in , ,

e-Devlet üzerinden hat iptali nasıl yapılır?

Artık kurumlara gitmeden hat iptali işlemini gerçekleştirmek mümkün. Peki, e-Devlet hat iptali işlemi için ne yapmak gerekiyor?

https://shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/02/e-Devlet-uzerinden-hat-iptali-nasil-yapilir.jpg

Günümüzde işleri, bir yere gitmeden kolay bir şekilde halletmek oldukça kolay. Bu işleri tek bir yerden yapmak ise daha pratik oluyor. Özellikle hat iptali işlemini gerçekleştirmek pek çok kişinin çilesi haline geldi. Önceden hat iptali yapmak için ilgili bayiye gitmek gerekiyordu. Bu durum ise çeşitli karışıklığa neden oluyordu ancak e-Devlet, hat iptali için kullanıcılara ayrı bir seçenek sunuyor.

Sunulan hizmet kapsamında kişiler, e-Devlet üzerinden kolay bir şekilde hat iptali yapabiliyor. Telefon hattını iptal etmek isteyen kişilerin yazılı bir başvuruda bulunması gerekiyor. e-Devlet sayesinde ise bu başvuruyu dijital ortamda göndermeniz mümkündür. Bu yazımızda da e-Devlet hat iptali işlemi için yapmanız gerekenleri anlattık.

e-Devlet üzerinden hat iptal nasıl yapılır?

Çeşitli nedenlerden dolayı hat iptali yapmak isteyenler için birçok yöntem var. Bunun için ise yapılması gereken ilk şey, hat iptali yapmak isteyenlerin yazılı bir başvuruda bulunması oluyor. Bu uygulama sayesinde ise aboneler, zorluk yaşamdan fesih talebinde bulunuyor. e-Devlet hat iptali için yapmanız gerekenler şu şekilde:

  • İlk olarak e-Devlet resmi internet sayfasına gidin.
https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/02/e-Devlet-uzerinden-hat-iptali-nasil-yapilir-1.png?resize=1170%2C658&ssl=1
  • Kişisel bilgilerinizi girerek bilgilerinizi doğrulayın.
  • Daha sonra arama butonuna feshetmek istediğiniz operatörün adını yazın. Bu kısımda, girmiş olduğunuz standart e-Devlet şifresi güvenlik nedeniyle yeterli değil. Eğer henüz bir e-Devlet şifresine sahip değilseniz, size en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz.
https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/02/e-Devlet-uzerinden-hat-iptali-nasil-yapilir-2.png?resize=1170%2C658&ssl=1
  • Ardından karşınıza çıkan sayfadan feshetmek istediğiniz aboneliği seçin.
  • Fesih başvuru nedeninizi belirtin.
  • Daha sonra abonelik fesih belgesini imzalayın. Bu işlemden sonra fesih işleminizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

e-Devlet hat iptali için bu işlem gerekiyor

e-Devlet üzerinden ‘Fesih Başvurusu‘ hizmetini kullanmak için standart şifrenin yanı sıra yüksek güvenlikli kimlik doğrulama yöntemlerinden birini kullanmanız gerekiyor. Yaptığınız işlemin hukuken geçerli olması ve kişisel bilgilerin güvenliği açısından kullanıcılar, bu şartı yerine getirmelidir.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/02/e-Devlet-uzerinden-hat-iptali-nasil-yapilir-3.png?resize=1170%2C658&ssl=1

Bundan dolayı mobil imza, elektronik imza, T.C. Kimlik Kartı ya da İnternet Bankacılığı seçeneklerinden bir tanesini seçerek doğrulama yapmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra e-Devlet’ten yapılan fesih başvurusundan sonra, 24 saat içerisinde hizmete bağlı ücretlendirme, hizmet sağlayıcı tarafından durduruluyor.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Netflix, mobildeki önemli özelliği TV uygulamasına getirdi

Çin’den 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarına Özel NFT Koleksiyonu!