in

Skoda Octavia Estate 2020

Aferin Skoda. Çek şirketi, en son VW Group teknolojisini aldı ve ultra modern ve arzu edilen bir emlak otomobili ve sınıfının en büyüğü olan bir araba yaptı. Skoda her alanda küçük iyileştirmeler yaptı ve kombinasyon halinde segmentinin üstünde kalması gereken bir otomobille sonuçlanıyor. İngiltere fiyatlandırması ve özellikleri hala kesinleşiyor, bu yüzden bu etkileyici bir paket olsa da, menzil içinde başka bir yerde daha iyi bir değer bulunması muhtemeldir.

Skoda ile ilişkilendirdiğiniz bir araba varsa , o Octavia . Model 24 yıldır var ve bugün bile Skoda showroom’undan ayrılan üç modelden biri Octavia. Yani yeni bir tane geldiğinde, bu çok önemli.

Bu dördüncü nesil model ve sürmenin nasıl bir şey olduğuna dair ayrıntılara girmeden önce, neyin değişip neyin değişmediğini gözden geçirelim. Daha önce olduğu gibi, MQB Evo adlı Volkswagen Golf ile aynı temellere dayanıyor. Öncekinden 50 mm daha geniş ve üç milimetre daha uzun, ancak bu, platformun kendisinde herhangi bir fiziksel ayar yapmak yerine büyük ölçüde yeni karoser ve stil ile ilgilidir. Bu, Octavia’nın ticari marka pratiklik özelliklerinin tümünü koruduğu, ancak daha sonra daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Cildin altında oldukça tanıdık, dışarda tasarımcılar kesinlikle meşguldü. Gözümüze göre Octavia eskisinden çok daha yakışıklı ve lüks bir otomobil; daha keskin yüzey ve daha karmaşık kafa ve kuyruk lambası tasarımları, Mk4’e önceki nesillerde belki de eksik olduğu bir kalite hissi verir.

Burada sahip olduğumuz model, amiral gemisi Birinci Baskı kisvesi içinde bir Octavia Estate. Kaputun altında, VW Grubu’nun yedi hızlı DSG şanzımanla eşleştirilmiş tanıdık 148bhp 2.0 TDI dizel var. İngiltere fiyatlandırması hakkında resmi bir kelime yok, ancak Almanya’da böyle bir model sizi 34.770 Euro (32,655 £) geri getirecek. 

İyi donanımlı olsa da, Octavia’nın fiyatını otomobilin hiç bulunmadığı bölgeye iten birkaç ekstra var. Masaj ve havalandırma (1.760 Euro / 1,645), çift yükleme katı (190) ile elektrikli ayarlanabilir deri koltuklar Euro / £ 177), arka görüş kamerası (360 Euro / 336 £), canlı navigasyon sistemi (1.080 Euro / £ 1.008), metalik boya (590 Euro / £ 551) ve 470 Euro (438 £) konfor paketi, üç bölgeli klima ve ısıtmalı ön ve arka koltuklar ve direksiyon simidi ekler. Bütün bunlar bu modelin maliyetini 39.770 Euro’ya (37.200 £) itiyor. Bu çok fazla, ama beklemek ve tüm önemli PCP numaralarının Skoda İngiltere’den nasıl görüneceğini görmek zorundayız .

İçine tırmanın ve Octavia’nın lüks hissi kabinde güçlendirildi. Her şey iyi düşünülmüş; geniş dokunmatik ekranın ses seviyesi için bir döner kontrolü yoktur, ancak Golf’teki gibi altta bir kaydırıcı vardır. Parmağınızı üzerinde kaydırın – sağa doğru, sola doğru sessiz. Düğmelerin geri kalanı hava deliklerinin üzerine monte edilmiştir, bu yüzden neredeyse görünmezdir. Golf otomatik vites seçici konsolda çok fazla yer açar, burada telefonunuzu kolayca arkasına koyabilir ve endüktif olarak şarj edebilirsiniz. Dijital kadranlar, yeni bir kalite, iki kollu direksiyon simidinin arkasında oturuyor ve bu da başka bir kalite katmanı ekliyor. Çok uzak çok iyi.

Octavia, yolların biraz engebeli olduğu ve İngiltere’dekinden çok farklı olmadığı Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentinde test ediyoruz. Burada, Octavia’nın uyarlanabilir DCC süspansiyonundaki Konfor ayarının yoldaki bazı sert kusurları gerçekten kaldırdığını gördük. Octavia, darbelere ve çıkıntıları emer ve uzun dalgalı uzanmalarda bile hoş bir arkadaş olarak kalır. Ekstra ses yalıtımı, hızı daha da geliştirir.

Motorun 360Nm torku, böyle bir aile arabası için fazlasıyla yeterli olan makul miktarda zımba olduğu anlamına gelir. Şasi, direksiyon ve şanzıman ayarı gibi diğer her şey, Golf’ten zaten iyi biliyoruz ve araba sağlam ve hassas hissediyor.

Eco, Comfort ve Sport gibi çeşitli sürüş modları vardır. İkincisi direksiyondaki ağırlığı arttırır ve egzoz notasını yükseltir. Ama gerçekte, arabayı Konfor moduna sokmak ve unutmak en iyisidir. Octavia, sıvı vücut kontrolü, hafif ve doğru direksiyon ve gerçek bir rahatlama hissi ile en iyi şekilde çalışır.

Octavia’nın gerçekten kendi başına geldiği yer, sunduğu pratiklik seviyesidir. 4.69 metre dış uzunluğu ve çok fazla alanı ile Octavia, mezura karşı rakiplerinden herhangi birinden farklı bir ligde. Aslında, yukarıdaki sınıftaki Audi A4 Avant (4.7 metre) gibi otomobiller kadar büyük , ancak daha küçük bir fiyat etiketi için çok daha büyük bir bagaj.

Botun kendisi 640 litre boyutunda – öncekinden 30 litre daha fazla – ve değerli eşyalarınızı gizlemek için kullanışlı bir iki katlı zemin ile geliyor. Arka koltuklarda boşluk beklediğiniz gibi mükemmel. Arkada üç yetişkin oturmak, altı fit uzunluğunun üstünde olanlar bile sorun değil. Skoda bir kez daha en önemli yeri teslim ediyor.

Model:Skoda Octavia 2.0 TDI Emlak
Fiyat:£ 32,655 (tahmini)
Motor:2.0 litre 4 silindirli turbo dizel
Güç / tork:148bhp / 360nm
Aktarma:Yedi ileri DSG otomatik, önden çekişli 
0-62mph:8.7 saniye
En yüksek hız:141mph
Ekonomi:52-65mpg
CO2:112-141g / km
Satılık:Nisan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Netflix ve YouTube yavaşlatılıyor.

Resident Evil 3 Raccoon City Demo