in ,

Yeni akıllı park yazılımı tıkanıklığı ve emisyonu azaltıyor.

Cornell Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen ve sürücüleri, seyahat süresine ve diğer faktörlere göre otopark garaj noktalarıyla eşleştiren yeni akıllı park yazılımı, sürücülerin mevcut noktaları aramak için dolaşma zamanından tasarruf ederken, tıkanıklığı ve emisyonları azaltabilir.

Sistem müşteriler için verimli bir fiyat teklif eder ve park yerinden yürüme mesafesini dikkate alır . San Francisco park verilerini kullanarak , yazılım, park etmek için harcanan zamanı diğer park stratejilerine kıyasla tahmini% 64 oranında azalttı.

İnşaat ve çevre mühendisliği profesörü ve Cornell Üniversitesi sistem mühendisliği direktörü ve “A Scalable Non” Akıllı bir Park Mekanizması için -Miyopik Atom Oyunu, ” Ulaşım Araştırma Bölümü E dergisinde yayınlanan .

Cornell Atkinson Sürdürülebilirlik Merkezi üyesi Gao, “Otoparkın akıllı bir yazılımla donatılmış olup olmadığını düşünün; boş noktalarının nerede olduğunu biliyorlar” dedi. “Sürücüler bir bölgeye gelip hangi garajın hala lekeleri olduğunu bilirler ve size en hızlı yolu söyleyen bir yazılımınız varsa, bu size çok zaman kazandıracak ve ayrıca garaja da iş getirecektir.”

Önceki araştırmalar, park yeri aramanın, sürücülerin bir yer aramak için ortalama 7.8 dakika geçirdiği kalabalık alanlarda tıkanıklığın% 30’unu oluşturduğunu gösteriyor. Örneğin, 2006 yılında yapılan bir araştırma, Los Angeles’ın Westwood Köyü’ndeki 15 blokluk bir aralığın yılda 950.000 milden fazla yol aldığını, 47.000 galon gaz harcadığını ve 730 ton karbondioksit ürettiğini buldu.

Önerilen park uygulaması yürüme mesafesi, seyir süresi ve park tesisi doluluk gibi çeşitli fonksiyonları içerir. Yeni yazılımlar, seyahat sürelerini hesaba katmanın yanı sıra, sürücülerin bekleme sürelerini dikkate alan ve daha fazla ödeme yapmak isteyen sürücülere öncelik veren dinamik bir fiyatlandırma politikası da içerir.

Sistem, en verimli toplu kararları almak için bireysel bir sürücünün tercihlerini içerir. Algoritma, sürücülerin cepten maliyetlerini (park fiyatı) en aza indirgemek veya hem para hem de zamanı dikkate alan toplam maliyeti azaltmak için tasarlanabilir.

Gao, yazılımın sonunda otoparkları ve sürücüleri birbirine bağlayan bir uygulama olarak kullanılabileceğini ve sürücülerin hedeflerine en uygun yolları göstereceğini umuyor.

Trafik sıkışıklığı üzerine yapılan araştırmaların genellikle trafik akışını iyileştirmeye odaklandığını belirten Gao, park sistemlerinin iyileştirilmesi sadece bireysel sürücülerin yükünü hafifletmekle kalmıyor , aynı zamanda arabaları sokaklardan daha hızlı alıyor ve herkes için tıkanıklığı azaltıyor.

“Akıllı otopark aslında tıkanıklığı azaltmaya ve emisyonları azaltmaya yardımcı olabilir” dedi. “Araba park alanına girdiğinde, karayolu trafiğini iyileştirir.”

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Yazar Cem Y.

Yapay beyinlerin de uykuya ihtiyacı olabilir.

Apple sosyal olarak uzak özçekimleri patentledi.