in

Yazılımın Önemi

Pişman olmayın. Kaybettiğimiz her dakika çok önemili ve yazılımın önemi de tam olarak burada ortaya çıkıyor.

Yazılım geliştirme, uygulamaların ve çerçevelerin hem oluşturulmasını hem de bakımını ilgilendiren bilgisayar programlama, belgeleme, onarım ve test etme gibi çeşitli görevleri içeren genel süreci ifade etmek için kullanılan bir terimdir.

Yazılım geliştirme çok çeşitli amaçlar için bulunsa da, burada bahsedeceğimiz özel yazılımdır. Bu belki de yazılım geliştirmenin en yaygın amaçlarından biridir; yani, bir müşterinin özel ihtiyaçlarını veya taleplerini karşılamak için. Bu durumda müşteriler genellikle işletme olduğu için, bu geliştirme hizmeti bir kişi tarafından sağlanamaz. Bu nedenle çoğu yazılım geliştirme şirketi, özel profesyonellerden oluşan ekipler içeren hizmetler sunar.

Bir Yazılım Geliştirme Şirketi Kiralama: Artıları.

Bir yazılım geliştirme şirketi kiralamanın birçok avantajı vardır. Birincisi, bu hizmet türü, işgücü maliyeti yüksek olan ülkelere yerleşmiş şirketler için en pratik alternatifi sunuyor. Şirketler bazı işleri dış kaynaklardan sağlayarak, ihtiyaç duyulandan daha büyük bir kadroya sahip olarak ortaya çıkan finansal yükün çoğunu ortadan kaldırırlar. Sürekli büyüyen bir işgücüne sahip şirketler, genellikle vergiler açısından yüksek maliyetleri karşılamakta zorlanıyorlar.

Dünyanın herhangi bir yerinde bulunan bir yazılım geliştirme hizmetine başvurarak , şirketler en iyi ve en profesyonel programcıların ve BT uzmanlarının gereksinimlerine katılacağından emin oluyorlar.

Ayrıca, profesyonellerin hoş olmayan ancak ihtiyaç duyulan idari görevlerin bazılarını üstlenmelerine izin vererek, şirketler diğer bilgisayar işlerinin halledildiğinden emin olarak dinlenirken uzmanlık alanlarına odaklanabilirler.

Bu tür dış kaynak kullanımının bir diğer önemli yararı, şirketlerin aldıkları herhangi bir takıma katlanmak zorunda kalmayacaklarıdır. Aksine, ekip oluşturma sürecinde aktif katılımcılar olabilirler.

Birlikte çalışarak, insan kaynağı, işe alım, yönetim personeli ve kıdemli teknik müdür, ekibin oluşumuyla ve ilgili olabilecek diğer personel meseleleriyle ilgili en iyi kararı verebilmek için teknik görüşmeler yapmaktan (Skype üzerinden) sorumludur. bu offshore ekibinin oluşturulması.

Son olarak, bu uzman dış kaynak hizmetlerine başvurmanın avantajlarından biri, şirketlerin bir sonraki projelerinde yer alacak profesyonellerin kim olacağını seçmeleridir. Bu sayede tam katılım sağlanır ve en başından itibaren mutlak bir güven inşa edilebilir.

Şirketlerin aldığı tam kişiselleştirmedir. Sadece her projeyi baştan başa kontrol etmekle kalmayacak, aynı zamanda şirketin bulunduğu yerde düzenli personelin ihtiyaçlarına cevap veren senkronize programlardan da yararlanabilecekler.

Para konuşalım.

Genel olarak potansiyel müşterilerin ve işletmelerin çoğu, sadece sabit bir aylık ücret ödeyerek,% 100 risksiz, optimal profesyonel hizmet sağlanabileceğini öğrenince şaşıracaklardır.

Ayrıca, şirket bünyesinde bilgisayarlı bir ekip kurmanın maliyetini göz önüne alırsak, bu hizmetin maliyeti oldukça düşüktür. Yazılım geliştirme şirketi, tüm yazılım, donanım, internet hizmetleri ve her türlü altyapıyı sağladığı için, büyük miktarda tasarruf sağlanıyor.

Yazılım Yönetiminin Önemi

Statista.com’a göre, dünya çapında kurumsal yazılım – yani bir bireyin yerine bir organizasyonun ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanmış bir bilgisayar yazılımı – harcama, 2014 yılında 314 milyar dolara ulaştı . Bu çözümlerin çözmek için yaratıldığı farklı iş gereksinimlerinin sayısını göz önüne aldığınızda bu sürpriz olmaz.

İşte bugün şirketlerin güvendiği bulut tabanlı yazılım çözümleri kategorilerinin bir kısmı, ayrıca daha sık kullanılan kısaltmalar:

 • Muhasebe ve finansal yönetim yazılımı
 • İş zekası yazılımı
 • İş Süreçleri Yönetimi
 • İçerik yönetim sistemi (CMS)
 • Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM)
 • Dijital varlık yönetimi (DAM)
 • Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP)
 • Kurumsal varlık yönetimi (EAM)
 • Kurumsal iş yönetimi (EWM)
 • Envanter yönetimi yazılımı
 • Ana veri yönetimi (MDM)
 • Ağ yönetimi yazılımı
 • Proje yönetimi yazılımı (PMS)
 • Tedarik zinciri yönetimi (SCM)

Yalnızca liste şaşırtıcı olabilir ve şirketinizin yatırım yaptığı her yazılım çözümünün yönetilmesi ve bakımı yapılması gerektiğinin farkına vardığınızda daha da zor olabilir. Yapay zeka, bir bilgisayar programının iş gereksinimlerinizi önceden tahmin edip bunları çözebileceği konusunda henüz ilerlememiştir.

Yazılım yönetimi söz konusu olduğunda, ihtiyacınız olan etkililik düzeyini elde etmek için çözümünüze yeterince çaba gösterdiğinizden emin olmanın dört yolu vardır.

1. Eğitimden Yararlanın

Pek çok yazılım çözümü, “kutudan çıkarılmış” olan kullanımı kolay ve sezgisel olduğunu iddia ediyor. Ve kesinlikle, kullanım kolaylığı satın alma sürecinde aranacak bir özelliktir. Ancak bir çözüm sizin için ne kadar basit gözükse de, her birey yazılıma farklı varsayım ve geçmişlere sahip olacak ve ekibinizdeki birileri kafa karıştırıcı bulmaya mecbur kalacak.

Fişi prize takmadan ve yerin dibine vurmak için denemeden önce, ürünün ana özelliklerinde uzman bir yürüyüş yapmak için zaman ayırın. Bir video turu varsa izleyin. Kişisel eğitim varsa, her ekip üyesi için zorunlu kılın. Ve sonra ürünü birkaç hafta kullandıktan sonra, bazı takip eğitimleri için satıcınıza geri dönün; böylece özelliklerini kuruluşunuz için özelleştirebilirsiniz. Ne yapabileceğini gerçekten iyi anlayamıyorsanız, bir ürünü etkili bir şekilde yönetemezsiniz.

2. Yazılımınızı Yönetin (Sizi Yönetmesini Beklemeyin)

Innovation Insights’ın bir makalesinde , Workfront CEO’su Eric Morgan, SaaS dağıtımlarının başarısız olmasının altı sebebini listeler. Onlardan biri? Sürmeyi bıraktın.

Bir SaaS çözümü için alışverişe ilk başladığınızda, aradığınız şey değişimi yönlendirmenize yardımcı olacak bir araçtı. Ancak çek yazdıysanız ve sonra ne olacağını görmek için yolcu koltuğuna oturduysanız, yolculuğunuzun burada bitmesi durumunda şaşırmayın.

Yatırım yaptığınız çözüm otomatik pilot moduyla gelmiyorsa, aracı sizin için çalışmasını sağlamak için sürekli çaba sarf etmeniz gerekir. İş yönetimi dünyasında, örneğin, ekip üyelerinizin yarısı düzenli olarak görev talepleri yapmak, proje durumlarını güncellemek, gözden geçirme ve onay almak, görevler üzerinde işbirliği yapmak veya tamamlanan çalışmaları teslim almak için aracı kullanmıyorsa, o zaman kazanırsınız. ‘t yeni sayımın talep personel boyutunu haklı için çok yararlı olabilir tarihsel verileri toplayarak ve diğer yanı sıra iş yükünüzü sağ boyutlandırma olmak faydaları .

Dengede, bir takım çalışması yapmak için harcadığınız zaman, kazandığınız verimde birçok kez karşılığını vermelidir. Bu, ekibiniz için gerçekleşmiyorsa, bir adım geriye gidin ve sorunun aracın içinde olup olmadığını veya ekibinizin uygun şekilde yönetme taahhüdünü değerlendirin.

3. Araçları Birleştir

Bu periyodik bunların kaç farklı aynı şeyi gerçekleştirerek bulunmaktadır görmeye kullandığınız tüm iş araçlarını değerlendirmek önemlidir yollar-ve olabilir orada tek çözüm olup olmadığını birine bunlardan birkaç pekiştirmek .

Workfront CMO Joe Staples , 2014 yılında yapılan 450 kilometrelik bir yolculuğa çıkarken şirketin beş müşterisini ziyaret ettiğinde , hepsinde ortak olan bir şey keşfetti: çok fazla uygulamayı yönetiyorlardı; diğerleri. Onun önerisi:

Ekibinizin uygulama harcamalarını mümkün olduğunca basit tutun. Bu çoğu zaman sadece bir tane daha ekleme isteğinin tanınması ve önlenmesi anlamına gelir.

Ve bir tane daha eklerseniz, şu anda sahip olduğunuz etkisiz çözümlerden birkaçını bulduğundan emin olun. Tam hizmetli bir e-posta pazarlama ajansı olan Niximera , kısa bir süre önce, kapsamlı bir iş yönetimi çözümünü benimseyerek üç farklı işlevsel aracı (Basecamp proje yönetimi, Hasat zamanı izleme ve InVision tasarım araçları) ortadan kaldırabildi.

Yeni bir iş başvurusu için alışveriş yaptığınız her zaman, birden fazla şey yaptığından ve ekibinizin kullandığı diğer önemli uygulamalara sorunsuz bir şekilde bağlanabildiğinden emin olun. Örneğin, Google Dokümanlar iş süreçlerinizin önemli bir parçasıysa, Google ile de iyi bir şekilde oynamadıkça bir proje yönetimi çözümüne katılmayın.

4. İş Akışlarını Düzenleyin

Yani, eğitimi yaptınız, yazılımın sürekli yönetimi konusunda kararlısınız ve birleştirmek için fırsatlar aradınız. Şimdi iş akışlarına bir bak. Prosesleriniz, maksimum verimlilik için kullandığınız ve otomatik hale getirdiğiniz araçlarla sorunsuz bir şekilde bütünleşiyor mu? Yoksa yoğun bir şekilde el emeği gerektiren, hep birlikte yamalı sistemler mi oluşturuyorlar?

Etkili bir araç kullandıktan sonra bile, iş süreçlerinizi en önemli özelliklerini kaldıracak şekilde değerlendirmek ve tasarlamak zorundasınız.

Müşteriler için son derece dijital çözümler üreten bir ajans olan Infuse Medical , Basecamp, Smartsheets ve e-posta dahil olmak üzere manuel işlemleri ve bağlantısız sistemleri zorluyordu; Bu fonksiyonları kurumsal iş yönetimi çözümü içinde etkin bir şekilde birleştirmek için seçtikleri (Workfront), şirketin süreçlerinin eşzamanlı olarak elden geçirilmesi gerekiyordu.

Proje yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Bryce Owen, “Salesforce’daki fırsatları dikkatlice yönetmemize rağmen, proje planlama, teslimat ve kaynak bulma süreçlerimiz tutarsızdı, bu da yürütmenin her zaman sorunsuz olmadığı anlamına geliyordu” diyor. “İş akışını optimize ederek ekiplerimiz, görevlere öncelik vermek için daha az zaman harcayabilir ve zamanında teslim almak için çabalıyorlar ve zamanında teslim almak için işbirliği yaparak daha fazla zaman harcayabilirler.”

Yazılım Yönetimi Önemlidir

Muhtemelen, “Çözümden koyacağınızdan daha fazlasını elde edemezsiniz” ifadesini duymuşsunuzdur. Aslında yapabilirsin ve yapmalısın. Daha az elle çalışmakla daha fazlasını başarmak asıl mesele. Bununla birlikte, çabanızla bir yazılım çözümünün etkinliği arasında açık bir ilişki vardır. Başlangıç ​​ve devam eden eğitim, ürünün sürekli yönetimi, araç konsolidasyonu ve iş akışı optimizasyonu konularında taahhütte bulunun ve noktalı çizgide imzaladığınızda söz verdiğiniz faydaları görme şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Yazılım tasarımı neden önemlidir?

Yeni bir proje üzerinde çalışmaya başladığınızda geliştiriciler doğrudan programlamaya atlarlar. Ve bu sorun değil – sonuçta onların işi. Ancak bazen aralara atlamak ve bazı yazılım tasarımlarıyla başlamak iyi bir fikir olabilir.

Yazılım tasarımı birkaç farklı yolla yapılabilir. UML gibi bazı modelleme dilleri kullanılarak bazı yazılımlar kullanılarak yapılabilir, yazı ve resimler yazılabilir veya beyaz tahtada bir çizim bile olabilir. Burada önemli olan tasarımın geliştirilmesi sırasında tasarımın kurtarılması ve tekrar gözden geçirilmesidir – Tasarımın biraz rafine edilmesi gerekir, bu nedenle tasarımı her zaman beyaz tahtaya sıfırdan çizmek istemiyorsanız, kalmak iyi bir fikir olabilir. tasarım yapmanın dijital yolları. Bu ve elbette nasıl yapıldığı, projelerinizin gereksinimlerine bağlıdır. Küçük projeler kolayca tek bir kağıda kolayca çizilebilir veya yazılabilirken, büyük projeler genellikle yaşamları boyunca yazılım tasarımını da etkileyen çok fazla değişiklik eğilimindedir.

Daha önce yaptığım projelerde, doğrudan koda girmeyi sevenlerden biri olduğumu ve en azından çok ayrıntılı olmayan çok fazla yazılım tasarımı yapmadığımı itiraf etmeliyim. Ayrıca, yazılım tasarımının en kötüsüne işe yarayabilecek tüm bürokrasiden nefret ediyorum. Elbette bir beyaz tahtaya veya bir dizüstü bilgisayara çizilen tek bileşenli tasarımlar yaptım, ancak bu tasarımların çoğu unutuldu ve kod tamamlandıktan sonra hiçbir zaman korunmadı. Şu anki görevim sırasında yazılım tasarımı hakkında çok şey öğrendim ve öğrenilecek daha çok şey varken, bununla ilgili bazı iyi şeyleri ve neden önemli olduklarını paylaşmak istedim.

Modülarite

Yazılımınızı, belki maksimum 5-10 ara yüz ile daha küçük parçalara bölebilirsiniz. Bu arayüz “gruplar” olarak adlandırılan yazılım bileşenleridir. Yazılım bileşeninin ana fikri, geliştirilmekte olan yazılım için tek bir amaç sağlamaktır. 

Modüler bir yazılımınız olduğunda, gerektiğinde eşyaları taşımak, hatta kaldırmak, hatta tasarım çalışmalarını yazılım bileşeni başına birden fazla geliştirici arasında paylaşmak kolaydır. Modülerliğe sahip olmak, doğru bileşenden düzenlemek için gerekli bilgileri bulmayı kolaylaştırarak sürdürülebilirliği de arttırır. Ayrıca, kaynak kod ad alanınız veya yapı ası için bileşen başına test durumlarını izole etmek için temel olabilir.

İdame

İyi bir yazılım tasarımıyla yazılımı korumak kolaydır. Dizayndan hemen bir hata düzeltmesinin veya yeni bir özelliğin tanıtılmasının mevcut kod tabanını ne kadar değiştireceğini anlayabilirsiniz. İyi tasarım aynı zamanda yazılım bileşenleri ile ara yüzleri arasındaki etkileşimi göstermesi gerektiği için, değişikliğe ihtiyaç duyana bağlı olan başka bir bileşende kod değiştirmenin olası etkilerini de ortaya çıkaracaktır. Özellikle herhangi bir yazılım tasarımına sahip olmayan eski kod tabanlarıyla çalışmak çok acı verici olabilir ve beklenmeyen hatalara neden olabilir.

Tasarım yaparken aslında ihtiyaç duyulmayan ve müşteri tarafından talep edilmeyen birçok gereksiz arayüz fark ettim. Bu tür şeyler koddan kolayca bulunabilse de, genellikle hiç kimse ekstra fonksiyonlara dikkat etmez. Ekstra işlevsellik, ekstra bakım, test etme ve geliştirme anlamına gelir. Kimse gerçekten bunu istemez, bu yüzden basit tutmak ve yapılması gerekenleri yapmak, başka bir şey yapmamak gerekir.

Verim

İyi bir yazılım tasarımı, yazılımınızdaki performans darboğazlarını kolayca saptamak için kullanılabilir – özellikle de tasarım bu ayrıntı düzeyine uygunsa. Bu, tasarımın sisteminizin dahili olarak nasıl çalıştığını ve iş parçacığı, veritabanı bağlantıları ve performansa neden olabilecek diğer şeyler gibi kaynakları nasıl kullandığını anlatması gerektiği anlamına gelir. Bazen kaynak kodundaki darboğazları bulmak için bazı kayıt fonksiyonlarını hata ayıklamak veya kullanmak çok kolaydır, ancak bazen tasarım bunu tek bir görüntüyle anlatabilir.

Ayrıntılı bir yazılım tasarımına sahip olmak güzel olsa da, asla fazla tasarlamamalısınız. Her döngü ya da koşulun tasarlanması gerekmez – bunu yapmak, tasarım ile geliştirme arasındaki yinelemeler devam ederken tasarımın sürdürülebilirliğini cehenneme çevirir. Ayrıca, geliştiricilere veya yazılım tasarımınızı bir biçimde veya başka bir şekilde görebilecek olan müşterilere herhangi bir ekstra değer kazandırmaz.

Mobilite

Tasarımınıza 3. parti kütüphaneler gibi diğer yazılım modüllerine bağımlılıklar dahil etmek, yazılımı başka bir ortama taşımak için çok daha kolay hale getirir. Bunları tek bir yerde belgelendirmek, başka bir ortam kullanıyorsanız veya hiç yapılabiliyorsa neyin değiştirilmesi gerektiğini keşfetmeyi süper kolaylaştırır.

Yine de, tüm fonksiyon çağrılarını 3. parti yazılıma göre ayarlamak istemeyebilirsiniz, çünkü versiyonun güncellenmesi veya altta yatan kitaplığın değiştirilmesi, tamamen yeniden tasarım anlamına gelir. Burada yine, herkesin yazılımın nasıl çalıştığını anlaması için gerekenleri yapmayı unutmayın.

Kullanılabilirlik

Müşterileriniz için yazılım tasarımından bir tasarım dokümanı oluşturmak iyi bir fikirdir. Onlara, kullanmak üzere oldukları yazılımın nasıl çalıştığı hakkında genel bir bakış sunar. Yalnızca ortak arabirimlerinizi yayınlamak ve dahili tasarımınızı belgenin dışında bırakmak istediğinizde düşünmeniz gerekebilir, çünkü iyi bir tasarım yazılımı sıfırdan kolayca yazmayı mümkün kılar.

Tasarım aynı zamanda yeni gelenler için harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Onlara tüm kaynak dosyalara bakmak yerine, onları başlamak için ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgileri bulduğu yazılım tasarımına yönlendirebilirsiniz.

Eksiz

Genellikle projeler, bir müşteriden veya dahili bir kaynaktan gelen gereksinimlere sahiptir. İyi tasarım aynı zamanda gereksinimleri izler ve tasarım düzeyinde bir yazılım için gerekli olan her şeyin aslında orada olduğunu ve doğru bir şekilde anlaşıldığını ispatlar. Müşteriler gerçekte nelerin yapıldığını ve nerede olduğunu gerçekten görebildiğinden, bu sağlanan tasarım belgesine daha fazla değer katar. Bunu kaynak kodla bütünleştirmek için tasarım, gereksinimler ve kaynak kod arasında bir çeşit bağlantı önerilmekten daha fazladır.

Yayılma

Tasarım ayrıca, yazılımın ne verilebileceği ve dağıtımda nereye yerleştirilmeleri gerektiği konusunda bilgi sağlamalıdır. Bu bilgiler müşterileriniz için olduğu kadar, kütüphaneniz / çalıştırılabilir / yazılımınızla ilgili olarak nerede arayacağınızı bilmeleri gerektiği için entegrasyon için de önemlidir. En son teslimat, yazılımın bazı önemli parçalarını kaçırıyorsa, tasarımınıza basitçe göz atarak hemen fark edilmesini kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Algoritmaları öğrenerek dünyayı nasıl değiştirebilirsiniz?

Kotlin jenerikliği