in

Telefonunuzu yükseltmeden önce bunu yapın: Verilerinizi yedekleyin ve silerek temizleyin.

Yepyeni bir iPhone veya Galaxy cihazına yükseltmek mi istiyorsunuz? Veya Google Pixel 4a duyurusunu mu bekliyorsunuz?

Yepyeni bir cihaza yükseltme heyecan verici – özellikle de mevcut telefonunuz bir solitaire oyununu zar zor idare edebiliyorsa – ve sizin için daha da cazip hale getirmek için, birçok telefon sağlayıcısı ve perakendeci bir takas teşviki sunuyor.

Muhtemelen eski donanımınıza zaten ihtiyacınız olmadığından makul geliyor ve yeni cihazınızdan para kazanacaksınız.

Bununla birlikte, önceden yapmanız gereken birkaç şey vardır, bu da önemli dosyalarınızı yedeklemeyi ve cihazınızı eski verilerinizden temiz bir şekilde silmeyi içerir – yanlış ellere düşme olasılığını azaltmak için. (Bunu akılda tutarak, bazı şirketler denizaşırı ülkelerde satabileceği için operatörünüze veya satıcınıza eski cihazınızla ne yaptıklarını sorun.)

Bu iki önlemi aldığınız ve eski telefonunuzda ticaret yapmak için saygın bir yere sadık kaldığınız sürece endişelenecek bir şeyiniz olmamalıdır. Gerçekten risklerden endişe ediyorsanız, elbette telefonunuzda ticaret yapmayın.

Yedekle

Yapmanız gereken ilk şey, telefonunuzun dosyalarını düzgün bir şekilde yedeklemektir, böylece daha sonra erişebilirsiniz. Bunları yeni telefonunuza geri yüklemek veya en azından gelecekte bir bilgisayar veya televizyondaki fotoğraflarınıza ve videolarınıza erişmek isteyebilirsiniz.

Seçeneklerden biri, görüntüleri iCloud, Google Drive, OneDrive veya Dropbox gibi bir bulut sağlayıcısına yüklemektir. Genellikle ücretsiz olarak yaklaşık 5 gigabayt uzak depolama alanına sahip olursunuz, ancak bu muhtemelen sizin için yeterli olmayacaktır, bu nedenle daha fazla ücret ödemeyi düşünebilirsiniz.

Kişisel olarak, yıllık Microsoft 365 Kişisel aboneliğinin (69 $ / yıl) bir parçası olarak 1 terabayt depolama alanı (1.000 GB’dan fazla) sunduğu için OneDrive kullanıyorum. Sağlıklı bir veri planınız varsa, çektiğiniz tüm fotoğrafları, çeker çekmez otomatik olarak bir bulut hesabına kaydedebilirsiniz.

Tüm fotoğraflarınız ve videolarınız için ücretsiz ve sınırsız depolama alanı, fotoğraf başına 16 megabayta kadar ve 1080p HD video kalitesi elde ettiğiniz için Google Fotoğraflar uygulaması da harika bir fikirdir. Amazon Prime üyeleri (119 $ / yıl), sınırsız fotoğraf depolama ve arama ve organizasyon özellikleri sunan Amazon Fotoğraflarından da yararlanabilir.

Başka bir öneri, akıllı telefonunuzdan PC’ye veya Mac’e fotoğraf ve videoların kopyalanmasıdır. Cihazı USB bağlantı noktası üzerinden bir bilgisayara bağlayın ve Windows Gezgini’nde (Windows için) veya Finder’da (Mac’te) telefonunuzun veya tabletinizin sürücü harfini (D: veya E 🙂 gibi tıklayın ve çekilen tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı saklayan DCIM adlı klasör. Alt klasörlerde olabilirler, ama hepsi burada olacak. Şimdi bunları manuel olarak bilgisayarınıza veya harici bir sürücüye sürükleyip bırakın (veya kesin ve yapıştırın).

İPhone ve iPad gibi iOS cihazlarda, iCloud’a veya bağlı bir bilgisayara (ücretsizdir!) Tam bir yedekleme yapmalı ve ardından istenirse tüm uygulamaları ve verileri yeni cihaza aktarmalısınız.

Başka bir deyişle, bir şey yaptığınız sürece telefonunuzun içeriğini yedeklemenin birkaç yolu vardır.

Cihazı gerektiği gibi silin

Eski telefonunuzda işlem yapmadan önce, verileri temiz bir şekilde silmek kesinlikle önemlidir.

“Geri yükle” veya “fabrika ayarlarına sıfırla” seçeneğini belirlediğinizde, cihazınız şifrelenirse çalışır.

Android kullanıcıları için, mevcut telefonunuz Android 6.0 (Marshmallow) veya daha yenisini kullanıyorsa, verileriniz varsayılan olarak zaten şifrelenir. Yani, orada iyisin.

Daha eski bir Android işletim sisteminiz varsa, verilerinize erişmek için birisinin PIN veya şifresi olmasını gerektireceği için şifreleme eklemek istersiniz. Çoğu durumda, Ayarlar> Güvenlik ve gizlilik> Telefonu şifrele’ye gidin. Bu işlemin tamamlanması biraz zaman alabilir, bu nedenle telefonunuzun bir AC prizine takılı olduğundan emin olun. Samsung Galaxy’de Ayarlar> Ekranı kilitle ve güvenlik> Şifrelenmiş verileri koru’ya gidin.

Telefonunuzda bir tane varsa ve takılı bir bellek varsa, SD bellek kartını şifreleme seçeneğiniz de olacaktır, ancak telefonunuzu veriyorsanız bu harici depolama birimini yine de çıkarmalısınız. Güvende olmak için Google ve Samsung (bir Galaxy cihazında ) gibi hesaplarınızı da kapattığınızdan (ve ardından sildiğinizden) emin olun .

Şimdi devam edin ve genellikle Ayarlarınızdaki Sıfırla sekmesinde bulunan fabrika ayarlarına sıfırlayın (veya “sıfırla” kelimesini arayın ve sizi doğru bölüme götürmelidir).

İPhone için, iOS 5 veya üzeri bir şifre ayarladığınızda donanım şifrelemesi de içerir. Bu, verilerinizi kurtarmaya çalışan herkes için zorlaştırır.

Öncelikle, iPhone’umu Bul (Ayarlar> [Hesap Adı]> Bulun) ile başlayıp iCloud’dan tamamen çıkış yaparak tüm hizmetleri kapattığınızdan emin olun. Şimdi Hesabı Sil’i seçin. İMessage ve Apple Kimliği gibi diğer hizmetlerden çıkış yapın.

Şimdi silme işlemini Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’e giderek başlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Almanya mahkemesi, VW dizel hilesi tazminatı konusunda karar verecek.

Netflix etkin olmayan hesapları iptal etmeye başlıyor.