in

Yapay zekâ ile ne yapabilirsiniz?

Evet, gerçek yapay zeka, araştırmacılar tarafından anlatıldığı gibi, insan zihnini tam olarak anlamada hiçbir yerde olmadığı için, geliştiricinin bir rüyası olmaya devam ediyor.

Düzenli bir blog okuyucuysanız, yapay zeka konusunda mevcut durumunun ciddi bir şekilde yanlış anlaşıldığının farkındasınızdır. Maalesef, bu konu, bilinçli teknoloji ürünleri satın alabileceğiniz efsanesini hala teşvik eden birçok pazarlamacı tarafından yanlış destekleniyor.

Evet, gerçek yapay zeka, araştırmacılar tarafından anlatıldığı gibi, insan zihnini tam olarak anlamada hiçbir yerde olmadığı için, geliştiricinin bir rüyası olmaya devam ediyor.

Fakat o zaman bugün yapay zekâ teknolojisinin asıl durumu nedir – bu da gerçekten makine öğrenmesi olarak adlandırılmalıdır – ve şirketler gelecekteki en muhtemel gelecekten ne beklemeli?

Bir Oyunla Başladı

Bugün nerede olduğumuzu anlamak için önde gelen bir yapay zekâ işletmesine bir göz atmak faydalı olacaktır: Aslen İngiliz, şimdi Google’ın sahibi olduğu DeepMind projesi.

Projenin arkasındaki teori kesinlikle ilginçti, çünkü insanlar mantık ve matematikte mükemmel olduklarından, belki de bir bilgisayara nasıl yapılacağı öğretilebilseydi, geri kalan her şey basitçe yerine gelirdi.

DeepMind’in orijinal yaratıcısı Researcher Demis Hassabis, IBM’in Deep Blue bilgisayarından büyük ölçüde ilham aldı. Sonuçta, 1997’de, bilgisayar, altı ünvanlı bir oyunda şaşırtıcı bir şekilde insan unvanını yenen gerçek dünya satranç şampiyonu olmuştu.

DeepMind’in AlphaGo programı, 2016’da bunu bir adım daha ileriye götürdüğü halde, aynı şeyi insanoğlunun bilinen en karmaşık oyunu olan Go ile aynı şekilde başararak, yönetim kurulunun daha basit ve daha küçük bir çeşitlilikle değiştirilmiş olması durumunda, DeepMind küçük düşürücü bir yenilgiye uğrayacaktı. .

Bu, önemli bir tanımlama noktasını göstermeye hizmet eder: bilgisayarların, kendilerine beslediğimiz verilerle hala sınırlı olduğu.

Dil İşlemedeki Gelişmeler

Bu nedenle, yakın zamanda, bu sınırlamaları göz önünde bulundurarak, yapay zekâ araştırmacıları, NLP veya doğal dil işleme araçları gibi daha pratik uygulamalara büyük ölçüde kaymıştır .

Apple’ın Siri’sini veya Amazon Alexa’yı düşünün. Ara sıra sahip oldukları aksiliklere rağmen, sadece on yıl önce, bu tür asistanlar bilim kurgu dünyasına ayrılmıştı. Ancak birkaç yıl ileri sarın ve daha karmaşık cümleleri yorumlama konusunda sürekli ilerleme kaydediyoruz.

Aşağıdaki dilbilimsel yapıyı bir örnek olarak ele alalım: “Aşırı derecede boğulmuş, kendine takıntılı ve çok sinir bozucu bir şekilde vaaz veren bir şekilde, kitap – her şeye rağmen – çalışmayı başarıyor”.

Önceden, var olan hemen hemen her algoritma bunun olumsuz bir inceleme olduğu sonucuna varmak için zaman kaybetmezdi. Ancak, aksine, günümüzün NLP sistemleri, kritik öneme sahip bölüme özel olarak odaklanacak şekilde programlanmıştır – yukarıdaki eleştiriyi gerçekten olumlu bir şekilde işaretler.

Bilgisayarlı Görmede Gelişmeler

Son yıllarda kayda değer bir iyileşme gösteren başka bir alan da bugün olduğu gibi bilinen görüntü sınıflandırma veya “bilgisayar görüşü” dür. Adından da anlaşılacağı gibi, bu, bir bilgisayarın renkleri, insanları ve nesneleri başkalarıyla olan konumlarını doğru bir şekilde tanımlama becerisini ifade eder.

Tahmin edilebileceği gibi, bunu başarmak oldukça zordu, ancak görsel korteksin karmaşıklığını yakından taklit etmeye çalışarak, araştırmacılar yapay zekâ sistemlerini bir piksel kümesi anlamlandırabilirler.

Daha da iyisi, bilgisayar vizyonunu günümüz NLP araçlarıyla eşleştirerek, bilgisayarlar artık bir görüntü yakalayabilir ve “gördüklerini” kelimelerle ifade edebilir.

Bu, özellikle sağlık alanında çok büyük bir etki yaratmaya ayarlanmıştır. Örneğin, onkolojide hastalara tam otomatik kan hücresi sayımı sağlayabilir, doktorların enfeksiyonları tespit etmelerine ve tıbbi masrafları azaltmalarına yardımcı olabiliriz.

Yaklaşan Uygulamalar

Yukarıda belirtilen teknolojiler daha da gelişmeye devam edeceğinden, tercümanınız “canlı dinleme” sunmaya başlarsa hiç şaşırmamalısınız. Örneğin, telefonunuzu yabancı bir dilde konuşan birisine telefonunuzu tutarak tutarak Daha sonra, kendi dilinizde çalındığını duyabiliyordunuz.

Benzer şekilde, makine öğreniminin radyolojide tamamen devrim yaratması bekleniyor. Bununla birlikte, özellikle bu uygulama, aranacak binlerce şey olduğundan ve doğruluk her zamankinden daha önemli olduğu için çok miktarda eğitim verisi gerektirecektir. Bu nedenle, tüm sürecin otomatikleştirilmesi hala bir yol uzakta.

Sadece Yaptığın Kadar Zeki

Dolayısıyla, doğal sonuç, en azından şimdilik – ve muhtemelen yaşamlarımız boyunca – sözde yapay zekanın yaptığımız gibi “akıllı” kalacağı yönündedir.

Kesinlikle bir derece algılanan zekanın var olduğunu inkar etmese de, bu kesinlikle organik olmadığı ve insan zihni gibi çalışmadığı için sizi büyüsünü ikna etmeye çalışan amatör bir illüzyonist gibi.

Bununla birlikte, gelecek inkar edilemez bir şekilde umut verici görünüyor, bu nedenle eğer şirketiniz için herhangi bir şekilde doğal dil işleme, bilgisayar vizyonu veya akıllı geri bildirim sesi geliyorsa, lütfen iletişime geçin; Niximera Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Yazar Cem Y.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Müşteri İlişkileri Nedir?

Neden Full-Stack geliştiricilerle çalışıyoruz?