in

Web sitesi güvenliği nedir?

Web sitenizi kurdunuz ve başarısını sağlamak için elinizden geleni yaptınız, ancak kritik bir bileşeni gözden kaçırmış olabilirsiniz: web sitesi güvenliği. Güvenlik açıkları pahalı sonuçlara neden olur, itibarınıza zarar verir ve ziyaretçilerin geri dönmesini engeller.

Web sitenizi kurdunuz ve başarısını sağlamak için elinizden geleni yaptınız, ancak kritik bir bileşeni gözden kaçırmış olabilirsiniz: web sitesi güvenliği. Güvenlik açıkları pahalı sonuçlara neden olur, itibarınıza zarar verir ve ziyaretçilerin geri dönmesini engeller. Neyse ki, etkili web sitesi güvenliği ile hepsini önleyebilirsiniz. Web sitesi güvenliğinin temellerini ve web sitenizin bir siber saldırı tarafından engellenmemesini sağlamaya yardımcı olacak çözümleri tartışacağız .

Web sitesi güvenliği nedir?

Web sitesi güvenliği, web sitesi verilerinin siber suçlulara maruz kalmamasını sağlamak veya web sitelerinin herhangi bir şekilde sömürülmesini önlemek için yapılan herhangi bir işlem veya uygulamadır.

Web sitesi güvenliği, web sitenizi aşağıdakilerden korur:

DDoS saldırıları. Bu saldırılar sitenizi tamamen yavaşlatabilir veya çökertebilir, bu da ziyaretçilerin erişemeyeceği bir yerdedir.

Kötü amaçlı yazılım.  “Kötü amaçlı yazılım” için kısaca, hassas müşteri verilerini çalmak, spam dağıtmak, siber suçluların sitenize erişmesine izin vermek ve daha fazlası için kullanılan çok yaygın bir tehdittir.

Kara liste. Siteniz arama motoru sonuçlarından kaldırılabilir ve arama motorları kötü amaçlı yazılım bulursa ziyaretçileri geri çeviren bir uyarı ile işaretlenebilir.

Güvenlik açığı istismarları. Siber suçlular, eski bir eklenti gibi bir sitedeki zayıf alanları kullanarak bir siteye ve üzerinde depolanan verilere erişebilir .

İçerik değiştirme. Bu saldırı, web sitenizin içeriğini bir siber suçluların kötü niyetli içeriğiyle değiştirir.

Web sitesi güvenliği ziyaretçilerinizi aşağıdakilerden korur:

Çalıntı veri. E-posta adreslerinden ödeme bilgilerine, siber suçlular sık ​​sık bir sitede depolanan ziyaretçi veya müşteri verilerinin peşinden gider.

Kimlik avı düzenleri. Kimlik avı yalnızca e-postada gerçekleşmez – bazı saldırılar meşru görünen web sayfalarını alır, ancak kullanıcıyı hassas bilgiler sağlamaya kandırmak için tasarlanmıştır.

Oturum çalma. Bazı siber saldırılar bir kullanıcının oturumunu devralabilir ve bir sitede istenmeyen eylemler yapmaya zorlayabilir.

Kötü niyetli yönlendirmeler. Bazı saldırılar, ziyaretçileri kötü niyetli bir web sitesine ziyaret etmek istedikleri siteden yönlendirebilir.

SEO Spam. Olağandışı bağlantılar, sayfalar ve yorumlar, ziyaretçilerinizi şaşırtmak ve kötü amaçlı web sitelerine trafik çekmek için bir siteye yerleştirilebilir.

Neden web sitesi güvenliğine ihtiyacım var?

Her web sitesinin güvenliğe ihtiyaç duymasının dört ana nedeni vardır.

Barındırma sağlayıcıları web sitenizin değil, web sitenizin bulunduğu sunucuyu korur . Bir apartman binası gibi web sitesi-ev sahibi ilişkisini düşünebilirsiniz: yönetim tüm bina için güvenlik sağlar, ancak kapıyı kilitlemek her kişinin kullanımına bağlıdır.

İtibarınızı koruyacak ve ziyaretçileri ve / veya müşterileri elinizde tutacaksınız. Araştırmalar, bilgilerini tehlikeye atmış bir web sitesi tarafından çalınan müşterilerin yüzde 65’inin o siteye geri dönmeyeceğini gösteriyor, özellikle küçük bir işletme veya web sitesi için tahmin edilemez sayıda ziyaretçi kaybı anlamına geliyor.

Kötü amaçlı yazılım ve siber saldırıların tespit edilmesi zor olabilir. Siber suçlular, bir siteye gizlice girip gizli kalabilecek kötü amaçlı yazılım konusunda uzmandır, bu nedenle web sitenize virüs bulaşmış olabilir ve bunun farkında olmayabilir. Bazı sinsi kötü amaçlı yazılım saldırıları arasında arka kapıda, siber suçluların sahibinin bilgisi olmadan bir siteye erişmesine olanak sağlayan bir kötü amaçlı yazılım türü ve herhangi bir belirti göstermeden web sitelerini kripto para birimi için kullanan madeni şifreleme bulunmaktadır . Bu saldırılar gittikçe yaygınlaşıyor: 2019’da, virüs bulaşmış web sitelerinin yüzde 43’ünde en az bir arka kapı dosyası vardı ve kripto hack popülerliğini artırmaya devam ediyor. Siber suçlular web sitenize gizlice girdikten sonra, verilerinize erişebilir, trafik çalabilir, kimlik avı düzenlerini ve daha fazlasını yapabilir ve asla farketmeyebilirsiniz.

Web sitemi korumak için neye ihtiyacım var?

Bir SSL sertifikası

SSL sertifikaları, web siteniz tarafından toplanan verileri, e-postalar ve kredi kartı numaraları gibi , sitenizden bir sunucuya aktarılırken korur . Bu, temel bir web sitesi güvenlik önlemidir, ancak popüler tarayıcıların ve arama motorlarının, SSL olmayan siteleri “güvensiz” olarak etiketlemesi, ziyaretçilerin sitenizden şüphelenmesine neden olabilir. Sitenize bağlı olarak, ücretsiz olarak bir SSL sertifikası alabilirsiniz, ancak siteniz için en uygun SSL sertifikasını seçtiğinizden emin olun .

SSL’nin yalnızca aktarım sırasında verileri koruduğunu unutmayın, bu nedenle tamamen güvenli bir web sitesi için daha fazla adım atmanız gerekir.

Bir web uygulaması güvenlik duvarı (WAF)

WAF, genellikle küçük veya daha az bilinen web sitelerini hedef alan otomatik saldırıları durdurur. Bu saldırılar, otomatik olarak kötüye kullanabilecekleri açıkları arayan ya da web sitenizi yavaşlatan ya da çökerten DDoS saldırılarına neden olan kötü amaçlı botlar tarafından gerçekleştirilmektedir .

Bir web sitesi tarayıcısı

Bir siber saldırı, bulunması ne kadar uzun sürerse , bu nedenle bir site bir saldırı ile karşılaştığında zaman çok önemlidir . Bir web sitesi tarayıcısı, kötü amaçlı yazılımları, güvenlik açıklarını ve diğer güvenlik sorunlarını araştırır; böylece bunları uygun şekilde azaltabilirsiniz. SiteLock tarayıcıları yalnızca bilinen kötü amaçlı yazılımları kaldırmakla kalmaz , günlük olarak tehdit ararlar ve bir şey bulunduğu anda size haber verir ve sitenize verebileceği zararı azaltır.

Yazılım güncellemeleri

Bir içerik yönetim sisteminde (CMS) barındırılan web siteleri, üçüncü taraf eklentilerinde ve uygulamalarında sıkça karşılaşılan güvenlik açıkları ve güvenlik sorunları nedeniyle daha yüksek risk altındadır. Eklentilere ve çekirdek yazılıma yapılan güncellemeleri zamanında yükleyerek bunları önleyebilirsiniz, çünkü bu güncellemeler genellikle güvenlik yamaları içerir ve daha kolay hale getirmek için otomatik bir yama çözümü bile kullanabilirsiniz .

Neyse ki, web sitenizi korumak için ihtiyacınız olanı elde etmenin hızlı ve basit bir yolu var. Niximera bilişim teknolojileri ve danışmanlık otomatik yüklemek kolay çözümlerle ile web sitesi güvenliği kolay ve uygun maliyetli hale getirir ve bütçeniz için çalışmalar planlar. Otomatik kötü amaçlı yazılımları temizleme, WAF ve otomatik düzeltme ekleri ile web sitesi taraması sunuyoruz.Doğru SSL sertifikasını seçmenize yardımcı olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Müşteri Deneyiminde Anahtar Adım: Şikayet Yönetimi

İOS’a Saldırılar Artarken Android’de Açıklar Azaldı