in

Volkswagen Arteon güvenlik kalkanı.

Her arabanın bir güvenlik kalkanı ile çevrili olduğu bir gelecek hayal edin. Koronavirüs salgını ışığında, kötü bir fikir olmayabilir. Biri size çok yaklaşırsa, korunan biyo odasında güvende kalmanıza yardımcı olacak bir uyarı duyarsınız ve görürsünüz.

İlginçtir, zaten var.

2019 VW Arteon’u tam üç ay boyunca test ederken, güvenlik kalkanı beni problemler hakkında birkaç kez uyardı. Birkaç sürücü yardım özelliği var, ancak beni en çok etkileyen özellik, yan sokaklarda kazaları önleyebilir.

İşte böyle. Son birkaç hafta içinde birkaç kez, trafik sıkışıklığı içinde sıkışmış ve otoparklarda sürdü. Başka bir araba çok yaklaştığında, bir zil sesi duyarsınız ve orta ekranda bir uyarı görürsünüz. Nereye çok yaklaştıklarını bile gösterir (sol arka tarafınız, ABD’de). Testim sırasında birçok kez, trafik sıkışıklığı ve alışveriş merkezlerindeki diğer sürücülerden uzaklaştım.

Bir durumda, birinin bana doğru gittiğini söyleyebilirim. Bunlar küçük olaylardır – teknoloji henüz otoyolda yüksek hızlarda çalışmıyor – ve muhtemelen o kadar da ciddi değil. Her zaman bir adım uzakta olabilecekleri zaman diğer sürücüler yakınlaşıyor gibi görünüyor.

Kaçamak manevraları 

Önemli değil. Birinin dikkat etmediğini görmek ve duymak hoşuma gitti. Bir çamurluk bükücüsü olması durumunda araçtan çıkmam gerekip gerekmediğini biliyorum, birbirimizle konuşmamız ve sosyal mesafeyi korumamamız gerekecek. Belge alışverişinde bulunmak zorundayız. Bölgemden yiyecek almaya gittiğimde, güvenlik kalkanının beni bu ufak aksilikler hakkında uyarmak için fazla mesai yaptığını biliyorum. Ayrıca, sürüşün geleceğinin kesinlikle bu tür bir teknolojiyi içereceğini biliyorum.

Örneğin, çok daha yüksek hızlarda, araç sizi uyarmaktan daha fazlasını yapabilir. Devralabilir ve sizin adınıza defansif sürüş yapabilir. (Birçok araba zaten sizin için fren yapabilir ve bazıları yolun kenarına bile geçebilir.)

Gelecekte, bir araba yaklaşmakta olan bir arabanın tam yörüngesini bilebilir ve birkaçımızın yapabileceğimiz bir manevra yapabilir, örneğin bizi başka bir şeride taşıyan ani bir sapma (ama bu çevirdiğimiz ani değil) .

Otomobiller bugün bizi uyarıyor ve bazı sürüş görevleri yapabiliyor, ancak otonom sürüş yolunda bir sonraki adım sadece şimdi sahip olduğumuz değil, aynı zamanda çok daha kaçınılmaz ve kontrollü, çok daha akıllı ve çok daha hızlı olan çarpışma hafifletme olacak.

Olasılıktan dolayı heyecanlıyım çünkü bunu Arteon’da şahsen gördüm. Bunlar, sadece birkaç haftalık testlerden sonra öğrendiğiniz şeylerdir, çünkü normal bir sürücüde çok fazla aksaklık oluşmaz. Otomobillerin% 2 senaryoları – tüm bir yıl süren sürüş için gerçekleşmeyen senaryoları – ele alabileceğini düşünmek heyecan verici çünkü mühendisler zaten bunları düşünmüştü. Aslında, bizi koruyan hangi teknolojilerin iş başında olduğunu bile bilemeyiz.

Yolda  , TechRadar’ın bugünün en sıcak arabalarındaki fütüristik teknolojiye düzenli bakışı. 12 yıldır otomobiller hakkında yazan bir gazeteci olan John Brandon, her hafta yeni bir otomobil ve en son teknolojiyi adım adım ilerletiyor. Bir hedef: Hangi yeni teknolojilerin bizi tam olarak kendi kendini süren araçlara götüreceğini bulmak  .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Samsung katı hal pil atılımı yapıyor.

MacBook Air Klavye Güncellemesi: İyi haber.