in

Tesla, Austin ve Tulsa’yı ABD’deki yeni fabrikasında finalist seçti.

Tesla, Cuma günü yaptığı açıklamada Tesla’nın yeni ABD montaj fabrikasında finalist olarak Austin, Teksas ve Tulsa, Oklahoma’yı seçtiğini söyledi.

Kişi, şirket yetkililerinin geçen hafta Tulsa’yı ziyaret ettiğini ve iki sitenin gösterildiğini söyledi.

Karışımda başka finalist olup olmadığı belli değildi. Yer seçim süreci gizli olduğu için tanımlanmak istemeyen kişi kesin bir karar verilmediğini söyledi.

Yeni fabrika şimdiye kadar Tesla’nın en büyüğü olacak. Elektrikli otomobil üreticisi, fabrikanın ülkenin merkezinde ve East Coast pazarlarına daha yakın olmasını istediğini söyledi.

Çok sayıda işçiye sahip oldukları ve normalde iyi ödediği, gelir ve emlak vergileri ürettiği için oto fabrikalarını tercih eden eyalet ve yerel hükümetler için riskler yüksek.

Tesla’nın şu anki ABD araç montaj fabrikası 10.000 işçi çalıştıran Kaliforniya’nın Fremont şehrinde bulunuyor. Şirketin Reno’da ikinci bir fabrikası var, burada araçları için pil üretiyor ve yaklaşık 6.500 kişi çalışıyor. Ayrıca Şangay’da bir fabrika ve Almanya’da yapım aşamasında başka bir fabrika var.

Şirketler genellikle en iyi vergi indirimleri, site yatırımları ve diğer teşvikler için pazarlık yapmak üzere finalistlerin önerilerini kullanır.

Yeni fabrika Tesla’nın yaklaşmakta olan “Cybertruck” u üretecek ve Model Y küçük SUV’yi inşa etmek için ikinci bir site olacak.

Şirketin Nisan ayında yaptığı kazanç konferansında Musk, şirketin üçüncü ABD fabrikasının bir ay içinde ilan edilebileceğini söyledi. Musk, bitkilerine “Gigafactories” adını verir.

İlgili belediye başkanları, Austin’den Steve Adler ve Tulsa’dan GT Bynum ve Oklahoma Hükümeti Kevin Stitt, şehirlerinin tesis için finalist olup olmadığı konusunda yorum yapmayı reddetti. Bununla birlikte, yeniden yerleşen tüm kendi yerel ayarları tesis sahası için en uygun olacaktır. Texas Gov.George Abbott yorum taleplerine hemen cevap vermedi.

Bu haftanın başlarında Musk, San Francisco Körfez Bölgesi sağlık yetkilileriyle Fremont fabrikasının koronavirüsün yayılmasını durdurmak için kapatıldıktan sonra yeniden açılıp açılmayacağı konusunda kavga ederek üretimi ve Tesla’nın merkezini Kaliforniya dışına taşımakla tehdit etti. Alameda İlçesi Halk Sağlığı Departmanı bir yerleşim duyurusu yapmadan önce kapalı kalma emrini reddetti ve tesis iki gün boyunca çalışıyordu. Departman, tesisin bu hafta asgari temel operasyonların üzerinde çalışabileceğini ve işçiler için vaat edilen güvenlik önlemlerini verdiği sürece önümüzdeki Pazartesi günü araç üretmeye başlayabileceğini söyledi.

Yine de, Musk’ın Fremont’dan çıkması zor olurdu, çünkü Tesla, ağır ekipmanı başka bir yere taşırken ABD’deki tek montaj tesisini aylarca çevrimdışı duruma getirmek zorunda kalacaktı. Yazılım mühendisleri ve diğer teknik çalışanlar muhtemelen yer değiştirmek istemeyecek ve bölgenin başka bir yerinde iş bulabilecekleri için Silikon Vadisi’ndeki karargahı başka bir devlete taşımak da zor olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Facebook,gif yapımcısı GIPHY’yi satın aldı.

Microsoft’un Surface Duo akıllı telefonuna ilk bakış.