in

Sony ilk dahili yapay zekâ görüntü sensörlerini tanıttı.

Sony, makine zekasını görüntü sensörlerine getiriyor. Elektronik ve eğlence devi, bu hafta, görüntüleri ekstrema donanımına veya yardımına ihtiyaç duymadan işlerken yapay zeka uygulayan bir sensör duyurdu.

Fotoğrafçılık endüstrisindeki oyuncular, daha keskin büyütme ve çoğaltma yetenekleri için giderek daha fazla sayıda piksele ve daha hafif ve daha fazla taşınabilirlik için giderek daha fazla sıkıştırılmış cihazlara odaklanıyor.

Ancak Sony’nin yeni IMX500 sensörü, AI uygulamasına rağmen verimliliği artıran ilk modeldir.

Sony, yeni 12,3 megapiksel sensörün bulutta video görüntüleri gönderme veya işleme ve analiz için ek donanıma yapıştırma gibi yaygın olarak kullanılan uygulamaları atladığını söylüyor. Bunun yerine sensörler , neredeyse anlık görüntü tanıma özelliğine sahip mini bilgisayarlar gibi davranacaktır.

Çipler analizi hızlandıracak ve bulut kaynaklarına bağımlılığı ortadan kaldıracak. İnsan davranışını izleyen video izleme sistemleri günlük trilyonlarca bit veri iletir. Bu verileri, bulut işleme birimlerine göndermek yerine çip içinde işleyerek, zaman alıcı aktarım süreleri kısaltılır. Kullanıcılar için daha fazla güvenlik de vardır, çünkü genellikle hassas video verileri bulutta değil, gemide kalır.

Sensör istihbaratını arttırmak için makine öğrenimi kullanma fikrini göz önünde bulundurarak, Sony iş ve yenilik başkan yardımcısı Mark Hanson kısa süre önce, “Bu yeteneği minimize edebilir ve bir çipin arkasına koyabilirsek, her türlü ilginç şeyi yapabiliriz.”

Sony’ye göre, IMX500 (ve akıllı kart kurulumu için tasarlanmış IMX501 yardımcısı) “dünyada AI işleme işlevselliği ile donatılmış ilk görüntü sensörleri.”

Karşılaştırma amacıyla, IMX500 tek bir video karesine 3,1 milisaniye içinde standart bir görüntü tanıma algoritması uygulayabilir. Google’ın Movidius sensörlerinin de aynı verileri işlemesi birkaç saniye kadar sürebilir.

” Görüntü işleme üzerine yapay zeka işleme işlevselliğinin dahil edilmesi , yüksek hızlı kenar yapay zeka işleme ve yalnızca bulut hizmetlerini kullanırken veri iletim gecikmesini azaltan, gizlilik endişelerini gideren ve güç tüketimi ile iletişim maliyetlerini azaltan gerekli verilerin çıkarılmasını sağlar.” dedi.

Sony, müşteri davranışlarını izlemek ve nakitsiz satın alımlar yapmak için global olarak tanıtılan mağaza içi kameralar örneği sunuyor. Daha hızlı ve daha ucuz AI sensörleri, mağazalardaki çok sayıda müşteriyi izleyen kameraların verimliliğini artıracak ve uzaklığı normları ihlal eden veya maske takmayan kimin davranışlarını izlemek, kalabalık kontrolü sunmak veya hatta bu sosyal uzaklaşma döneminde belirlemek için ısı haritaları oluşturacaktır. . Ürün envanteri takibi için de kullanılabilirler.

Sensörler 4K 60 fps’ye kadar video akışını işleyebilir.

Sony, Apple iPhone’lar ve Nikon fotoğraf makineleri için önemli bir görüntü sensörü tedarikçisidir.

İlk sensörler, değerlendirilmek üzere ticari kuruluşlara gönderilmektedir. Tüketici piyasaya sürülmesinin önümüzdeki yılın başlarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Sony parmak izi izleyen sanal gözlük tasarlıyor.

Facebook,gif yapımcısı GIPHY’yi satın aldı.