz mobil deneyimlere sürükleyen perakendeciler ve markalarla, öne çıkmak için kendinizi farklılaştırmanız gerekiyor. Bunu yapmanın harika bir yolu gelecekteki eğilimlerden yararlanmaktır. 

Mobil teknolojinin istikrarlı bir şekilde büyümesi ve tamamlayıcı özellikleri ile işte bu yıl ve ötesinde karşılaşacağınız bazı trendler.

Chatbot’lar

Kullanıcı arayüzü ile güçlendirilmiş ve insanlar gibi sohbet etmek için tasarlanan sohbet robotları, markaların gerçek zamanlı olarak müşterilere ulaşmalarını ve onlara uzlaşmalarını sağlıyor. Bir Oracle anketine göre işletmelerin yüzde 80’i 2020 yılına kadar chatboot kullanmayı planlıyor.  

Ancak, sohbetler sadece müşterileri Facebook üzerinden çekmekle sınırlı değil; En son mobil ticaret trendlerinden biri, onları bir mobil uygulamaya veya web sitesine entegre etmektir. E-ticaret girişimcileri, AI destekli bir sohbet çubuğu olan ve kullanıcıların telefonlarını almadan genel sağlık uygulayıcılarıyla sağlıklarını ve kitap randevularını takip etmelerini kolaylaştıran bir uygulama başlatmış olan sağlık abonelik hizmeti sağlayıcısı Babylon Health’ten ilham alabilir .   

Chatbot uygulaması

Bir uygulama içi chatbot oluşturmak geliştirme bilgisi gerektirir, ancak Instabot gibi platformların tanıtımıyla herkesin erişilebilir olmasını bekleyebilirsiniz. Niximera yazılım her türlü yazılım alt yapısına uygun ChatBot geliştirmektedir.

Konum tabanlı iletişim 

Dikkat edilmesi gereken bir başka eğilim konum tabanlı mobil pazarlamadır. İnsanların hareketlerine dayalı bildirim zorlamaları, şirketlerin ürünlerine belirli bir mesafeden gelenlere kişiselleştirilmiş teklifler vermelerini sağlıyor. 

İnanılmaz bir şekilde, tüketicilerin konum tabanlı teklifler için tercihleri ​​zaten var. Kantar’dan yapılan araştırma, tüketicilerin yüzde 19’unun en sevdikleri ürünü geçtiğinde onları bilgilendiren lokasyon bazlı kupon hizmetleri istediklerini ortaya koyuyor .

Müşterilerinize ulaşmak için şu anda hangi mobil ticaret stratejilerini kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Markanız İçin Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?

VPN Nedir ? Zararları ve Yararları Nelerdir ?