in ,

2 ve 3 Boyutlu Tasarımlar İçin Kullanabileceğiniz SolidWorks Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Alanlarda Kullanılır?

Her şeyin el emeği, göz nuru olduğu zanaat günlerini geride bırakalı çok oluyor, artık teknoloji çağındayız. Bu nedenle yapılan tasarımlar da bilgisayar destekli olarak geliştiriliyor.

Mekatronik alanının temellerini oluşturan 2 ve 3 boyutlu tasarımlar yapabileceğiniz SolidWorks, kullanıcılarına tasarımın her anını kontrol ederek geliştirebilecekleri bir alan sunan yazılım paketidir. Bilgisayar destekli tasarım dünyasında profesyonel çalışanlara hitap eden SolidWorks nedir, ne işe yarar, hangi alanlarda kullanılır gelin yakından inceleyelim.

Her şeyin el emeği, göz nuru olduğu zanaat günlerini geride bırakalı çok oluyor, artık teknoloji çağındayız. Bu nedenle yapılan tasarımlar da bilgisayar destekli olarak geliştiriliyor. Son kullanıcı olarak biz pek farkında olmasak bile kullandığımız her bir cihaz SolidWorks gibi profesyonel bir yazılım üzerinden hazırlanıyor. SolidWorks, tasarım dünyasının profesyonellerine hitap eden bir bilgisayar destekli tasarım programıdır.

SolidWorks için aslında programdan ziyade yazılım paketi demek daha doğru olacak. İlk yıllarda tek bir yazılım olarak çalışsa bile zaman içinde mekatronik alanında çalışan tasarımcıların bir numaralı gözdesi haline gelince kendini geliştirdi ve kullanıcılarına bir yazılım paketi olarak sunulmaya başladı. 2 boyutlu ve 3 boyutlu profesyonel tasarımlar için kullanılan SolidWorks nedir, ne işe yarar, hangi alanlarda kullanılır biraz daha detaylı inceleyelim.

SolidWorks

SolidWorks nedir?

SolidWorks ilk kez Jon Hirschtick tarafından geliştirilen ve daha sonra 1997 yılında Dassault Systems tarafından satın alınan bir bilgisayar destekli tasarım kısaca CAD ve bilgisayar destekli mühendislik kısaca CAE yazılım paketidir. SolidWorks yazılım paketi içerisinde kullanıcıların 2 ve 3 boyutlu tasarım süreçlerinin tüm adımlarını kontrol altında tutacakları hizmetler yer alıyor.

SolidWorks ne işe yarar?

SolidWorks

SolidWorks ile bir projenin üç temel aşamasını uygulayabilirsiniz. İlk aşamada; planlama, görsel üzerine fikir oluşturma, temel modelleme, sonuç değerlendirmesi, örnek prototip oluşturma ve proje yönetimini gerçekleştirirsiniz.

İkinci aşamada tasarımın temel elemanları olan mekanik ve yazılım için başlangıçlar yapılır. Üçüncü aşamada ise daha çok yönetim odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Yazılım, cihaz yönetimi, analitik değerlendirmeler, veri otomasyonları ve buna bağlı olarak kullanılan bulut hizmetleri üzerindeki tüm yönetim çalışmaları SolidWorks ile yapılabilir. 

SolidWorks ile neler yapılır?

SolidWorks
 • Detaylı 3 boyutlu nesne tasarımı
 • Detaylı 2 boyutlu nesne tasarımı
 • Ürün geliştirme aşamalarının oluşturulması
 • Dosya tasarımlarının eksiksiz kontrolü
 • Hazırlanan 3 boyutlu dosyaların saklanması ve korunması
 • 3 boyutlu nesne tasarımlarının resimlendirilmesi ve animasyona dönüştürülmesi
 • 3 boyutlu nesnelerin üretim maliyetlerinin öngörülmesi
 • CircuitWorks ile devre kart modelleme ve çevirme
 • CAM eklentisi ile tasarım döngüsüne hazırlık
 • Electrical 3D ile elektrik bileşenlerinin gerçek zamanlı senkronizasyonu
 • Yapılan modellerin ultra gerçekçi simülasyonlarını oluşturma
 • Yapılan tüm 2 ve 3 boyutlu tasarımların sanal gerçeklik için görselleştirilmesi

SolidWorks yazılım paketi ile profesyonel tasarımcıların yapabileceklerinden bazıları bu şekilde. SolidWorks aynı zamanda 3D XML, ACIS, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Portable Document Format, Autodesk Inventor, CADKEY, CATIA Graphics, DXF/DWG files, DXF 3D, SolidWorks eDrawings, Highly Compressed Graphics, HOOPS, IDF 2.0, IDF 3.0, IDF 4.0, IFC, IGES, JPEG, Mechanical Desktop, PADS, Parasolid, PDF, Pro/ENGINEER, ProStep EDMED, Rhino, ScanTo3D, Solid Edge, STEP, STL, TIFF, U3D, Unigraphics, VDAFS, Viewpoint, VRML ve XPS 3 boyutlu dosya formatlarını desteklediği için sorunsuz bir kullanım sağlar. 

SolidWorks hangi alanlarda kullanılır?

SolidWorks

SolidWorks için bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli mühendislik yazılımı demiştik. Bu kısa açıklama bile aslında SolidWorks hangi alanlarda kullanılır sorusunu yanıtlıyor çünkü cevap, her alan. Yani şöyle bir düşündüğümüz zaman tasarım ile inşa edilmeyen ve mühendislik dokunuşu olmayan bir alan yok diyebiliriz.

SolidWorks yazılım paketi ile yapacaklarınıza bakarsak yalnızca bu hizmetleri kullanarak başlı başına bir mekatronik sistemi kurmanız mümkün. Elektronik, bilgisayar ve kontrol sistemleri için hazırlanan her bir aşamanın tasarımları ve genel olarak projenin tamamı SolidWorks yazılım paketi ile oluşturulabilir ve sonuçlandırılabilir. 

Kimler SolidWorks kullanabilir?

SolidWorks

Günümüz dünyasındaki tüm sektörlerin artık teknoloji ile ayrılmaz bir bütün haline geldiğini düşünürsek elektronik, bilgisayar, kontrol sistemleri ve mekatronik sistemler için üretim yapan herkes SolidWorks yazılım paketi kullanabilir ve hatta işin temel tasarım sürecinde bulunuyorsa kullanmalıdır diyebiliriz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Modayı Metaverse’e Taşıyan Space Runners 10 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Geçmişimizi öğrenmek daha kolay! Yapay zeka sayesinde yazıtlardaki parçalar tamamlanabilecek