e-ticaret ile m-ticaret arasındaki farklar

eTicaret ve mTicaret’te ortak olan ‘Ticaret’ kelimesi vardır ve her ikisi de İnternet üzerinden alış ve satış yapmak için benzer amaçlara sahiptir. Yine de benzer kavramlara benziyorlar, ancak birbirlerinden oldukça farklılar. MCommerce ve e-Ticaret hakkındaki bu bilgilendirici makalenin yardımı ile bunlar arasındaki göze çarpan farkları belirleyelim!

eTicaret ve mTicaret’te ortak olan ‘Ticaret’ kelimesi vardır ve her ikisi de İnternet üzerinden alış ve satış yapmak için benzer amaçlara sahiptir. Yine de benzer kavramlara benziyorlar, ancak birbirlerinden oldukça farklılar. MCommerce ve e-Ticaret hakkındaki bu bilgilendirici makalenin yardımı ile bunlar arasındaki göze çarpan farkları belirleyelim!

Kullanılan Cihazlar

Elektronik Ticaret anlamına gelen e-Ticaret, Kişisel Masaüstü Bilgisayarlar ve Dizüstü Bilgisayarlar gibi cihazları kullanarak İnternet üzerinden ürün veya hizmet alım satımı içerir. Öte yandan mCommerce, Mobil Ticaret anlamına gelir ve aynı zamanda mobil ve tablet cihazlarla yapılan etkinlikleri içerir.

Sunulan Yıl

e-ticaret, m-ticaret‘den çok daha eski bir kavramdır. ETicaret 1970’lerde gelişmeye başladığı zaman, mTicaret 1990’ların başında ortaya çıktı.

Taşınabilirlik

Taşınabilirlik söz konusu olduğunda, e-Ticaret cihazları her yere taşınamaz ve sıklıkla kullanıcıların işlemlerini gerçekleştirmek için güvenli bir yer aramasını gerektirir. mCommerce, aksine, hızlı ve anında işleri hızlıca yapmak için tasarlanmıştır – kullanıcıların her an, her yerden, her zaman alışveriş yapmalarını mümkün kılar.

Ulaşılabilirlik

Mobil cihazların taşınabilirliği sayesinde, mCommerce sabit olan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan daha geniş kitlelere ulaşabilir.

Güvenlik

Bu başlangıçta sizi şaşırtsa da, mCommerce e-ticaretten daha güvenlidir. Ama nasıl? ETicaret, kullanıcıları bir kerelik şifre, iki faktörlü kimlik doğrulama ve çok düzeyli kimlik doğrulama gibi düzenli güvenlik uygulamaları ile güçlendirdiğinde, aksine, mCommerce bir çevrimiçi mağazanın güvenliğini biyometrik kimlik doğrulama gibi gelişmiş güvenlik önlemleriyle genişletir.

Optimizasyon

Farklı işletim sistemlerine ve ekran boyutlarına sahip geniş bir mobil cihaz yelpazesine hitap eden mCommerce, masaüstü ve dizüstü bilgisayar cihazlarının oldukça standart ekran boyutlarına hizmet eden e-Ticaret ile karşılaştırıldığında daha fazla optimizasyon gerektirir.

Maliyet

İster oluşturma maliyeti, ister işletme maliyeti olsun, mCommerce mobil uygulama geliştirme , standart bir e-ticaret web sitesi oluşturmak için gerekenlerden çok daha pahalıdır. Uygun fiyatlı mobil ticaret yazılımları mevcuttur.

Bağlanabilirlik

Taşınabilir olmadıkları için e-Ticaret cihazları yalnızca elektrik ve internetin bulunduğu yerlerde kullanılabilir. Diğer taraftan, mCommerce gadget’ları çok taşınabilir ve bu nedenle bağlantı seçenekleri sonsuzdur. Ayrıca, mobil cihazları çalıştırmak için elektrik de her zaman gerekli değildir.

İnternet Kullanımı

E-Ticaret’te, bir işlemi tamamlamak için İnternet kullanımı zorunluyken, İnternet’in kullanılabilirliği bir işlemi gerçekleştirmek için mCommerce’da zorunlu değildir.

Çeşitli Ödeme Seçenekleri

E-ticaretin, müşterilerin geleneksel Bankacılık yöntemleri gibi Net Bankacılık, Kredi / Bankamatik Kartları, vb. Gibi geleneksel ödeme yöntemleriyle ödeme yapmalarına olanak sağladığı yerlerde, mCommerce, Samsung Pay, PayPal One-Touch gibi çok çeşitli yeni ortaya çıkan ödeme seçenekleri sunar. Amazon Payı.

Kişiselleştirme Derecesi

İşaretler ve push bildirimleri gibi en son mobil teknolojilerden yararlanan mCommerce, perakendecilerin e-Ticaret web sitelerinden daha kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunmasını sağlar.

Yer İzleme

Cihazların taşınmazlığı nedeniyle, e-ticaretin konum izleme yetenekleri birkaç sınırlamaya sahiptir. MCommerce web siteleri ve uygulamaları, GPS ve Wi-Fi gibi teknolojiler sayesinde kullanıcıların konumlarını izleyebildiğinden ve tanımlayabildiğinden, müşterilerin yere özgü içerik ve kişiselleştirilmiş öneriler sunma yeteneğine sahiptir.

MCommerce veya e-Ticaret geliştirme hizmetleri için özel bir teklif almak üzere bize ulaşın.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

KoopSis | Kamyoncular – Taşıyıcılar Kooperatifi programı | 2020