in

Zihinsel sağlığı izlemek için uygulama.

Kanadalı araştırmacılar, zihinsel sağlığı izlemek için kullanıcıların akıllı telefon davranışlarını izleyen bir uygulama geliştirdiler.

Dalhousie Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi , özellikle koronavirüs karantinaları sırasında çok fazla sosyal izolasyon döneminde, gençlerin ruh sağlığı hakkında bilgi edinmek için “sosyal etkileşimler hakkında pasif olarak bilgi toplayan” bir program tasarlamak istediklerini söyledi .

PROSİT – Sosyal Etkileşimlerin Risklerini ve Sonuçlarını Tahmin Etmek – halihazırda yarısı akıl sağlığı tesislerinde hasta olan 300 kişi tarafından kullanılmaktadır.

Uygulama, katılımcıların akıllı telefonları tarafından toplanan ve iletişimleri, fiziksel aktiviteleri ve eğlence tercihleri ​​hakkında bilgi sağlayan verileri izler. Toplanan 15 veri türü arasında çağrı geçmişi, pedometre okumaları, mesaj günlükleri, ekran süresi, müzik tercihleri ​​ve uyku süresi sayılabilir.

Araştırmacılar, iletişimin içeriği ile ilgilenmediklerini değil, iletişim sıklığı veya yazılan mesajlar durumunda her tuş vuruşu için kullanılan baskı gibi diğer metriklerle ilgilendiklerini vurgulamaktadır.

Dalhousie bilgisayarı Rita Orji, “İnsanlar duygusal olduğunda, kızgın olduğunuzda duygusal bir metin göndermek istiyorsunuz. Sadece yazma hızınızın değişmesi değil, aynı zamanda klavyeye uyguladığınız güç de değişiyor.” bilim adamı, Kanadalı Yayın Kurumu ile yaptığı röportajda söyledi.

Nova Scotia ve Dalhousie’deki IWK Sağlık Merkezi’nde psikolog olan psikiyatrist Sandra Meier, uygulamayı “oldukça şaşırtıcı” olarak nitelendirdi.

“Endişeli ya da depresif olup olmadıklarını öğrenebiliriz … İçeriğin hiçbirini anlamak zorunda değilsiniz, sadece insanları dinleyebilirsiniz ve aslında duygusal durumlarını konuşma biçimlerinden alırsınız.” dedim.

Akıllı telefon günlüklerinden çıkarılan verilere ek olarak, araştırmacılar kullanıcılardan haftalık sözlü raporlar göndermelerini istiyor. Katılımcılar duygularını gözden geçiren, kaygı ve konfor düzeylerini tartışan, geçen haftanın yüksek ve düşük puanlarına hitap eden ve daha sonra bu duyguları beş puanlık bir ölçekte sıralayan 90 saniyelik ses klipleri kaydeder.

Araştırmacılar, uygulamanın geliştirilmesinde ve topladıkları kişisel verilerin işlenmesinde katı etik kurallara uyduklarını söylüyorlar. Örneğin, telefon günlükleri toplanırken araştırmacılar hiçbir aramanın veya iletinin içeriğine erişemeyebilir.

Bilgisayar arama uzmanı Orji, “Aramalarınızı veya SMS’lerinizi izleme hakkında konuştuğumuzda, aslında söylediklerinizi veya kiminle konuştuğunuzu takip etmiyoruz.” Dedi. “Aslında sadece frekansı, ne sıklıkta aradığınızı biliyoruz … bu yüzden bunların çoğu, insanların gerçekten rahatça verdikleri çok yüksek düzeyli verilerdir.

Katılımcılar, onlardan toplanacak her türlü veriyi listeleyen onay formlarını imzalamalıdır. Veriler şifrelenir ve üniversitede güvenli bir yerde saklanır.

PROSIT, akıl sağlığı ihtiyaçlarına yönelik giderek artan sayıda ücretsiz ve ticari uygulamaya katılıyor. Moodfit, kullanıcıların ruh hallerini takip etmelerine izin verir, bu duygulara ilişkin içgörüler sunan makaleler ve ses klipleri sağlar ve onlara nasıl hitap edecekleri hakkında ipuçları verir. Sanvello fiziksel ve zihinsel refahı arttırmak için bilişsel davranışçı terapi sunar ve topluluk önünde konuşma ve test etme gibi belirli kaygı alanlarını ele alır.

Happify, stresi azaltmak, olumsuz düşünceleri fethetmek, kendine güveni artırmak ve temelde sizi mutlu etmek için bilim temelli oyunlar ve etkinlikler sunar. Abonelikler aylık 14,99 $ ‘dan başlıyor, ancak kullanıcılar tüm içeriğin yarısına ücretsiz olarak erişmelerini sağlayan bir plan seçebilirler. Bu da herkesi mutlu etmeli.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Yazar Cem Y.

Hastalık yayıcı sivrisinekleri Drone ile ilaçlama

Instagram Hileleri