in , ,

Sosyal medyadan para kazananlar için yeni dönem!

Sosyal medyadan para kazananlar için yeni dönem! Gelir İdaresi…

Gelir İdaresi Başkanlığı, yürürlüğe giren yasa sonrasında sosyal medya üzerinden gelir elde edenler içi yeni kılavuz yayınladı.

Sosyal medyadan para kazananlar için yeni dönem!

Sosyal medya uygulamalarının popüler hale gelmesiyle birlikte yeni gelir modelleri ortaya çıktı. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre, yapılan inceleme neticesinde sosyal medya üzerinden yaklaşık 4 milyar TL gelir elde ettiği ortaya çıktı. Gelir İdaresi Başkanlığı, yeni yasanın ardından uygulama tebliği yayınladı.

YouTube ve Instagram platformları başta olmak üzere, sosyal medya platformları üzerinden gelir elde eden kişiler için yeni bir dönem başlıyor. 1 Ocak 2022 itibarı ile sosyal medya üzerinden 880.000 TL’yi aşmayan kazançlara yüzde 15 stopaj uygulanacak.

Sosyal medyadan gelir elde edenler gelir vergisinden muaf olabilecek

880.000 TL’ye kadar olan gelirlerde beyanname verilmesine gerek kalmadığını belirten yetkililer, fenomenler için bazı istinaların olduğunu açıkladı. Sosyal medyada içerik üreten kişileri “Sosyal ağ sağlayıcıları aracılığıyla paylaşımlar yaparak tanıtım, tavsiyede bulunarak bir ürün, hizmetin satın alınması için diğer kullanıcıları etkileyen, paylaşımlarının izlenmesi sayesinde reklam gelirinden pay alan başta olmak üzere içerik üreticili ile gelir elde eden gerçek” olarak tanımlayan Gelir İdaresi Başkanlığı, sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden elde edilen kazançları gelir vergisinden istisna tutacağını belirtti.

Sosyal medyadan para kazananlar için yeni dönem! Gelir İdaresi…

İstisnadan yararlanmak isteyen fenomenlerin yerel bankalarda hesap açması şartı getirildi. Yurt dışındaki bankalarda açılan hesaplar üzerinden gelir elde eden fenomenler, bu istisnadan yararlanamayacak.

Gelir vergisinden muaf olmak isteyen fenomenler, ikametgahının bulunduğu yerin bağlı olduğu vergi dairesine başvurarak belge alabilecek. Başvuruların inceleneceğini belirten yetkililer, ticari kazanç yönünde gelir vergisi mükellefi olanların istisna kapsamında faaliyet yürütüp yürütmediğine bakılacağının altını çizdi.

Ticari kazanç yönünden mükellefiyet olmadığı takdirde istisna belgesi almaya hak kazanılacak. Ayrıca fenomenler, istisna belgelerini bankaya ibraz ettikten sonra bir ay içerisinde banka hesabına ilişkin bilgileri vergi dairesine bildirecek.

YouTube içerik üreticileri ve uygulama geliştiricileri, kira ve faiz gibi başka faaliyetlerden elde ettiği kazançları yüzde 15 stopaj kesintisinden muaf tutabilecek. İstisna şartlarının yerine getirilmediği tespit edilirse hesaplanan vergi gecikme faizi ile birlikte ödenecek.Gelir İdaresi Başkanlığı, yürürlüğe giren yasa sonrasında sosyal medya üzerinden gelir elde edenler içi yeni kılavuz yayınla

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Son Dakika – Akdeniz’de 5.5 büyüklüğünde deprem!

Instagram’da 2021 yılında en çok beğenilen gönderiler açıklandı!