in

Skoda Octavia Estate ve Toyota Corolla Touring Sports

SUV’lar ev kadar pahalı hale gelmiş olabilir, ancak pratik bir aile arabasının peşindeyseniz, tekerleklerdeki bu geleneksel station wagon parlak bir çözüm olmaya devam ediyor. Bu yüzden Skoda hbize bunu verdi: yeni Octavia Estate .

Gözden geçirilmiş bir görünümün yanı sıra biraz daha fazla alan artı daha kaliteli malzemeler ve teknoloji ile ondan önce gelenlerin tam bir revizyonu.

Selefi harikaydı, ancak bu yeni arabayı ekstra teknoloji ile daha fazla itmek de daha pahalı hale getirdi, bu yüzden hala bir lider mi? Öğrenmek için piyasadaki en çok yönlü, iyi donanımlı ve gelişmiş aile arabası araçlarından birine, Toyota Corolla Touring Sports hibrid formunda dizildi .

Bu modelin ne kadar güçlü olduğunu ve Toyota için yeni Corolla’nın forma dönüşünün ne kadar iyi olduğunu biliyoruz, konfor, daha fazla teknoloji, bol pratiklik ve iyi performansla karıştırılmış güçlü verimlilik ve hatta şaşırtıcı bir sürüş deneyimi sunuyor. Yeni Skoda, tüm bu özellikleri bolca sunmak zorunda kalacak. Nasıl olduğunu öğrenelim.

Skoda Octavia Malikanesi

Model:Skoda Octavia Estate 2.0 TDI 150 DSG SE L Birinci Baskı
Fiyat:£ 29.515
Motor:2.0 litre 4 silindirli turbo, 148bhp 
0-62mph:8.8 saniye
Test ekonomisi:49.2mpg / 10.8mpl 
CO2:141g / km 
Yıllık karayolu vergisi:£ 150

Birçok yeni otomobilde olduğu gibi, 2.0 TDI 150 DSG motor ve şanzımanla – ve üst düzey SE L First Edition donanımında – Skoda Octavia Estate her zamankinden daha pahalı, 29.515 £. Ama hala ekstra lüksünün yanında Skoda’nın geleneksel değerini sunuyor mu?

Tasarım mühendisi

Octavia Estate hala VW Group markalarının birçoğu tarafından kullanılan MQB platformuna dayanıyor  , bu da tanıdık bir MacPherson-strut ön ve burulma kirişi arka süspansiyon düzeni olduğu anlamına geliyor. Gövde aynı olsa da, yeni Octavia daha rafine, bu nedenle gürültü ve titreşimi azaltmak için ses yalıtımı ve motorların takılma şekline daha fazla dikkat edildi.

Test aracımız, daha önce olduğu gibi aynı 148bhp ve 340Nm tork yapan güncellenmiş 2.0 TDI EVO motoruyla donatılmıştı; bu yeterliydi ve daha fazla itmeye gerek yoktu. 

İnce bir tasarım değişikliği oldu, bu yüzden Octavia şimdi daha keskin kırışıklıklar, gözden geçirilmiş bir ızgara, yeni farlar ve ana modeli biraz daha upmarket gösteren yeni ‘SKOD A’ çizme rozeti ile biraz daha akıllı görünüyor.

Ancak bu cephedeki büyük gelişme içeri girdi. Kabin, araç içi teknolojiye büyük bir odaklanma ile iyice elden geçirildi. Yeni Octavia çok daha dijital bir his veriyor. Bu amaçla, bu yüksek özellikli SE L First Edition’da uyarlanabilir seyir, iklim kontrolü ve iyi bir güvenlik teknolojisi seviyesi de dahil olmak üzere birçok kit var. Skoda’nın yeni 10 inç bilgi-eğlence ve bağlantı sistemi özelliklerinin yanı sıra uydu, çok yönlü park sensörleri, ısıtmalı koltuklar, dijital gösterge paneli ve markanın Simply Clever pratikliği dokunuyor.

Tüm Octavias, gelecekte daha otonom teknoloji sağlayacak yeni bir telli dişli seçiciye sahiptir. Şimdiye kadar, otomobilin kabini eskisinden daha yüksek kalitede hissediyor. Peluş malzemeler, yeni VW Golf’tekilerle kolayca eşleşiyor.

Sürme

Octavia’nın selefine benzer olması şaşırtıcı olmasa da, iyileştirme de dahil olmak üzere belirgin gelişmeler var. Açıkçası daha fazla ses yalıtımı var ve motor açıkça daha iyi izole edilmiş ve daha sessiz. Dizel çıngırağı belirgindir – özellikle 8,8 saniye süren 0-62mph sprint üzerinde sert bir şekilde devredilir – ancak bu yeni arabada sert görünmüyor. Motor hatasız değil ve bazen genişlettiğinizde hala insansız, ancak Corolla da arıtma sorunları olmadan değil. 2.0 TDI’yı turbo çalıştığı güç bandında tutun ve iyileştirme daha iyidir. 

Yedi vitesli DSG şanzıman , devirleri doğru aralıkta tutmak için iyi bir iş çıkarırken, vites değişimleri hareket halindeyken yeterince pürüzsüz. Ancak, kutunun her zaman sahip olduğu düşük hızlı sürülebilirlik sorunları hala mevcut – esas olarak çekip manevra yaparken sarsıntılı ve ihtiyacınız olduğunda gaz kelebeğinin kısa, keskin patlamalarına yanıt vermek için biraz halsiz. Corolla bu açıdan daha iyidir, ancak Octavia’nın daha rahat olduğu diğerlerinde daha gergin hissediyor.

Skoda’daki rahatlama yolculuğa kadar uzanır. Selefinden daha yumuşak ve daha uyumlu hissediyor. Vücut kontrolü ve çarpmalara tepki verme şekli Toyota’nınki kadar iyi değil, ancak Skoda’nın uyumu, İngiltere’nin yollarının yoluna girebilecek şeylerin çoğunu emdiği anlamına geliyor. Bazen tekerlekler agresif bir şekilde toparlanır ve sürüş, otomobilimizin isteğe bağlı 18 inç jantlarında biraz gerginlik hisseder, ancak çoğu zaman Octavia’nın yüzeyle mücadelesinde hoş bir yumuşaklık vardır.

Direksiyon hafiftir ve hassasiyet varken, sürmek çekici değildir. Ama sonra bu, odaklanmanın konfor üzerinde olduğu bir aile otomobili, bu nedenle Skoda, Octavia’nın kurulumunu bu yolda daha ileriye itti ve daha kullanışlı ve rahat hale getirmeyi başardı.

pratiklik

640 litre büyük bagaj alanı Octavia’yı sınıfının en pratik otomobili yapıyor. Bu, Corolla’nın 598 litrelik yük bölmesinden daha iyi bir yığın, ki bu hala iyi.

Kabinin arka kısmı da, Toyota’dan daha fazla bacak mesafesi ve daha fazla baş boşluğu ile çok büyük. Corolla Touring Sports pokeyden uzak, ancak Skoda’nın kenarı var ve kabinin yeni bulunan upmarket havasıyla, daha da güzel bir yer.

Tabii ki, sürücü kapısında kullanışlı bir şemsiye de dahil olmak üzere markanın Simply Clever dokunuşları mevcut. Kapı bölmelerinin her biri 1,5 litrelik bir şişe su tutabilirken, bagajda arka koltukları katlamak için kollar vardır. Ön koltuklar arasındaki ‘jumbo kutusu’ orta bölmesi, biblolar için büyük miktarda alan sağlar.

Ayrıca araç boyunca beş USB-C bağlantı noktası da var.

sahiplik

Önceki Octavia, beş yıldızlı tam bir Euro NCAP derecesi aldı ve bu otomobilin gövdesi değişmeden bu puanı devralıyor. Ancak daha aktif güvenlik kiti ile yardımcı olur. Otonom frenleme, kör nokta tespiti, adaptif cruise ve Skoda’nın manevra destekli (kendi kendine park etme) özellikli çok yönlü park sensörleri.

Matris LED farlar istiyorsanız pahalı bir 1.575 £ maliyeti. Şimdilik, bu ekleyebileceğiniz tek güvenlik kiti. Zaman içinde ‘normal’ modellerde daha fazlasını bekleyin.

İşletme maliyetleri

İki araba, test sırasında onlarla zamanımız boyunca neredeyse aynı verimliliği kaydetti. Skoda 49.2mpg, Toyota 48.8mpg; bu küçük fark büyük olasılıkla trafik veya sürüş tarzına bağlıdır, bu nedenle her iki modelin de çalıştırılması son derece uygun olmalıdır.

Ancak, elimizdeki biraz daha düşük verimliliğe rağmen, Toyota, pompalarda dizelden daha ucuza satın alınabilen bir benzinli otomobil olduğu için yıllık yakıt faturası, Skoda’dan yılda 43 £ daha az olacak (12.000 mil bazında), toplam 1.196 £.

Testçilerin notları

“Octavia’nın – beyaz beden denilen – temel yapısı değişmedi. Selefinden daha fazla önyükleme alanı olmasının nedeni, Skoda’nın şimdi farklı bir yöntem kullanarak ölçmesi. ”

Toyota Corolla Touring Sports

Model:Toyota Corolla Touring Sports 1.8 VVT-I Hibrid Yürüyüş
Fiyat:£ 29.225
Motor:1.8 litre 4 silindir + e-motor, 120 bg 
0-62mph:11.1 saniye
Test ekonomisi:48.8mpg / 10.7mpl 
CO2:113g / km  
Yıllık karayolu vergisi:£ 140

Octavia’yı almak kötü bir şey değil, ancak yeni araba artık daha premium ve daha pahalı olduğu için aile emlak piyasasında yeni bir değer kralı var mı? Öğrenmek için Skoda’yı Toyota’nın Corolla Touring Sports arazisine karşı kuruyoruz.

Tasarım mühendisi

Ne zaman Toyota geri getirdi Corolla etiketine Japon markanın aile arabası teklifleri için forma bir reel getiri oldu. Toyota’nın otomobilin dayandığı Yeni Küresel Mimari platformu, Skoda’ya kıyasla daha sofistike bir çift salıncaklı arka süspansiyon düzeni gibi birçok fayda sağladı, hibrid güç aktarma sistemi de yüksek teknoloji.

Burada dizel seçeneği yok. Hibrit, verimlilik istiyorsanız o noktadadır ve bir elektrik motoruna bağlı 1.8 litrelik turbo olmayan benzinli motor ile güçlü verimlilik potansiyeli ve yeterli performans vardır.

Birlikte, her iki motor da toplam 120 bg güç sağlar, ancak bu Skoda’nın çıkışında bir miktar düşüş olsa da, Toyota’nın ön tekerleklerini sürdüğü CVT otomatik şanzımanın yanı sıra elektrik yardımının aşağıdan aşağı anında vuruşu da yardımcı olur .

Bunun nedeni, şanzımanın motor devirlerini gerektiğinde maksimum hızlanma için optimum noktada tutmasıdır; ara sıra bir veya iki ayrıntılandırma sorununa neden olur, ancak performansa yardımcı olur. Eski CVT’lerde de bir gelişme, çünkü çoğu zaman normal bir otomatik gibi davranıyor.

Skoda’nın güç aktarma organının yanı sıra çalışan farklı bir mühendislik yaklaşımı. Ancak kabin kalitesi Octavia’nınki kadar güçlü değil. Malzemeler dayanıklıdır, ancak Skoda’nın güncellenmiş iç mekanındaki kadar yumuşak veya hoş değildir.

Trek trim, gövde kaplamasına ve 20mm daha yüksek bir sürüş yüksekliğine sahiptir. Ancak, bunun herhangi bir şekilde off-road odaklı bir mülk olduğu fikrini unutun. Hala sadece iki tekerlekten çekiş. Bunun yerine, ekstra sürüş yüksekliği biraz daha süspansiyon hareketi anlamına gelir ve bu nedenle Skoda’nın konforu ve kullanılabilirliğine benzer bir odaklanma anlamına gelir; ve fiyatı 29.225 £ olan Toyota, doğal bir rakip.

Bu para için, sat-nav, akıllı telefon bağlantısı, anahtarsız çalıştırma, iklim ve adaptif cruise control, ön ve arka ısıtmalı koltuklar, park sensörleri ve geri görüş kamerası da dahil olmak üzere SE L First Edition Octavia’ya rakip olacak bir takım kitiniz var.

Sürme

Toyota hareket halindeyken Skoda kadar rahat. Aslında, Corolla Octavia’dan bile daha iyi sürüyor ve o arka süspansiyonun çukurlar ve daha sert çarpmalara karşı avantajlarını gerçekten hissedebiliyorsunuz. Corolla’nın hala büyük bir vücut kontrolü var, ancak darbelere karşı daha yumuşak bir şekilde yuvarlanma şekli hoş karşılanıyor ve her türlü yolda yatıştırıcı ilerleme sağlıyor.

Şasi kurulumu, aynı zamanda sürmenin şaşırtıcı derecede iyi olduğu anlamına gelir. Sunulan iyi kavrama seviyesinden en iyi şekilde yararlanmak için hassas olan direksiyon hakimiyeti ile Octavia’dan daha iyi bağlanmış hissediyor.

Toyota’nın güç aktarma organı, çok fazla istemediğinizi varsayarsak, çoğunlukla bu rahatlama seviyesini destekler. Tam gaz kullanın ve verimlilik avantajlarından en iyi şekilde yararlanmayacaksınız, ancak 11,1 saniyede 0-62mph’den hızlanacaksınız. Skoda’daki torquey dizel kadar acil hissetmiyor, ancak doğal emişli üniteyi dolduran elektrik motoru sayesinde orta hızda hızlanma iyi. Kendi başına 163Nm tork sağlar, bu nedenle Corolla’yı daha rahat bir hızda koaksiyel hale getirir ve hibrid sistemden en iyi şekilde yararlanırsanız, evde daha fazla hisseder.

Daha sonra CVT şanzıman da daha iyi çalışır, çünkü sert hızlanma altında motor devirlerini maksimum güç için oldukça yüksek tutar, ancak aynı zamanda gürültülüdür.

Toyota’nın lityum iyon aküsü çok büyük değil, bu nedenle sadece elektrikle çalışan çok fazla potansiyel yok. Bu bir gelişme olacaktır, ancak aksi takdirde Corolla Touring Sports, onu desteklemek için sağlam bir güç aktarma organına sahip etkileyici bir dinamik pakettir.

pratiklik

Bununla birlikte, aile mülkleri tamamen alanla ilgilidir ve Toyota, Skoda’nın önyükleme kapasitesi seviyesiyle tam olarak eşleşemez, sırasıyla 598 ve 1.606 litre koltuklar sırasıyla yukarı ve aşağı (640 ve 1.700 litreye kıyasla).

Diğer herhangi bir önlemle bu, Touring Sports’u inanılmaz derecede pratik hale getiriyor, ancak büyük, geniş noktalarda Skoda’ya kaybediyor, ancak otomobili yapan faktörler söz konusu olduğunda Octavia ile aynı detaylara dikkat etmiyor. ile yaşamak kolay. Corolla’da çok fazla depolama alanı olmasına rağmen, Çek arabası, koltuk sırtlarındaki akıllı telefon ve tablet tutucular gibi özelliklerle bir adım daha ileri gidiyor.

Toyota, park sensörlerinin üstünde ve elektrikli bir bagaj kapağında standart bir geri vites kamerasına (Skoda’da £ 595 paketin bir parçası) karşı çıkıyor.

sahiplik

Toyota güvenilirliği ile bilinir ve Driver Power 2020 memnuniyet anketimizde altıncı sırada yer alır; Bu iyi bir sonuç ve Skoda sadece bir yer utangaç.

Trek trim’de (sadece emlak olarak mevcuttur) Corolla, Skoda’yı güvenlik kiti için koyar, çünkü Toyota’nın standart olarak Safety Sense 2 paketini içerir. Buna çarpışma uyarısı, AEB, uyarlanabilir seyir, otomatik uzun far, şeritten ayrılma uyarısı ve beş yıldızlı Euro NCAP güvenlik derecesi için şerit tutma yardımı dahildir.

İşletme maliyetleri

Hibrid güç Toyota’ya fayda sağlıyor, çünkü Corolla Touring Sports yüzde 25’lik Ayni Fayda oranı çekiyor, bu da daha yüksek oranlı kazananlar için yılda 1,994 £ şirket araba vergi faturaları anlamına geliyor. Bununla birlikte, dizel olmasına ve yüzde 31’lik parantez içine düşmesine rağmen, Skoda aynı kullanıcıya yılda sadece 72 £ daha mal olacak.

Hibrit gücün artan popülaritesi Toyota’nın güçlü kalıntı değerlerinde gösterilmiştir. Uzmanlarımız, orijinal fiyatının (14.145 £) yüzde 48.4’üne sahip olacağını tahmin ederken, yüksek özellikli Skoda yüzde 41.3 (12.175 £) olarak değerlendirildi.

Testçilerin notları

“Toyota, Corolla’yı ‘kendi kendini şarj eden’ bir hibrit olarak adlandırıyor, bu yüzden takmıyorsunuz. Motor enerjiyi hareket halindeyken akıllıca şarj ederken, elektrik motoru bir miktar enerjiyi telafi etmek için fren yaparken geriye doğru çalışıyor.”

Karar

Birincilik: Skoda Octavia Estate

Octavia hala işin en iyisi. Ekstra kalite ve teknoloji bunu haklı çıkarsa da daha pahalıdır, ancak büyük bir önyükleme ve her zamankinden daha fazla yolcu alanı ile pratikliğe odaklanmayı kaybetmedi. Konforlu ve rafine edilmişken, işletme maliyetleri neredeyse Toyota seviyesindedir. O kadar tatlı değil, ama daha kullanışlı, daha düşünceli tasarlanmış ve daha eksiksiz bir emlak arabası. 

İkincilik: Toyota Corolla Touring Sports

Konfor, kullanım ve işletme maliyetlerine gelince, Toyota Skoda’yı en az marjla sınırlıyor. Ama biraz daha kit alırken, kalite o kadar yüksek değil. Çalıştırılması verimli, ucuz bir araba olacak, ancak daha az pratik bir makine (bir aile mülkü için iki katına çıkıyor) ve bilgi-eğlence sistemi, aksi takdirde son derece yetkin bir paket olanı gerçekten hayal kırıklığına uğratıyor. 

Ayrıca …

Yeni Ford Focus

  • Model: Ford Focus Estate 2.0 EcoBlue 150 Otomatik Titanyum X
  • Fiyat: £ 28,450 
  • Motor: 2.0 litre 4 silindir, 148bhp

Odak Estate harika direksiyon ile Corolla’nın içeren sürücüyü rakipleri. 575 litrelik bagaj, kullanılabilir olduğu anlamına gelirken, teknoloji ve ekonomi de iyi.

İkinci el Mercedes E-Class Estate

  • Model: Mercedes E 220d Estate AMG Hattı
  • Fiyat: £ 29,495 
  • Motor: 2.0 litre 4 silindir, 192bhp

Kullanılmış piyasadaki benzer para için, sadece 4.500 mil gösteren iyi belirlenmiş AMG Line triminde bir E 220d Estate’i alabilirsiniz. Daha fazla güçle, çalıştırmak daha pahalı olacak, ancak 640 litrelik bagaj çok büyük.

Rakamlar

 Skoda Octavia Estate 2.0 TDI 150 DSG SE L Birinci BaskıToyota Corolla Touring Sports 1.8 VVT-I Hibrid Yürüyüş
Test edilen yol fiyatında / toplamda£ 29.515 / £ 31.440£ 29.225 / £ 29.225
Kalıntı değer (3 yıl / 36.000’den sonra)£ 12.175 /% 41.3£ 15,080 /% 48.4
Amortisman£ 17.340£ 14.145
Yıllık vergi yükümlülüğü standart / yüksek oran£ 1813 / £ 3626£ 1,450 / £ 2,900
Yıllık yakıt maliyeti (12k / 20k mil)£ 1,240 / £ 2066£ 1,196 / £ 1994
Sigorta grubu / fiyat teklifi / VED19 / £ 448 / £ 15014 / £ 432 / £ 140
1. / 2. / 3. hizmet maliyeti396 £ (2 hizmet)£ 190 / £ 340 / £ 190
Uzunluk / Dingil mesafesi4,689 / 2,686mm4,670 / 2,700mm
Yükseklik genişlik1.468 / 1,829mm1,455 / 1,805mm
Motor4 silindirli sıralı / 1.968cc4 silindir / 1,798cc + e-motor
Maksimum güç / devir 148/3000 bhp / rpm120/500 bhp / rpm
Tepe torku / devir 340 / 1.700 Nm / rpm142 / 3.600 ^ N / dak
Bulaşma 7 ileri DSG / ileriCVT otomatik / ileri
Yakıt deposu kapasitesi / stepne45 litre / £ 18043 litre / tamir takımı
Bagaj kapasitesi (koltuk yukarı / aşağı)640 / 1.700 litre598 / 1.606 litre
Kerbweight / yük / çekme ağırlığı1.487 / 503 / 1,600kg1,300 / 535 / 750kg
Dönen daire10.4 metre11.4 metre
Temel garanti (mil) / kurtarma3 yıl (60.000) / 3 yıl5 yıl (100.000) / 19.00 £
Sürücü Güç üreticisi / satıcısı pos.5/106/2
NCAP: Yetişkin / çocuk / ped. / Destek / yıldız92/88/73/79/595/84/86/77/5
0-62mph / maksimum hız8,8 saniye / 137mph11,1 saniye / 112mph
Otomatik Hızlı Ekon. (MPG / MPL) / aralığı49,2 / 10,8 / 487 mil48,8 / 10,7 / 462 mil
WLTP kombine 52.3-60.1mpg55.4-62.8mpg
WLTP kombine 11.5-13.2mpl12.2-13.8mpl
Gerçek / talep edilen CO2 / vergi desteği154 / 141g / km /% 31134 / 113g / km /% 25
Hava yastıkları / Isofix / park sensörleri / kam.Yedi / evet / y / £ 595 *Yedi / evet / evet / evet
Otomatik kutu / şerit tutma / kör nokta / AEBevet / evet / hayır / evetEvet evet evet evet
Clim./cruise ctrl / deri / ısıtmalı koltuklarEvet / adaptif / £ 260 / yEvet / adaptif / hayır / F & R
Met boya / LED’ler / anahtarsız / pwr bagaj kapağı£ 595 / £ 1575 * / y / £ 640£ 600 / evet / evet / evet
Gezinme / digi tire / DAB / bağlı hizmetlerEvet evet evet evetEvet evet evet evet
Kablosuz şarj / CarPlay / Android Autoevet / evet / hayırevet / evet / hayır

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Yazar Cem Y.

Sıvı metal pil!

Yeni codec bileşeni, video akış süresini yarıya indiriyor.