in

Gökbilimciler, uydu kirliliğine karşı savaş açıyor!

Gökbilimciler, bir oluşum içerisine girdiler.

Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), gökyüzündeki uydu takım yıldızları hakkındaki endişelerini dile getirmek için bir oluşum başlattı.

Gökbilimciler, uydu kirliliğine karşı savaş açıyor!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Dünya yörüngesinde bulunan uyduların sayısında büyük bir artış meydana geldi. Son dönemde oldukça dikkatleri çeken bu konu Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in uzaydan internet projesi Starlink‘in ardından büyük bir tartışma konusu oldu. Gökbilimciler, özellikle takım yıldızlarının gökyüzünü kirlettiğini belirtelerek bir oluşum içerisine girdiler.

Uluslararası Astronomi Birliği konuyu ele alıyor

Gök bilimciler uzay şirketlerinin büyük çaplı projelerini endişe ile takip ediyor. Özellikle takımyıldızı halinde gönderilen uyduların gökyüzünü teknoloji çöplüğüne dönüştürdüğünü düşünen gökbilimciler, harekete geçti. Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), konuyu derinlemesine incelemek ve koordine etmek için Karanlığın ve Sessiz Gökyüzünün Uydu Takımyıldızı Girişiminden Korunması Ulusal Merkezi oluşumunu başlattı.

Oluşumun temel fikri, problem üzerinde birlikte çalışmak için farklı coğrafi bölgelerden astronomları ve uydu operatörlerini bir araya getirmek için zemin hazırlamak. Uzayda oluşan uydu çöplerinin birçok olumsuz etkileri bulunuyor. Bunların içinde, büyük ölçüde metalden yapılmış olmaları güneş ışığını yansıtmaları, aktif halde çalışan diğer uyduları engellemesi gibi birçok olumsuz etken sayılabilir. Konuya ilişkin Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), çoğunlukla düşük Dünya yörüngelerinde artan sayıda fırlatılan ve planlanan uydu takımyıldızlarından derin endişe duyuyor. IAU, yalnızca parçası olduğumuz evren hakkındaki anlayışımızı geliştirmek için değil, aynı zamanda tüm insanlığın kültürel mirası ve gece vahşi yaşamının korunması için de gerekli olan karanlık ve radyo sessizliğinde bir gökyüzü ilkesini benimsiyor. 

Uluslararası Astronomi Birliği, yeni nesil uydu ağlarının bir gün astronomik gözlemlere olumsuz müdahale edeceğini ve Dünya’ya yakın asteroitler de dahil olmak üzere bilimsel gözlemleri de bozabileceklerini düşünüyor. Özellikle SpaceX’in gezegendeki tüm Dünya’ya yüksek hızlı geniş bant sağlamak için tasarladığı Starlink projesi bu konunun en büyük örnekleri arasında gösteriliyor.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Dünyada Elektrik Kesintilerinin Artacağı Konusunda Uyarı Geldi! Bilim İnsanları, İklim Değişikliği Neye Sebep Oluyor?

Pandemi online eğitim teknolojilerine yatırımı artırdı