in

Yeni codec bileşeni, video akış süresini yarıya indiriyor.

Bir Alman araştırma enstitüsü Salı günü, akış için gereken bit hızını yarıya indirerek, düşük güçlü cihazlarda daha yüksek kaliteli görüntülere izin veren ve süper yüksek çözünürlüklü 8K içeriğinin benimsenmesi için kapıyı daha geniş açarak yeni bir video standardı açıkladı.

Fraunhofer Heinrich Hertz Enstitüsü, yeni kodek VVC’nin – Çok Yönlü Video Kodlama’nın video kalitesinden ödün vermeyeceğini söyledi . Sosyal medya akışı, Zoom konferansı, 4K içerik ve 360 ​​derece panoramik videolar için bant genişliği konusunda artan taleplerle ve özellikle küresel karantinalar tarafından sağlanan yüksek web kullanımı sırasında, VVC uygun bir zamanda geliyor.

Codec’in elde etmeyi vaat ettiği artan iletim verimliliği, Amazon Prime Video ve Hulu gibi büyük akış hizmetlerinin, yolda daha yüksek çözünürlüklü ücrete hazırlanırken maliyetleri azaltmasına yardımcı olacaktır.

8K kalitesinde akış elde etmek için, mevcut kullanıcılar, birçok evin kapasitesini aşan saniyede en az 85 megabit internet bağlantısı gerektirir. Ancak VVC için bu oranın sadece yarısı gerekli olacaktır.

Fraunhofer Enstitüsü Salı günü yayınlanan bir basın açıklamasında, ” H.266 / VVC, ultra yüksek çözünürlüklü video içeriği göz önünde bulundurularak geliştirildiği için, yeni standart özellikle düz ekran TV’de 4K veya 8K videolar yayınlanırken faydalıdır.” Dedi. “H.266 / VVC, veri gereksinimlerinin azaltılmasıyla mobil ağlarda (veri kapasitesinin sınırlı olduğu yerlerde) video iletimini daha verimli hale getirir. Örneğin, önceki standart H.265 / HEVC, 90- iletimi iletmek için 10 gigabayt veri gerektirir min UHD video. Bu yeni teknoloji ile aynı kaliteye ulaşmak için yalnızca 5 gigabayt veri gerekiyor. “

Yeni kodek, yedi yıllık standart H.265 HEVC’nin (Yüksek Verimli Video Kodlaması) yerini alacaktı. HEVC’nin kendisi, selefine göre verimlilikte iki kat bir artış temsil etmesine rağmen, kullanımı, farklı cihazlar için değişen iletim standartları ve değişen sıkıştırma oranları ile karışık olan son derece karmaşık telif hakkı sistemi üzerindeki yasal anlaşmazlıklar ile işaretlendi.

Fraunhofer Enstitüsü, Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm ve Sony ile işbirliği içinde tasarlanan ve 34 büyük şirketten oluşan Medya Kodlama Endüstrisi Forumu tarafından benimsenecek şekilde ayarlanan formatının HEVC tarafından sunulan telif hakkı bataklığından kaçınması gerektiğini söylüyor .

Yine de, VVC’nin evrensel olarak benimsenebilmesi için önünde zorluklar var. Birincisi, VVC daha fazla işlem gücü talep ediyor. Kod çözme işlemi HEVC’den 10 kat daha karmaşıktır. Kodlama işlemi de uzundur; BBC araştırma ekibi testleri, VVC içeriğini kodlamanın mevcut standartlara göre 6.5 kat daha uzun sürdüğünü buldu. Görevi üstlenmek için daha güçlü yongalar gerekecektir. Fraunhofer, “H.266 / VVC kullanımı için gerekli olan mobil cihazlarda olduğu gibi yeni yongalar şu anda tasarlanıyor.”

İkincisi, HEVC’ye bir alternatif zaten var ve ücretsiz; AV1. Açık kaynaklı kodek VVC kadar güçlü değildir, ancak HEVC’den yüzde 30 daha verimlidir. YouTube ve Netflix de dahil olmak üzere birçok büyük medya oynatıcısı tarafından kabul edildi.

Bu arada, VVC’nin uygulanması biraz zaman alacak. Formatı kodlamak ve kodlamak için henüz bir yazılım yok. Fraunhofer, bu sonbaharda bu tür bir yazılım sunmayı beklediğini söylüyor.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Yazar Cem Y.

Skoda Octavia Estate ve Toyota Corolla Touring Sports

Nvidia, Ampere A100 GPU’ları Google Cloud’a getiriyor