in

Teknoloji devleri uzaktan çalışmayı benimsiyor.

Ofis çalışmasının geleceğinin bir önizlemesi için, en büyük teknoloji şirketlerinin post-pandemi dünyasına nasıl hazırlandığını izleyin.

Silikon Vadisi ve Seattle devleri – Facebook, Microsoft, Apple, Twitter – virüslerini ABD’ye yaydıkça evlerine gönderen ilk kişilerdi. Şimdi onları ofise geri döndüren son kişiler arasındalar. Bazı çalışanları asla geri dönemeyebilir.

Şirketler, yüksek ücretli, yüksek değerli çalışanlarının ne istediğini inceliyor, uzaktan çalışmayı kolaylaştırmak için kendi teknolojilerini kullanıyor ve büyük şehir merkezlerinin dışında yeni çalışanlar arıyorlar. Yıllar sonra Amazon ve Google gibi şirketlerin San Francisco ve New York gibi hip-kentsel yerlerde ofisler açarak veya genişleterek kıt teknoloji yeteneklerini kovaladıkları potansiyel olarak büyük bir geri dönüş.

Böyle bir değişim, yaratıcı çalışmanın, üniversiteyi anımsatan kurumsal kampüslerden, ücretsiz yiyecek, masa tenisi masaları ve planlanmamış etkileşimleri teşvik etmek için tasarlanmış açık ofis planları ile talep ettiği fikrinin reddedilmesi anlamına gelebilir.

Sonuç, sadece Silikon Vadisi’ni değil, şirketlerin Atlanta, Dallas ve Denver gibi yerlerde işe alımlarını genişlettikçe, Facebook’un yeni, çoğunlukla uzak işe alımları için yeni “hub’lar” açmayı planladığı yeniden hayal edebiliyordu.

Değişim çabuk olmayacak. Perşembe günü çalışan Facebook’taki Facebook CEO’su Mark Zuckerberg , Facebook sayfasında canlı olarak yayınlanan “Ölçülü bir şekilde ilerlediğimizden emin olmak istiyoruz” dedi .

Yaklaşık 45.000 çalışanı bulunan Facebook, COVID-19 artık çalışanlarının çoğunun evden çalışmasını gerektiren bir tehdit olmasa bile, daha uzak işler planladığı için beş ila 10 yıl aşağıya bakıyor. Koronavirüs, çalışma ve ofis hayatını yükselttiğinden, daha az kaynağa ve daha yavaş hareket eden kültürlere sahip şirketler bile takip edecektir.

Challenger, Gray & Christmas personel şirketi kıdemli başkan yardımcısı Andy Challenger, “Birçok şirket, işçilerinin evden daha az verimli çalıştıklarını öğreniyor” dedi.

Zuckerberg, bir Facebook çalışanı anketinde, çalışanların yaklaşık% 20’sinin virüsle ilgili kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra tam zamanlı uzaktan çalışmaya geçmede “aşırı veya çok ilgili” olduğunu bulduğunu söyledi. % 20’lik bir kısmı ise “biraz” ilgiliydi ve en büyük grup, uzaktan ve bazıları ofis içi çalışmalarla esneklik istiyordu. Sonunda, Zuckerberg, Facebook çalışanlarının yarısının uzaktan çalışabileceğini söyledi. Ancak bunun yıllar, hatta on yıl uzakta olduğu konusunda uyardı.

Twitter daha da ileri gitti ve geçtiğimiz hafta bazı çalışanların sürekli olarak evden çalışmasına izin vereceğini duyurdu, CEO Jack Dorsey koronavirüsün önüne çıkmıştı. Twitter gibi San Francisco’da bulunan diğer şirketi Square de aynı şeyi yapıyor. Twitter için ABD merkezli bazı yeni iş listeleri, işe alımların San Francisco, New York ve Washington DC gibi şehirlerde çalışma seçeneği sunuyor, aynı zamanda ülkenin her yerinde uzaktan tam zamanlı.

Uzaktan çalışma seçeneklerinin San Francisco ve Silikon Vadisi’nden yüksek ücret alan teknoloji işçilerinin göçü ve konut fiyatlarına katkıda bulundukları bir göç anlamına gelip gelmeyeceğini bilmek için henüz çok erken. Ancak Facebook’un çalışan anketi, seçenek verildiğinde en azından bazı çalışanlarının San Francisco Körfez Bölgesi’nden ayrılacağını gösteriyor.

İmparatorluklarını, insanların uzak arkadaşlarla ve meslektaşlarıyla iletişim kurmasına izin vermek için inşa eden şirketler için, uzaktan çalışmaya doğru ilerlemek çok zor değil. Ancak birçok zorluk var. Planlanmış bir çağrıda olmayan işbirliği, kendiliğindenlik, yüz yüze etkileşimler – insanlar evlerinden tek başlarına çalışırken farklı görünürler.

Bazı işler de var – Facebook’un durumunda, intiharlar, çocuk istismarı ve diğer travmatize edici materyallerle ilgilenen en zorlu içerik incelemesi; satış; veri merkezlerinin oluşturulması, iyileştirilmesi ve bakımının yapılması; mahkemede vb. olması gereken avukatlar – bu uzaktan yapılamaz.

Zuckerberg, daha yeni çalışanların, özellikle yeni üniversite mezunlarının veya çok az deneyim ve düşük performans gösterenlerin de bu gruba girebileceğini söyledi. Facebook’ta CEO, çalışanların sürekli uzaktan çalışma için dikkate alınması gereken belirli kriterleri karşılamaları gerekeceğini söyledi. Buna bir kıdem düzeyi, güçlü performans ve doğal olarak uzaktan çalışmayı destekleyen bir ekibin parçası olmak dahildir.

Şimdilik, Facebook, Google, Twitter ve diğer yerlerdeki çalışanlar 2020’ye kadar uzaktan çalışabilir. Microsoft’ta çalışanlar Ekim ayına kadar evden çalışabilirler. Ancak şirketin evden çalışması esnekliği, yazılım devinin CEO Satya Nadella’nın “her şeyi uzaktan kumanda etmek” için bir kayma olarak adlandırdığı daha geniş çabaya uyuyor.

Nadella bu hafta şirketin Build geliştirici konferansında, “Her organizasyonun bir an önce üretimden satışa, müşteri desteğine kadar her şeyi uzaklaştırma yeteneğine ihtiyacı olacaktır.” Dedi.

Şirketin baş teknoloji sorumlusu Kevin Scott, kısmen Silikon Vadisi’nde olduğu ve liderlik ekibinin geri kalanının çoğu Redmond, Washington’da olduğu için zaten evden çok çalışıyordu.

“Hepimiz bu hızlandırılmış zaman çizelgesindeyiz, evden nasıl çalışılacağını öğreniyoruz …. Video konferansla iş arkadaşlarınızla etkileşim kurmanın kültürünü ve ritimlerini öğrenmek ve işinizi uzaktan yapmak” dedi. genel olarak işyerleri. “Bu o kadar çabuk iyileşiyor ki, neredeyse eskisi kadar sık ​​gidip geleceğimi sanmıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Yüz maskesi takarken iPhone’unuzun kilidini açmak daha kolay.

Yapay zeka, fotoğraflara bakarak kişilik yargıları yapabiliyor.