Akıllı telefon mikroskobu

Herkes akıllı telefonların yükselişinin cebimize güçlü kameralar koyduğunu biliyor, ancak bu kameraların güçlü mikroskoplara da dönüştürülebileceğini unutuyoruz. Mikroorganizmaları, bakterileri ve hatta kendi kan hücrelerini incelemenizi sağlayan, telefonunuzu 1000 kat büyütme ile güçlendirmeyi vaat eden bir Kickstarter olan DIPLE’e girin .

Akıllı telefon mikroskobu kiti 1.000x büyütme vaat ediyor.

Herkes akıllı telefonların yükselişinin cebimize güçlü kameralar koyduğunu biliyor, ancak bu kameraların güçlü mikroskoplara da dönüştürülebileceğini unutuyoruz. Mikroorganizmaları, bakterileri ve hatta kendi kan hücrelerini incelemenizi sağlayan, telefonunuzu 1000 kat büyütme ile güçlendirmeyi vaat eden bir Kickstarter olan DIPLE’e girin .

DIPLE arkasındaki ekip, daha önce yapılan Çömez, bir dizi ( “dipple” telaffuz edilir) sopa-on akıllı telefon lensler geri değerlendirilmiş olduğu 2016 yılında . BLIPS’in eğlenceli olduğunu düşündük, ancak iyi sonuçlar almak sabır aldı. Sabit lensler hafif ve uygulaması kolaydır, ancak odak noktalarının hizalanması zordur, bu da görüntülerin genellikle bulanık ve çarpık olduğu anlamına gelir.

DIPLE, daha stabil bir mikroskopi için statik, arkadan aydınlatmalı bir kurulum sunan, çok farklı bir canavardır. Tutarlı sonuçlar ve daha yüksek büyütme seviyeleri için taşınabilirlik sağlar. DIPLE ayrıca hazırlanan slaytların kullanımını (bir örnek iki cam arasında sıkıştırıldığında) daha kolay hale getirir. Kit, akıllı telefon kutusunun boyutunda ufacık ve telefonunuzun yakınlaştırması kullanılarak artırılabilen üç büyütme düzeyi (35x, 75x ve 150x) sunar.

SmartMicroOptics, DIPLE’in yapımcıları, kullanıcıların kısmen akıllı telefonlarının kapasitesine bağlı olmasına rağmen, “herhangi bir pixelasyona başlamadan önce”, 1.000x’e kadar büyütme elde edebileceklerini söylüyor. (SmartMicroOptics’in Instagram sayfasındaki birçok DIPLE örnek resmine bakabilirsiniz .)

DIPLE mevcut olan tek akıllı telefon mikroskobu kitinden uzaktır ve benzer sonuçlar elde etmenin birçok yolu vardır. DIY kurulumları en ucuz olanıdır, 10 $ gibi düşük maliyetlidir , ancak aynı büyütme oranına sahip değildir. USB mikroskoplar, fiyatı 20 ABD Doları ila 200 ABD Doları (ve üstü) arasında değişen başka bir seçenektir. Ancak daha ucuz modeller, SmartMicroOptics’in bir karşılaştırma videosunda belirttiği gibi, büyütme seviyelerini çoğunlukla abartıyor .

Bütün bunlar DIPLE’in nasıl biriktiğini görmekle ilgilendiğimiz anlamına geliyor. Erken kuş fiyatları sadece 35x zoom için 36 € ‘dan (40 $) başlar ve üç zoomun tümü için 120 $’ a ve en yüksek kaliteli sonuçlar için özel bir aşamaya çıkarlar. Orijinal 30 $ ‘lık BLIPS ile karşılaştırıldığında pahalı ve DIPLE daha pahalı, özel mikroskoplarla rekabet etmek zorunda kalacak. Umarım gelecekte daha yakından bir göz atacağız.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Türkiye’de, ne yazık ki, yılda ortalama 130 bin trafik kazası meydana gelmektedr. Bu kazaların bir çoğuysa, en temel trafik kurallarını ihlal etmek ve dikkatsizlik sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Yol güvenliğini sağlamak için en basit trafik kuralına bile atlamadan, harfiyen uyulmalıdır.

Trafik kuralı ihlali ihbar yöntemleri.

Android’de DSL Ustalaşma Klavuzu | Kotlin | 2020