in

Ruh halinizi cildinizden yorumlayan teknolojiler tasarlanıyor.

Cildinizdeki elektrik sinyallerini ölçen akıllı cihazlar, stres seviyeleriniz hakkında bilgi verme, spor performanslarınıza yardımcı olma ve duygularınızı izlemenize olanak tanır.

İsveç ve İngiltere’den uluslararası bir araştırmacı ekibi, cildimizin iletkenliği tarafından üretilen biyolojik sinyalleri yorumlamanın yenilikçi bir yolunu geliştirdi. Hareketleri ölçmek için bir ivmeölçer de içeren Philips bilekli bir giyilebilir sensör cihazı kullanılarak elde edilen verileri kullanarak , araştırmacıların sistemi, bilgileri akıllı telefonda gerçek zamanlı olarak renkli spiral grafikler biçiminde ve verilerin kaydedilmesini, kullanıcının yorumlaması ve üzerinde düşünmesi için.

Cilt iletkenliği, bir kişinin ne kadar terlediğinin bir ölçüsüdür, duygusal tepkilerini ve fiziksel tepkilerini gösterir ve yalan dedektörleri gibi teknolojilerin temelidir.

‘Duyuşsal Sağlık’ olarak adlandırılan prototip görselleştirme sistemi, İnsan-Bilgisayar Etkileşimi uzmanları tarafından, cilt üzerindeki sensörlerden çıkarılan verileri kullananlar gibi yeni ve yeni bilgisayar teknolojilerinin akıllı telefonlarda ilgi çekici görselleştirmeler tasarlamak için nasıl kullanılabileceğini araştırmak için geliştirildi. .

KTH — Stockholm Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı ve çalışmadaki baş araştırmacı Dr. Pedro Sanches şunları söyledi:

“Vücudumuz ölçülebilen çok çeşitli sinyaller üretir. Biyodata dediğimiz bu sinyalleri ölçen birçok yararlı cihaz, spor için kalp atış hızı monitörleri gibi yıllar içinde çoğaldı. Bununla birlikte, başka biyodata alanları da var henüz tam olarak geliştirilmemiş olan cilt iletkenliği veya terleme seviyeleri gibi. bu biyo verileri sunan cihazlarla “

23 kişilik bir çalışma grubuna bir ay boyunca Afektif Sağlık prototipi verildi. Önemli olarak, araştırmacılar katılımcılara cihazların ne için yararlı olduğunu söylemediler. Bunun yerine, Duyuşsal Sağlığın hem fiziksel hem de duygusal reaksiyonlar, terlemenin artmasının iletkenliği nasıl arttırdığı ve bunun farklı renklerle nasıl temsil edildiği ile ilgili bilgi toplayabileceği konusunda yönergeler verdiler. Katılımcılar teknolojiyi kullanmanın en iyi yollarına karar verdiler.

Araştırmacılar, çalışmanın bu açık tasarım aşamasının, önceden belirlenmiş kullanımlar sağlamadan, bazı katılımcıların sistemi stres seviyelerini ölçmek ve yönetmeye yardımcı olmak için bir araç olarak kullanmasına yol açtığını buldular.

Seçkin sporcular da dahil olmak üzere diğerleri cihazı eğitim ve iyileşme rejimleri hakkında bilgi almak için kullandı.

Diğer kullanımlar, yaşamları hakkındaki bilgileri günlüğe kaydetmeyi ve duyguları izlemeyi içeriyordu. Ancak ilginç bir şekilde, birkaç kişi teknolojiyi birden fazla amaç için kullanacaktı.

İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Kristina Höök şunları söyledi:

“Kullanıcıların sistemi ilk kategorize etmelerinin sistemi nasıl kullandıklarını renklendirdiklerine şaşırdık. Eğer bir spor aracı olarak bakarlarsa, stres veya duygusal tepkilerden bahseden verileri bile ‘görmediler’. buna bir duygu ölçme aracı olarak baktıklarında, spor faaliyetleri nedeniyle sosyal süreçlerden veya efordan bahseden verileri görmediler.

“Bazılarının kişilik özelliklerine dair fikirlerine karşı konuşan verilerle etkileşime girmekten nasıl kaçınacaklarını görmek de ilginçti. Bir kişi kendini sakin bir kişi olarak gördü, ancak verilerde bol miktarda zirve vardı. kendi izlenimine sahip olanlar. “

Açık tasarım aşaması, Etkili Sağlık prototiplerinin kullanılabileceği birkaç farklı uygulamanın ortaya çıkmasına yardımcı olmasına rağmen, prototip, onu spor eğitim sistemi veya stres yönetimi aracı gibi belirli bir rol için iyi bir araç haline getirmek için gereken bazı işlevlerden yoksundu. .

Araştırmacılar, cihazları belirli rollere özgü hale getirmek için tasarım sürecinde ikinci, daha özel bir adım gerekliliğini buldular.

Araştırma, Avrupa Birliği’nin Horizon2020 programı ile finanse edilen ve Lancaster Üniversitesi Bilgisayar ve İletişim Okulu Profesörü Corina Sas tarafından yönetilen AffecTech: Duygusal Sağlık için Kişisel Teknolojiler, Yenilikçi Eğitim Ağı’nın bir parçasıdır.

Profesör Sas, şunları söyledi: “Çalışma, ortaya çıkan giyilebilir teknolojilerin tasarımcıları ve özellikle biyo-veri tabanlı giyilebilir cihazlar için anlayışlar ortaya koydu. Tasarım, kullanıcıların bedensel tepkilerini anlamalarına yardımcı olmak için çok önemlidir.

“Sonuçlarımız, kullanıcılara aşina olmayan biyo-veri sunan yeni teknolojiler tasarlamak için iki aşamalı bir yaklaşımın değerini ortaya koyuyor. Kasıtlı olarak açık bir başlangıç ​​tasarım aşaması, kullanıcıların bu tür ürünlerin nasıl kullanılabileceği konusunda kendi fikirlerini geliştirmelerine olanak sağlıyor. Bunu, cihazın işlevlerini sağlık, sağlık veya üretkenlik gibi belirli etkinlikler için düzenleyen ikinci bir adım izliyor. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Google milyonlarca olumsuz TikTok incelemesini sildi.

Yazılım çözümleri üreticiler için maliyetleri öngörüyor.