in

SocialPeta, 2021 global mobil sektör analiz raporunu yayınladı!

SocialPeta, hem mobil oyunlar hem de diğer uygulamalar adına global mobil sektör analiz raporunu çıkardı. İşte ayrıntılar….

SocialPeta, 2021 global mobil sektör analiz raporunu yayınladı!

Akıllı telefonların yaygınlaşması, çeşitli sektörleri etkilemeye devam ediyor. Özellikle de artan mobil oyuncu sayısı, pazardaki rekabetin kızışmasına neden oluyor. Bunun sonucunda mobil uygulama şirketleri ise rakiplerinden geri kalmamak adına pazarlamada yeni trendlere yönelmeye başladılar.

Bundan dolayı SocialPeta, hem mobil oyunlar hem de diğer uygulamalar adına global mobil sektör analiz raporunu çıkardı. Şirket, raporunda mobil sektörde kazanmak adına yapmanız gerekenler, 2021 yılı mobil reklamcılık istatistikleri, reklam trendleri ve ipuçları, pazar trend tahminlerine yer verdi.

Mobil oyunlardaki reklam veren sayısı düşüşte

Reklamlar, mobil oyunların temel gelir kaynaklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. 2021‘de ise bu gelirde önemli bir düşüş gözlemleniyor. 2021 yılında 190,000 mobil reklam bulunuyor, bu da geçen yılına kıyasla yaklaşık yüzde 8.23 bir düşüşe denk geliyor. Düşüşün en büyük nedeni olarak ise pazar doygunluğu olarak görülüyor.

Android ve iOS uygulamaları kıyaslandığında, Android’in ortalama 435 reklam ile en üst sırada olduğu, iOS uygulamalarından yüzde 11.3 daha yüksek yüzdeye sahip olduğu görülmektedir. Ayrıca Android uygulamaları iOS uygulamalarından daha fazla reklam da almıştır.

Global mobil uygulama reklamcıları, son dönemlerde sosyal medya pazarlamasının önemini oldukça iyi anlamış durumda. Bu konuda reklamcılar tarafından en çok kullanılan sosyal medya platformları ise Facebook ve Instagram olmuştur.

İki platform da reklam sayılarında oldukça yüksek artışlar yaşamış, Facebook sadece 2021 yılında 149 bin 600 reklama yer vermiştir. 2021 yılında 2020’ye kıyasla oyun reklamları sayısında büyük bir yavaşlama gerçekleştiği görülüyor. SocialPeta, 2020 yılında olan yüzde 44 büyümeye kıyasla, 2021 yılında büyümenin sadece yüzde 5 olduğunu gözlemlemektedir.

Reklamların ortalama yayın süresi 2021’de %87.9 artarak 32.5 güne çıkmıştır. Reklam verileri incelendiğinde bunun sebebinin klasik materyallerin pazarda daha popüler olması olduğu görülmektedir. Casual oyunların 18 binden fazla reklam verene sahip olup en çok reklam veren içeren tür olduğu görülmüştür.

Ayrıca RPG oyunlarının ise 6.6 milyon reklam ile en çok reklam verilen tür olduğu görülmüştür. Daha fazlasını görmek için SocialPeta’nın ücretsiz yayınlamış olduğu 2021 global mobil pazarlama analizine şirketin sitesinden ulaşabilirsiniz.

Mobil oyunlardaki reklam trendleri neler?

  • Ünlüler mobil oyunların popülaritesini artırmaya yardımcı oluyor

Yeni kullanıcılara ulaşma yolunda orijinal reklamlara kıyasla ünlülerle çalışmak daha verimli sonuçlar göstermektedir. Ünlülerin büyük fan kitleleri ve kitleye etkileri, reklamı yapılan ürünün tonuna uygun kaliteye sahip olmaları insanların oyunları indirmesine ve oynamasına etki etmektedir.

  • Reklamlar, mobil oyunlara kullanıcı bulmak için anahtar

Mobil oyunlar için mükemmel reklamlar yapmak çok da kolay değildir fakat pazarda önemleri oldukça fazladır. Bu konu hakkında SocialPeta’nın bazı önemli partnerleri şunları söylemektedir.

Kullanıcı gizliliği her zamankinden daha fazla önem kazanmıştır. SKAdNetwork sınırlamalarından dolayı reklamcıların reklam üretim ve optimizasyon aşamalarına daha fazla önem vermesi gerekmektedir. -Chartboost

Ürünleri reklamları ile nasıl bağdaştırabilirsiniz? Hem daha fazla kullanıcıya ulaşıp hem de onların zevkine hitap edebilecek güzel reklamları nasıl üretebilirsiniz? Yaratıcı reklamcılıkta rekabeti geçebilmek için cevaplandırılması gereken asıl sorular bunlardır. -Moonton

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

IMDb’ye göre en iyi Black Mirror bölümleri

Intel, “Apple İşlemcilerden Daha Güçlü” Dediği Performans Canavarı Yeni Dizüstü Bilgisayar İşlemcilerini Tanıttı