in

B2B, B2C, C2C ve C2B İş Modelleri: Fark Nedir?

Küreselleşme, tüketicilik ve ticaretin gelişmesi devam ettikçe, B2C (Tüketiciden İşletmeye), B2B (İşletmeden İşletmeye), C2C (Tüketeden Tüketici) ve C2B’den (Tüketici’den) için dört modelden söz edildi. İş). Bunların her birinin başarılı bir iş modeli olduğu kanıtlanmıştır.

B2B, B2C, C2C ve C2B Küreselleşme, tüketicilik ve ticaretin gelişmesi devam ettikçe, B2C (Tüketiciden İşletmeye), B2B (İşletmeden İşletmeye), C2C (Tüketeden Tüketici) ve C2B’den (Tüketici’den) için dört modelden söz edildi. İş). Bunların her birinin başarılı bir iş modeli olduğu kanıtlanmıştır.

B2C, B2B, C2C ve C2B iş modelleri arasındaki farklar

B2B: İşletmeden İşletmeye

Bu tür web siteleri, ürün veya hizmetleri başka bir şirkete satan ve daha sonra ürünü son müşteriye satan ara alıcı olan şirketler için uygundur. Diğer şirketlere, şirketler arasındaki uzun vadeli ticari ilişkiler için sağlam bir temel oluşturmada yardımcı olurlar. B2B web siteleri çeşitli şekillerde gelebilir. Bunlardan biri ortaklardan bilgi almaya yardımcı olur, diğeri ürün veya hizmetlerin ödemesi için hesaplar yaratır ve sözleşmeler yapar. B2B web platformunun bir örneği, bazı otomobil üreticilerinin kendi ürünlerini üretmek için satın alacağı araç bileşenlerini satan bir web sitesi olabilir. Örneğin, en tanınmış B2B web siteleri arasında Alibaba B2B Pazarı var .

B2C: Tüketiciden İşe

İşletmeler için B2C web siteleri en popüler olanlardır. B2C modelini takip eden web platformları, ürün veya hizmetleri doğrudan müşteriye çevrimiçi satan şirketler için uygundur. En büyük B2C web sitelerinden biri Amazon . Bir müşteri ürünleri sayfada görüntüleyebilir, bir ürün seçip sipariş edebilir. Tüketici İş modeli, aracıya ihtiyaç duymaz ve nihai tüketiciler için malların maliyetini düşürür. B2C siteleri, müşterilerin ürünleri almasını kolaylaştırmayı ve bu süreçten keyif almayı hedeflemektedir.

C2C: Tüketiciye Tüketiciye

Tüketici – Tüketici web sitesi, müşteriler arasında arabulucu olarak görev yapar ve doğrudan mal satma veya satın alma fırsatı sunar. C2C web hizmeti müşterileri, arabalar gibi varlıklarını satabilir veya bilgilerini web sitesinde yayınlayarak bir oda kiralayabilir. Bir müşteri, web sitesindeki açıklamayı görüntüleyerek başka bir tüketicinin ürününü satın alabilir.

Örneğin, Gumtree ve Airbnb tipik C2C web servisleridir. Airbnb, gezginlerin ev rezervasyonu yapmasına veya dünyanın her yerindeki daireleri kiralamasına izin verirken, Gumtree’de moda kıyafetlerden antik şaheserlere kadar her şeyi satın alabilirler.

C2B: Tüketiciden İşletmeye

C2B işletme modellerini izleyen web siteleri, diğer işletme modelleri arasında en az kullanılanıdır. C2B’de bireyler şirketlere ücret karşılığında mal ve hizmet sunmaktadırlar. Şirketlerin müşterilerine hizmet sundukları B2B veya B2C’nin tam tersidir. C2B web servisleri, tüketicilere satın almak istedikleri ürünler için fiyat belirleme fırsatı sunar. C2B web sitesi, malları tüketicinin istediği fiyata satmak için istekli olan satıcıyı bulur. C2B işletmelerinin yanı sıra tüketiciler de bu hizmetlerin esnekliğinden faydalanmaktadır. Surveyscout ve Survey Monkey tipik C2B modelleridir.

Umarız bu blog yararlı olmuştur ve şimdi ne tür bir web sitesine sahip olmak istediğinizi biliyorsunuzdur. B2B, B2C, C2C veya C2B olsun, Drudesk ekibimiz web sitesi uygulamanızda size yardımcı olabilir!

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

26 Points
Upvote Downvote

B2B Satışları ile B2C Satışları Arasındaki Fark ve Nasıl Çalışır?

Yeni Nesil Sanal Müşterilerinizi Nasıl Kazanırsınız?