in

Programlama Dili vs Betik Dili

Betik dillerinin en önemli farkı, derleme adımını ihtiyaç duymamasıdır. Bu diller, yorumlanarak çalışır.

Temel olarak, tüm betik dilleri aslında programlama dilleri olarak geçer. Ancak betik dillerinin bazı açılardan farklıdır ve bu nedenle bazı yazılımcılar tarafından diğer programlama dillerinden farklı bir yere konur. Tüm programlama dilleri, fonksiyon amacı taşır. Bilgisayar programlarının çalıştırılması için yazılım programları, komut dosyaları veya diğer talimatlar geliştirmede kullanılır. Uygulama ve program geliştirmek, yapay zeka geliştirmek, veritabanı geliştirmek, oyun geliştirmek gibi farklı çalışmalar için farklı programlama dillerinden faydalanılır.

Betik dilleri derlenmeye ihtiyaç duymaz

Betik dillerinin en önemli farkı, derleme adımını ihtiyaç duymamasıdır. Bu diller, yorumlanarak çalışır. Örneğin, normalde, bir C programının çalıştırmadan önce derlenmesi gerekirken JavaScript veya PHP gibi bir betik dili derlenmeden çalışabilir. Genellikle, derlenen programlar ilk önce yerel makine koduna dönüştürüldükleri için yorumlanmış programlardan daha hızlı çalışır. Ayrıca, derleyiciler kodu yalnızca bir kez okuyup analiz eder ve kodun sahip olabileceği hataları topluca rapor eder, ancak yorumlananlar, kod ifadelerini her karşılaştığında okur ve analiz eder ve bir hata bulduğunda durur. Pratikte, modern donanımın gelişmiş işlem yetenekleri ve gelişmiş kodlama uygulamaları sayesinde ikisi arasındaki fark bulanıklaşıyor.

Uygulanan dil farklı sunucu platformlarında çalışmayabilir

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, bir dili kodlama dili veya programlama dili olarak sınıflandırırken, üzerinde çalışacağı ortamın göz önünde bulundurulması gerektiğidir. Bunun önemli olmasının nedeni, C dili için bir yorumlayıcı tasarlayıp kodlama dili olarak kullanabilmemizdir ve aynı zamanda JavaScript için bir derleyici tasarlayabilir ve onu komut dosyası olmayan (derlenmiş bir dil) olarak kullanabiliriz. Bunun canlı bir örneği olarak yorumlamak yerine, JavaScript kodunu makine kodunda derleyen Google Chrome’un JavaScript motoru olan V8’e göz atabilirsiniz. Geleneksel olarak açık bir derleme adımı olmadan kullanılan bazı betik dilleri JavaScript, PHP, Python, VBScript’tir. Geleneksel olarak derleme adımı kullanan bazı programlama dillerine ise C, C ++ örnek verilebilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Yazar Cem Y.

ASP.Net Core 3 ile Angular Kullanarak Hesap Makinesi Yapmak

2019’un En İyi 10 Akıllı Hoparlörü