Bir websitesini nasıl ve kime şikâyet edebiliriz?

Dolandırıcılar insanları çeşitli şekillerde dolandırmak için web sitelerini kullanır. Örneğin, insanlara asla teslim edilmeyen mal ve hizmetler satabilirler. Veya kimlik hırsızlığı yapmak için kişisel veya finansal bilgiler toplayabilirler. İnternetle ilgili tüm suçlar, daha fazla kişinin mağdur edilmemesi için soruşturmanın uygun makamlarına bildirilmelidir.

Dolandırıcılar insanları çeşitli şekillerde dolandırmak için web sitelerini kullanır. Örneğin, insanlara asla teslim edilmeyen mal ve hizmetler satabilirler. Veya kimlik hırsızlığı yapmak için kişisel veya finansal bilgiler toplayabilirler. İnternetle ilgili tüm suçlar, daha fazla kişinin mağdur edilmemesi için soruşturmanın uygun makamlarına bildirilmelidir.

ÖNEMLİ

Bu kadar uzun bir yazı olduğuna bakmayın, en fazla 5 saniyenizi almayacaktır.

Suçunu anlayın. 

İnternet suçu, web siteleri, sohbet odaları veya e-posta gibi interneti içeren herhangi bir yasa dışı faaliyettir. İnternet suçu, interneti tüketicilere yanlış veya sahte beyanda bulunmak için kullanmayı gerektirir. İnternet dolandırıcılığının yaygın örnekleri arasında dolandırıcılık olan istihdam / iş fırsatı programları ve ödediğiniz mal veya hizmetlerin teslim edilmemesi sayılabilir.

Web sitesinin adresini not edin. 

Bir web sitesini dolandırıcılık adına şikâyet etmek için web sitesinin URL’sini bilmeniz gerekir. Bir yere yazın veya eğer web sitesinde iseniz, URL’yi kopyalayıp boş bir kelime işlem belgesi(.txt)ne yapıştırın.

URL, internet adresidir. Adres çubuğuna bakarak bulabilirsiniz.

Dolandırıcılığı belgeleyin. Web sitesi veya web sitesi ile yaptığınız herhangi bir işlem hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi yazmalısınız. Örneğin, aşağıdakileri yapabileceğiniz en iyi şekilde belgelendirmelisiniz: 

 • Şirketle iletişim kurduğunuz tarihler
 • Web sitesinde listelenen herhangi bir telefon numarası
 • Şirketin hangi hizmetleri ya da malları sunduğunun açıklaması
 • Web sitesi tarafından tahsil edilen tutar ve ödediğiniz miktar
 • Ödeme şekliniz
 • Olanlar hakkında kısa bir açıklama

Bütün bu bilgileri aynı kelime işlem belgesine yazın.

Kendinizi koruyun. 

Yanlışlıkla tanımlayıcı veya finansal bilgiler verdiğinizi düşünüyorsanız, kendinizi korumak için önlem almalısınız. Bu bilgiler Sosyal Güvenlik Numaranızı, doğum tarihinizi, banka hesap bilgilerinizi veya kredi kartı numaralarınızı içerir.

 • Sosyal Güvenlik Numaranız açıksa veya çalındıysa, yıllıkcreditreport.com adresinden ücretsiz yıllık bir kredi raporu almalı ve adınızla yeni hesap açılıp açılmadığını kontrol etmelisiniz. Dolandırıcılar, Sosyal Güvenlik Numaranızla kredi kartı hesaplarını açmayı deneyebildiklerinden, bir kredi dondurması istemek isteyebilirsiniz.
  • Bir kredi donması, kredi raporunuza erişimi kısıtlar. Çoğu alacaklı, yeni bir hesap açmadan önce kredi raporunuzu görmek istediğinden, dondurucu, dolandırıcıların adınıza kredi almasını önleyebilir. 
  • Dondurma istemek için üç ulusal kredi raporlama şirketinin her biriyle bağlantı kurmalısınız: Equifax, Experian ve TransUnion. 5 ila 10 dolar arasında bir ücret ödemeniz gerekecek. 
 • Banka veya kredi kartı numaranız çalındıysa, bankanıza veya kredi kartı şirketinize başvurun ve kartınızı iptal edin. Daha sonra yeni bir tane isteyebilirsiniz. Alternatif olarak, bildirimlerinizi düzenli olarak izleyebilir ve şüpheli dolandırıcılığı kredi kartı şirketine bildirebilirsiniz. 
 • Banka hesap bilgileriniz çalındıysa, hesabı kapatmak ve yeni bir tane açmak için bankanızla iletişim kurabilirsiniz. Hesabı kapatmak istemiyorsanız, banka hesap özetlerinizi düzenli olarak izlemelisiniz. 

Sahte Web Sitesini Rapor Etmek

Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun hazırladığı ihbarweb internet sitesine girin.

5651 sayılı yasanın 8. maddesinde yer alan;

İntihara Yönlendirme,

Çocukların Cinsel İstismarı,

Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma,

Sağlık için Tehlikeli Madde Temini,

Müstehcenlik,

Fuhuş,

Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama,

Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar,

Diğer

başlıklar altındaki suçları seçim yaparak yada yukarıdaki bağlantılara tıklayarak ihbar işlemi yapabilirsiniz.

Karşınıza basit bir form çıkacaktır.

İhbar konusu yayının adresini not almıştınız. Web tarayıcınızın arama çubuğunda bulunan http veya https ile başlayan adresin tamamını kopyalayın (CTRL + C veya CMD + C) ve “İhbar edeceğiniz içeriğin yayınlandığı internet adresi” alanına yapıştırın (CTRL + V veya CMD + V) yada tamamını yazın.ü

Kelime işlem belgesine yazdığınız diğer tüm bilgileri “İhbar edeceğiniz içeriğin detayları” alanına yazın veya kopyalayıp yapıştırın. Bu alana yazacağınız web sitesi bağlantıları dikkate alınmaz.

Şikâyet konusu içeriği gördüğünüz tarihi işaretlemek için kırmızı takvim düğmesine tıklayın ve bir tarih seçin.

Şikâyet konusu içeriğin hangi platformda olduğunu belirtmek için bir seçim yapmanız gerekebilir. Bu alan zorunlu değildir. Yani seçim yapmasanız da olur.

Web Sitesi
E-Posta
Haber Grubu (Newsgroup)
Anlık Mesajlaşma
Sohbet
Dosya Paylaşımı (P2P)
Diğer

Yine dilerseniz iletişim bilgilerinizi girebileceğiniz ama girmek zorunda olmadığınız bir alan daha mevcut. “iletişim bilgilerim:” yazısının solunda bulunan kutucuğu işaretlediğinizde hemen altında adınızı, soyadınızı, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı, E-Posta adresinizi ve telefonunuzu girebileceğiniz alanlar belirmektedir.

Doğrulama işlemi için resimde belirtilen (her sayfayı yenilediğinizde yenisi gelecektir. Yukarıda bulunan resimdeki temsili bir resimdir.) harf ve rakamları gönder düğmesinin üstünde bulunan boşluğa girmelisiniz. Bu işlem zorunludur. Site sizin gerçek bir insan olup olmadığınızı tespit etmektedir.

Akabinde “GÖNDER” düğmesine tıkladığınızda şikayetiniz ilgili birime iletilmiş oluyor.

Herhangi bir sorun veya anlamadığınız bir konu olursa lütfen aşağıdaki yorum kısmına notunuzu bırakın. Bilişim suçları bağlamında yardımcı olabileceğimiz konularda ücretsiz danışmanlık hizmetimiz mevcuttur.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Apple, geliştirici topluluğu için özel bir mobil uygulama yayımladı

Kia, Koreli markanın ABD ürün serisini altı yeni araçla doldurduran alt kompakt Soul hatchback ve kompakt Sportage geçiti arasında yer açmak için ABD’ye giriş seviyesi modeli sunacak.

Kia, Seltos ile crossover dizisini genişletiyor.