Yazılım sizin işlerinizi kolaylaştırır, yüksek kâr elde etmenize zemin hazırlar, zaman tasarrufu yaptırır ve düzenli ilerlemeniz için adımlarınızı sağlam atmanıza olanak sağlar.Eğer vizyonlarınız arasında var ise dünyaya açılmanıza yardımcı olur. Bir çok şeki otomatikleştirebilir. Aileniz ile daha fazla vakit geçirebilir, hobilerinizle daha çok ilgilenebilirsiniz.

Yazılım başlığı altında binlerce seçenek mevcut ancak en bilinir olanları, Web site, mobil, masaüstü, otomasyon, e-ticaret, m-ticaret, vs.. vs..

En önemli sebebi, arama motoru sonuçlarında (şimdilik) her zaman en üst sırada görüntülenmeleridir. Diyelim yeni bir ürün piyasaya sürdünüz. Reklam için minimum harcama yaptıran hamlelerden biridir. Bir mobil uygulama sizi rakiplerinizin üstüne taşır.

En önemli ikinci sebebi mobil cihazların herkesin cebinde olmasıdır. Diyelim ki kripto para piyasasında yeni bir para birimi yayımlamak istiyorsunuz. İnsanların her anında yanında olan mobil cihazların içinde bulunan yazılımlar mükemmel lezzetli tanıtım ağı oluşturur.

Tanıtım Websitesi (Kurumsal Website) yazılım piyasasının en ucuz ürünlerinden biridir. Eğer bir website tasarımı yayımlarsanız, sanal bir vitrin sahibi olursunuz. 24 saat açık kalır ve her zaman ulaşılabilir konumdadır. Her alan için geliştirilebilir ve eğer doğru otimizasyon (Arama motoru optimizasyonu) yapılır ise yüksek reklam maliyetlerinden kurtulursunuz.

Çok fazla varyasyon ve çok fazla olasılık hesabı yapmaya ihtiyaç duyan reklam ücretleri için genelde, eskiden GSM operatörlerinin yaptığı kontör yükleme mantığına benzer bir strateji uygulanıyor. Yüklemek istediğiniz kadar para yüklemesi yapıyorsunuz, seçtiğiniz anahtar kelimenin değerine göre belirlenen ücret,  görüntülenen anahtar kelime başına veya tıklanan anahtar kelime başına bakiyenizden düşmektedir. Bakiyeniz bittiğinde reklam otomatikman kaldırılmaktadır.

Üretim atolyenizde gereğinden fazla çalışan olduğunu düşünüyorsanız, website veya mobil uygulamaya sahip değilseniz, hesaplama gerektiren işlerinizde sonuçlar beklediğiniz gibi çıkmıyorsa, müşterileriniz ile kurduğunuz bağ yetersiz geliyorsa, daha fazla kâr elde edebileceğinizi ama bir türlü hedefleriniz tutmuyorsa, vizyonunuz için belirlediğiniz süre zarfında hedeflerinize ulaşamadıysanız, herhangi bir engeliniz var ise, sürekli aynı şeyleri yapmaktan mesleki deformasyona uğradıysanız, işletmeniz büğüme eğiliminde ise, satış yapmakta zorlanıyorsanız, ürününüzün tanıtıma ihtiyacı varsa, dışardan personel çalıştırıyorsanız, işçi arıyorsanız, insanlar ürünlerinizi inceleyip satın almıyorlarsa kısacası bu yazıyı okuyorsanız yazılıma ihtiyacınız vardır. Yazılım hayatımızın her alanında kullanılmakta ve kullanılmaya devam edecektir.

Yazılım geliştiricileri fikirlerinizi yazılıma dökerek program haline getirebilirler. Dikkat edin; fikriniz eşsiz ve benzersiz ise mutlaka önlem alın.

Projenizin büyüklüğüne göre değişir. Hesaplamalar genelde projede kaç personel çalışacağı ve onların maaşlarına ek yapacakları masrafların hesaplanmasıyla sonuç bulur.

Dolandırıcılık her alanda olduğu gibi yazılım sektöründe de mevcut. Eğer bir yazılım geliştirmesi yaptırmak yada satın almak istiyorsanız, mutlaka fatura isteyin ve gerekli sözleşmeleri ıslak imzalı olarak saklayın. Yazılım kiralama sözleşmesi, mevzuat sözleşmesi, yazılım satış sözleşmesi, bakım anlaşması gibi sözleşmeler yapabilirsiniz. Sözleşmelerin her satırını titizlikle okuyun ve imzalamadan önce mutlaka bir ticaret avukatına gösterin.

Ücretli kullanıcı kayıtı oluşturabilirsiniz. Ücretsiz kullanım sağlayabilir ve yazılım içine gömülü reklamlardan para kazanabilirsiniz. Blog yazabilirsiniz, video paylaşabilirsiniz, ticaret yapabilirsiniz. Mevcut sistemlere tema satabilirsiniz. Küçük yatırımlarla ortak olabilirsiniz. Otomasyon yazılımlarıyla üretiminizi hızlandırabilir ve planlayabilirsiniz. İnternet sitenizden hizmet satabilirsiniz. Randevu sistemleri ile müşteri kazanabilirsiniz. Ortak platformlar ile müşteri ile tedarikçiyi veya hizmet sağayıcıyı buluşturabilirsiniz.

Üniversitelerin yazılım mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan çoğu kişi, bilgisayar programcılığı ön lisansını okuyan çoğu kişi, profesyonel bir yazılımcının yanında yıllarca eğitim alan herkes,  bilgisayar programcılığı kurslarına katılan çoğu kişi yazılım yazabilirler.

Bir yazılımın, başka bir yazılım ile birleştirilebilir veya veri alışverişi sizin için kârlı hale getirilebilir. Bu olaya entegrasyon denir. Örnekse; Bir e-ticaret sitesine muhasebe yazılımı ile veri haberleşmesi yazılımı geliştirildiğinde entegrasyon yapmış oluruz.

Yeni TÜRK TİCARET KANUNU ile şirketlere web sitesi zorunluluğu 14 ŞUBAT 2011 tarihli ve 27846 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni TÜRK TİCARET KANUNU’ na göre her şirket bir web sitesi yaptırmak zorundadır.

İlgili kanunu resmi gazetede görüntüleyebilirsiniz.

Bakım anlaşması bir yazılımın yaşam döngüsü için gereklidir ancak zorunlu değildir. Yazdırdığınız veya satın aldığınız yazılım gün geçtikçe yavaşlayabilir yada tahmin edilemeyen bir hataya sebebiyet verebilir. Bu tip durumlar için yazılım şirketleriyle bakım anlaşması imzalanır ve sorumluluk yazılım şirketlerine devredilir.

Excel tek kullanıcı için geliştirilmiştir ve yedekleme sistemi yoktur. Eğer birden fazla kişi bir platformda çalışacaksa yetemez. Bilgisayarınız bozulduğunda dosyanızı kaybederseniz ve bütün çalışmalarınız çöpe gider. Yazılım verilerinizi yedekler ve fiziksel donanım hasarlarında verileriniz geri döndürülebilirler.

Kullandığınız programın kodlarını satınalabilirsiniz. Bu sayede farklı yazılım şirketleri programınız için gerekli desteği verebilirler. Tavsiye; sorumluluklarını bilen, yazılım sözleşmeleri imzalayan ve batma riskine karşı önlem aldığına inandığınız yazılım firmalarıyla çalışın. Merdiven altı yazılımlar ucuzdur ve yavaştır. İşinizi kolaylaştırmaz. Bu tip durumlarda riske girmeyin ve kurumsal yazılım firmalarıyla çalışarak paranızı çöpe atmayın.

Bu işinizin niteliğine bağlı olarak değişir. Bir fabrikanın ihtiyaçlarını paket programlar karşılayamazlar. Ancak muadil şirketlerin kullandığı yazılımlar işinizi görebilir. Örnekse muhasebe programları paket olabilir ama ihtiyaca yönelik yazılımlar paket olmamalıdır. Kârdan çok zarara uğrarsınız.

Evet. Gelecek ile ilgili hesaplama yaptığı için tam değerleri hesaplayamaz ama tasarruf için gerekli adımların atılmasında öncü yazılımlar var ve daha iyileri geliştirilebilir.

Elbette. Yazılım şirketlerinin AR-GE ekipleri genelde yeni fikirlerin geliştirilmesi ile birlikte, gerekli olan minimum maliyet hesabı çıkartmak için çalışırlar. 

Yüksek olasılıkla her yazılım şirketi kendi bünyesinde grafikerler bulundurur ve tasarım işlerini grafikerlere yaptırırlar. Çok daha iyi tasarımların geliştirilmesi için dijital ajanslara başvurabilirsiniz. Bazı yazılım şirketleri tasarımı ile gelen müşterilerini kabul edebilirler.

Kaliteli iş yapan yazılım şirketleri mevzuat sözleşmesi hazırlarlar. Hazırlanan mevzuat sözleşmesinde fikrinizi anlatırlar ve yazılıma nasıl dökeceklerinden bahsederler. Sözleşmeyi okuyunuz. Eğer fikriniz ile ilgili sonuçlar çıkıyorsa sözleşmenin yenilenmesini talep edebilirsiniz.

Anlaşmalı olduğunuz yazlım şirketinden test dökümanlarını isteyin. Geliştirdikleri projenin ne kadar çok test edildiğini bu raporlardan görebilirsiniz. Test raporları aynı zamanda bir yazılımın analiz raporudur ve her ayrıntı özenle işlenir. Yazılım test birimlerinden onay almamış yazılım modüllerinin hatalı kısımları düzeltilmeden size teslim edilmemelidir.

Bilgilerinizi barındıracağınız sunucuyu kendiniz seçin. Kiralama işlemini başka bir firma ile yapın ve gizlilik sözleşmesi isteyin. Eğer sunucunuzu fiziksel olarak kendi mekânınızda barındırmak istiyorsanız, yazılım şirketinin sunucu kullanıcısını yönetici olarak belirlemeyin. Nasıl bir sunucu kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız, anlaşmalı olduğunuz yazılım şirketinden ücretsiz olarak sistem gereksinimlerini isteyin.

Yazılım şirketi ile aranızda yapacağınız satış sözleşmesine periyodik olarak rapor istediğiniz ile ilgili bir madde ekletebilirsiniz. Örnekse 12 ay’da bitecek bir proje için 4 ayda bir geliştirme süreci raporu isteyebilirsiniz.

Anlaşmanıza bağlı olarak değişir. Eğer tüm hakları satın aldıysanız fikri mülkiyet hakkı size aittir. Yazılım, şirketinizin malı olarak geçer ve yazılım şirketleri o yazılımı rakiplerinize satamaz. Eğer tüm hakları satın almadıysanız fikri mülkiyet hakkı yazılım şirketine ait olduğu için rakiplerinize pazarlama hakkına sahiptirler. 

Eğer yazılımın kodlarını satın aldıysanız ve alt yapısı mümkünse ekleme yapılabilir, eğe mümkün değilse entegrasyon yapılabilir.

Eğer projeniz ile ilgilenecek vaktiniz yok ve sermaye sahibiyseniz ortaklık mantıklı. Çünkü yazılım ekipleri, sizin tekrar ekip kurmanıza gerek kalmadan projenizle ilgilenirler.  Eğer satın alma işlemi yaparsanız sorumluluklarınız artacaktır.

Eğer bilgiye sahipseniz tecrübe kazanırsınız. Bilgiye sahip değilseniz tecrübe kazanamazsınız. Her bilgili tecrübeli değildir ama kazanabilir. Her tecrübeli bilgili değildir ama kazanabilir. Aslında önemli olan iletişim sırasında oluşan akımdır. Doğru akımı yakalayan iki fikir güzel işler çıkartır.