in ,

Elektrikli otomobil satış rakamları açıklandı: Rakamlar umut vadediyor!

Yayınlanan verilere göre dünya genelinde akaryakıt zamları sonrasında elektrikli otomobil satışlarında büyük bir artış meydana geldi.

elektrikli otomobil

Elektrikli otomobillerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Özellikle dünya genelinde yaşanan enerji sıkıntısı nedeniyle akaryakıt fiyatlarının artması birçok otomobil sahibini elektrikli araç almaya yönlendirdi.

Bu durum neticesinde elektrikli araç sayısı geçen yıla oranla büyük artış gösterdi. Ülkemizde de yapılan çalışmalarla birlikte elektrikli araçların sayısında artışlar yaşandı. Yayınlanan yeni raporlara göre dünya genelinde Şubat ayında şarj edilebilir hibrit ve tamamen elektrikli otomobil satışları bir önceki yıla kıyasla ikiye katlandı.

Elektrikli otomobil satışları Şubat ayında bir önceki yıla kıyasla ikiye katlandı!

Jose Pontes tarafından paylaşılan veriler bizlere elektrikli araçlara geçişin her gün hızlandığını gösteriyor. Yayınlanan verilere göre 2022’nin Şubat ayında 541.780 yeni elektrikli araç satışı gerçekleştirildi. Bu rakam, geçen yılın aynı zamanına kıyasla yaklaşık yüzde 99 oranında daha fazla.

Toplam satışların yüzde 6.4’ünü tamamen elektrikli otomobiller oluştururken yüzde 2.9’unu plug-in hybrid (şarj edilebilir hibrit) araçlar oluşturdu. Bu sayede elektrikli araçlar toplam satışların yüzde 9.3’ünü oluşturmayı başardı. Şarj edilemeyen hibrit otomobillerin de sayısında artışlar meydana geldi.

Şarj edilemeyen hibrit otomobiller Şubat ayında yaklaşık 587.000 satış gerçekleştirdi. Geçen yıl 12 ay içerisinde 6.5 milyon otomobil satışı gerçekleştirilmişti. Bu yıl ise sadece 2 ayda 1.14 milyondan fazla satış gerçekleştirildi. Bu da bizlere elektrikli otomobillerin her geçen gün daha da fazla yaygınlaştığını gösteriyor.

elektrikli otomobil

Markalar sıralamasında ise Çinli üretici BYD 87.906 adet satışla birinci oldu. Onu ardından Tesla 78.836 adet satışla takip etti. Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce ilerleyen günlerde elektrikli otomobil satışları daha da fazla artacak mı? 

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Epic Games ve Lego, Bir Metaverse Platformu Oluşturmak İçin Ortaklık Kurdu

Robot-insan çağına doğru ilk adım atıldı!