in ,

Profesyonel bir fotoğrafçı tarafından test edilen, 2020’nin en iyi telefon kameraları

Bir telefonu sevmek ya da sadece onunla yaşamak genellikle iki faktöre indirgenir. Pil uzun süre dayanıyor mu ve iyi bir fotoğraf çekebilir mi?

Bugün ikincisine, alışık olabileceğinizden biraz daha farklı bir perspektiften bakıyoruz. İnternet, teknoloji meraklıları tarafından gerçekleştirilen pahalı telefonların teknik karşılaştırmalarıyla doludur. Bunların çoğu da faydalıdır. Peki, teknik ekstralara takılmayan profesyonel bir fotoğrafçı ne düşünüyor?

Nasıl test ettik

WIRED, 2020’nin en iyi telefonlarından beşini natürmort ve portre fotoğrafçısı Rebecca Scheinberg’e gönderdi . Bu telefonlar Samsung Galaxy Note 20 Ultra , Apple iPhone 12 Pro Max , OnePlus 8 Pro, Oppo Find X2 Pro ve Google Pixel 5’tir.

Scheinberg, telefonları her gün elinizden geldiğince kullanmak için onları pek güneşli olmayan bir Norwich’te çekime götürdü. Ayrıca stüdyoda kontrollü bir ortamda mevcut ışık seviyesini sıfıra yakın bir seviyeye getirmek için bir LED ışık kullanarak düşük ışık performansını test etti.

Telefonların aralarında 21 kamera var, toplu olarak 90’lardan kalma sağlam bir ev depozitosu kadar maliyetli ve hepsi harika fotoğraflar çekiyor. Ama en iyisi hangisi? 2018’de Huawei’nin P20 Pro’su bu testi kazandı, Pixel 4’ü 2019’da kazanan olarak taçlandırdık. Değişim zamanı.

Drumroll veya gergin realite TV duraklamasına gerek yok. Scheinberg, 2020’nin en iyi telefon kamerası olarak iPhone 12 Pro Max’i seçti.

Apple iPhone 12 Pro Max

Ana kamera: 12MP | Diyafram Açıklığı: f / 1.7 | OIS: Evet
Telefoto: 12MP | Diyafram Açıklığı: f / 3.4 | OIS: Evet | Yakınlaştırma: 2,5x optik
Ultra geniş: 12 MP | Diyafram Açıklığı: f / 2.4 | OIS: Hayır | Bakış Açısı: 120 °

“Renkleri çok iyi idare ettiğini ve aydınlatmayı zorlaştırdığını düşünüyorum. Düşük ışıklı ortamlarda bile çok fazla ayrıntı var ”diyor. Geçen yıl aynı fotoğrafçı ile benzer bir telefon kamera testi yaptık ve Scheinberg bu nesilde yapılan iyileştirmelerden etkilendi. Geçen yıl iPhone 11 Pro, Pixel 4 tarafından yenilmişti, ancak bu sefer iPhone ön sıralarda yer alıyor.

“Apple, yakalayabildiği ayrıntılar, renk doğruluğu ve genel ‘Apple parlaklığı’ açısından görüntünün kalitesini gerçekten artırdı”.

Bu “parlaklık”, görüntülerde daha yüksek bir renk sıcaklığı gösterme eğilimindedir. Bu durumda, fotoğrafları doğru yapmaktan ziyade stilistik bir seçimdir. Doğru yapılan sıcak bir fotoğraf, sıcak bir banyo gibidir. Sevmeyecek ne var?

Scheinberg ayrıca iPhone 12 Pro Max’i doğrudan ve sezgisel tarzı nedeniyle en iyi arayüzlerden birine sahip olarak derecelendirdi ve yeni “çerçevenin dışındaki görünüm” modunun hayranı. “Standart mercek üzerindeyseniz, her iki tarafa da bir tür önizleme gibi genişlerseniz nasıl görünebileceğini görebilirsiniz. Harika, çünkü görüntünün kompozisyonuna odaklanabilirsiniz ancak Ayrıca [ultra geniş FoV kullanarak] sahip olabileceğiniz potansiyelini görün ”.

Kamera uygulamasında, normal 4: 3 önizlemenin dışındaki parçalar, üzerlerinde yarı saydam siyah bir katmanla görünür. Standart yakalamanın bir parçası için onları karıştırmak yok, ancak nesneleri çerçevenin dışında da görebilirsiniz.

İPhone 12 Pro Max, 3x yakınlaştırma ayarı da dahil olmak üzere zevkli işleme, ayrıntı ve genel görüntü kalitesi için çok yönlü bir hit. Ama mükemmel değil.

Scheinberg’in düşük ışık testinde iPhone’un görüntüleri Pixel 5 veya Galaxy Note 20 Ultra’nın kontrastına pek sahip değildi. “Ayrıntı iyi ama gri renkte olduğu için görüntü zarar görüyor. Görüntüyü düzleştiren siyahları yukarı çekti ”diyor Scheinberg.

İPhone 12 Pro Max’in ultra geniş kamerası, doğrudan Samsung Galaxy Note 20 Ultra ve OnePlus 8 Pro ile karşılaştırıldığında şaşırtıcı derecede zayıf. Ana kamerada görülen aynı türden zevkli işleme ile görüntü uzaklaştırılmış halde iyi görünse de, en iyi performans gösterenlerle aynı ayrıntıya sahip değil.

Fotoğrafçı dostu bir başka özellik de, biz de testi yaparken ProRAW beta biçiminde piyasaya sürülüyordu. Bu, Apple’ın RAW fotoğrafçılığını ele alıyor ve normalde sizi gürültü azaltma ve diğer çekirdek işlemlerden önce bir görüntüyle bırakıyor. ProRAW, bu bilgileri ve Apple’ın uygulayacağı işleme profilini içerir. Manuel görüntü ince ayarlarınız için bir başlangıç ​​noktası görevi görebilir ve size JPEG ve RAW’ın en iyi yönlerini netleştirebilir. Bir JPEG dosyasının küçük dosya boyutu dışında.

Profesyonel fotoğrafçılar grubu testimizi ilk kez bir iPhone kazandı. İPhone 12 Pro Max, Apple’ın halihazırda harika olan renk işleme iyileştirmeleri, düşük ışık performansında büyük bir artış ve en iyi donanımlı Android’ler hariç tümünün hızına ayak uyduran yeni bir yakınlaştırma sayesinde bunu destekliyor.

Artıları: Zevkli işleme ve renk; sezgisel yazılım
Eksileri: Ultra geniş kamera geliştirilebilir; düşük ışıkta siyahları yükseltme eğilimi

Google Pixel 5

Canlı renkler için en iyisi

Ana kamera: 12MP | Diyafram Açıklığı: f / 1.7 | OIS: Evet
Ultra geniş: 16MP | Diyafram Açıklığı: f / 2.2 | OIS: Hayır | Bakış Açısı: 107 °

Pixel serisinin hayranları, profesyonel fotoğrafçımızın Pixel 5 hakkındaki düşüncelerini duyunca şaşırmayacaktır. Google, son birkaç yıldır telefon kameralarına hayranlık uyandıran tutarlı bir yaklaşım benimsemiştir.

Pixel 5, öncekiler gibi, sizinle fotoğraf çekmenin temelleri arasına sıfır dağınıklık koyar. Scheinberg, “Gerçekten kullanıcı dostu ve en az sayıda seçeneğe sahip gibi görünüyor” diyor. “Süslü bir şey yoktu, ancak fotoğraf çekerken bir seviye olması çok hoşuma gitti, bu harikaydı ve bir resim oluşturmayı biraz kolaylaştırıyor.”

Üst sıra, soldan sağa: OnePlus 8 Pro, Google Pixel 5

Alt sıra, soldan sağa: Oppo Find X2 Pro, iPhone 12 Pro Max, Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Renk doğruluğu sınıfının en iyisidir ve bu özellikle düşük ışıkta fark edilir hale geldi. Scheinberg, telefonun düşük ışık test sonuçlarından “Pixel, kart genelinde renk doğruluğu ve ayrıntı açısından en iyiyi sunuyor” diyor.

Ancak yakınlaştırma zayıf bir noktadır. Google, telefonlarına ek kameralar eklemekte çok yavaş davrandı. Geçen yılki Pixel 4 telefonları 2x yakınlaştırmaya sahipti. Google, bu yıl üçte biriyle bu seriye eklemek yerine, bu yakınlaştırma lensini 16 megapiksel ultra genişlikle değiştirdi. Scheinberg, “Özellikle [yakınlaştırma modunda] bu kadar fazla bilgi alıyormuş gibi hissettirmedi” diyor. “Dijital olarak kırpıldığını daha çok hissetti.”

Google, ileri teknoloji telefonlarında basit dijital ürün tabanlı tekniklerden biraz daha fazlasını kullanıyor. 2018’de Super Res Zoom adlı bir özellik tanıttı. Bu, daha yüksek çözünürlüklü bir sensörün detayını taklit etmek için birden fazla poz yakalarken, kameranın görüşünü sadece fraksiyonel olarak kaydırmak için bir telefonun optik görüntü sabitleme özelliğini kullanıyor. Sonuçlar genellikle makul bir 2x yakınlaştırma ile rekabet edebilir, ancak bu diğer üst düzey telefonlarda gördüğümüz yüksek kaliteli 3x ve 5x yakınlaştırmalarla rekabet edemez.

Pixel 5’in ultra geniş kamerası, Apple, Samsung ve OnePlus telefonlarının yanında da zayıf görünüyor. Çekimler bu karakteristik Piksel etkisine sahip olabilir, ancak yakın ayrıntı ve netlik çok daha düşük bir lige aittir.

Artıları: Sınıfında lider renk doğruluğu; basit ve net arayüz
Eksileri: Nispeten zayıf ultra geniş; yakınlaştırma modu diğerlerine ayak uyduramaz

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Üç görüş alanında ayrıntı için en iyisi

Ana kamera: 108MP | Diyafram Açıklığı: f / 1.8 | OIS: Evet
Telefoto: 12MP | Açıklık: f / 3 | OIS: Evet | Yakınlaştırma: 5x optik
Ultra geniş: 12MP | Diyafram Açıklığı: f / 2.2 | OIS: Hayır | Bakış Açısı: 120 °

Samsung bir zamanlar, özellikle yeni başlayanlar için, deneyimin zararına olacak şekilde telefonlarını yazılım ekstralarıyla doldurma konusunda bir üne sahipti. Galaxy Note 20 Ultra’daki bu özellik takıntısından vazgeçmemiş olsa da, Samsung en azından bunları dağınıklık gibi görünmeden eklemenin bir yolunu buldu. Scheinberg, “Kullanımı gerçekten çok kolay görünüyordu, bu gerçekten önemli” diyor. “Bu, tüm çıngıraklar ve ıslıklara sahip olmaktan ziyade o anda bir görüntü çekebilmekle ilgili.”

“Çanlar ve ıslıklar” hala orada, ancak bu günlerde deri altı. En İyi Fotoğraf bir örnek ve test ettiğimiz bir moddur. Bu, kamerayı sahne çevresinde kaydırmanızı ister. Samsung Galaxy Note 20 Ultra daha sonra bir yığın fotoğraf çeker ve küçük AI beyninin en çok sevdiklerini seçer.

Oldukça ilginç bir çekim seçti. Ufkun düz olduğu yerden birini seçmek yerine, Best Shot’ın seçimi eksen dışıydı ve ilginç geometrisi nedeniyle seçilmiş gibi görünüyordu. Görüntü de şaşırtıcı değildi, yüksek derecede işlenmişti. Samsung ayrıca standart Otomatik modunda görüntü karıştırmaya biraz fazla eğiliyor.

“Doğa” veya su gibi baktığınız otomatik olarak algılanıyor. Ancak “doğayı” tanıdığında yeşiller biraz fazla yeşildi ”diyor Scheinberg. “Bu nedenle, konunuzun ne olduğunu değerlendirmek ve görüntüye otomatik bir not uygulamak konusunda iyi bir iş çıkarırken, bence biraz fazla ileri gidiyor.” Bu muhtemelen Samsung’un en iyi kameralı telefonlarının en yaygın eleştirisi, renk tonlarının biraz fazla coşkulu olması.

Daha güçlü ve ayrıntılı görünen bir görüntü üretmek için renk ve kontrastın arttığı gece modunda da netti. Galaxy Note 20 Ultra’nın karanlık çekimi iPhone’unkinden daha keskin görünüyordu, ancak Pixel 5’ten daha az doğal görünüyor. Note 20 Ultra, ister liberal bir kontrast yaklaşımı olsun, ister donanım basitçe daha iyi olduğu için olsun, en büyük ayrıntı algısına sahip. : Bu, çektiğiniz çekimin türüne göre değişir. Üst düzey donanımı, ultra geniş kamera ve yakınlaştırmada devreye giriyor.

Samsung’un Galaxy Note 20 Ultra, yalnızca OnePlus 8 Pro’nun meydan okuduğu grubun en iyi ultra geniş kamerasına sahip. İPhone ve Pixel 5, ayrıntı alma açısından yaklaşmıyor.

Yakınlaştırması da güçlü bir periskop lensine sahiptir. Buradaki diğer periskop telefonu Oppo Find X2 Pro ile doğrudan kıyaslandığında, Samsung Galaxy Note 20 Ultra’nın görüntüleri bir kez daha çok daha yüksek kontrast sergiliyor. Bu, iyileştirilmiş bir efekttir, daha iyi ham görüntü kalitesinin bir işareti değildir, ancak bazen yararlıdır.

Artıları: Üç görüş alanında mükemmel ayrıntı; düşük ışıkta iyi performans
Eksileri: Renkleri aşırı doygunlaştırma alışkanlığı vardır; bazen kontrastı çok fazla değiştirebilir

OnePlus 8 Pro

Mükemmel ultra genişliğe sahip en iyi OnePlus kamera

Ana kamera: 48MP | Diyafram Açıklığı: f / 1.8 | OIS: Evet
Telefoto: 12MP | Diyafram Açıklığı: f / 2.4 | OIS: Evet | Yakınlaştırma: 3x hibrit
Ultra geniş: 48MP | Diyafram Açıklığı: f / 2.2 | OIS: Hayır | Bakış Açısı: 116 °

OnePlus telefonlar, bu üst düzey karşılaştırmalarda puslu bir orta zemine düşme eğilimindedir. Sıkı bütçeler, OnePlus’ın genellikle rakipler kadar etkileyici bir donanıma sığamayacağı anlamına gelir. Tartışmalı bir şekilde tekrar oldu, ancak burası OnePlus 8 Pro’nun oturması için rahat bir yer.

OnePlus 8 Pro, temel iPhone 12 Pro Max’ten 300 £ daha ucuzdur ve Galaxy Note 20 Ultra’nın agresif renk ve kontrast artırma tekniklerini kullanmaz. “OnePlus ile renk tuttu. Çok doygun değildi, çok fazla kontrast değildi. Ama bunu önemsemiyorum çünkü bu ayrıntıyı koruyor ”diyor Scheinberg.

3x “optik” yakınlaştırması, görüntülerini oluşturmak için 8 megapiksellik bir 12 megapiksel sensör kesimini kullanır, bu nedenle gerçek bir 3x lense sahip değildir. Ancak gün ışığında elde ettiği sonuçlar iPhone’larla karşılaştırılabilir ve Pixel 5’leri açıkça geride bırakıyor.

OnePlus 8 Pro aynı zamanda grubun en iyi ikinci ultra geniş kamerasına sahiptir ve sonuçlar yalnızca çok daha pahalı olan Galaxy Note 20 Ultra’dan sonra ikinci sırada yer alır. Bunun nedeni, OnePlus’ın, OnePlus 8T’nin ana kamerasında görülen Sony IMX586’yı kullanarak gerçekten buradaki sensörle şehre gitmesidir. OnePlus, OnePlus 7’den bu yana telefonlarında kullandığı göz önüne alındığında, bu IMX586 bileşenlerinde iyi bir anlaşma yapmalıdır.

OnePlus 8 Pro’nun düşük ışık performansı iPhone, Samsung ve Pixel’in biraz gerisinde kalıyor. Ama çok uzak değil. Bu, OnePlus’ın bugüne kadarki en iyi kamera dizisidir. OnePlus 8 Pro’nun kart üzerindeki üstün donanımı sayesinde yeni OnePlus 8T yakın bile değil.

Artıları: İyi renk üretimi; harika ultra geniş kamera
Eksileri: Katı yakınlaştırma; orta masa düşük ışık performansı

Oppo Find X2 Pro

Mükemmel değil, ancak gerçek 5x yakınlaştırmaya daha uygun maliyetli bir yol

Ana kamera: 48MP | Diyafram Açıklığı: f / 1.7 | OIS: Evet
Telefoto: 13MP | Açıklık: f / 3 | OIS: Evet | Yakınlaştırma: 5x optik
Ultra geniş: 48MP | Diyafram Açıklığı: f / 2.2 | OIS: Hayır | Bakış Açısı: 120 °

Kağıt üzerinde Oppo Find X2 Pro güçlü bir rakip gibi görünüyor. 5x periskop zoom dahil üç sıfır dolgu kamerası vardır. Oppo, diğer ülkelerde zaten çok büyük olmasına rağmen, yalnızca 2019’un başlarında Birleşik Krallık’a resmi olarak geldi. Bu telefon, Oppo’yu üst düzey alıcılar için Samsung’a gerçek bir alternatif olarak kurmada büyük ölçüde başarılı oldu. Bu Find X2 Pro’nun işiydi ve bunu şık bir şekilde gerçekleştirdi.

Ancak profesyonel fotoğrafçımız yazılımına pek meraklı değildi. “Basmak için çok fazla düğme olduğunu buldum. Organik bir arayüz değildi, ”diyor Scheinberg. “Pikseller ve iPhone’lar daha sezgisel bir kullanıcı arayüzüne sahip. Ve bu harikaydı, çünkü o zaman kullanmak istediğim tam zumdan ziyade fotoğrafı çekmeye odaklanabilirdim. “

Ve güçlü bir yakınlaştırmaya rağmen, gerçek dünyadaki sonuçlar karışıktır. “Pek çok farklı lens. Pek çok farklı odak seçeneği, ancak yakınlaştırdığınızda kalite çok zayıftı ”diyor Scheinberg. Oppo Find X2 Pro, 10x yakınlaştırma ön ayarına sahiptir ve 60x’e kadar “manuel” yakınlaştırmanıza izin verir. Görüntüler bu ultra geniş görüş alanlarında korkunç görünüyor ve 5x’de mevcut olan çok sağlam görüntü kalitesini zayıflatma eğiliminde.

Oppo, bu karşılaştırmada üst sıralarda yer alan telefonlara tam anlamıyla karşı çıkmamış olabilir, ancak Oppo, birçok kişinin takdir edeceği şekilde, işleme konusunda Samsung’dan çok daha az sert bir yaklaşım sergiliyor.

Oppo Find X2 Pro, doğru öğelerin birçoğuna sahiptir, ancak en iyi kamera kadar tatmin edici bir kamera oluşturmak için bir araya gelmezler. Örneğin, Samsung ve Oppo tarafından çekilen 5x görüntüyü karşılaştırdığımızda, Find X2 Pro çok daha az belirgin kontrast manipülasyonuna sahip. Özel bir kamerayla çekilmiş gibi görünen bir çekimle sonuçlanırsınız. Ancak bu rahat yaklaşım, donanımın doğal sınırlarının ötesine geçtiğinizde, yazılım tarafından yönetilen “hibrit” veya dijital yakınlaştırmaya geçtiğinizde pek başarılı olmaz.

Oppo Find X2 Pro aynı zamanda en zayıf gece tarzı fotoğrafları çekerek en az detayı sergiledi. Ve ultra geniş kamerası, iPhone, Samsung Galaxy Note 20 Ultra ve OnePlus 8 Pro’dakiler, önemli ölçüde daha yumuşak olan Pixel 5 olmasa da yeniliyor.

Şimdi bazı önemli bağlamların zamanı geldi. Oppo Find X2 Pro, 2020’nin başlarında başlangıçta 1.200 sterline mal oldu. Ancak, o zamandan beri 900 sterline düştü (ve Amazon’un Noel satışlarında 799 sterline düştü). Bu, onu 5x “periskop” optik yakınlaştırmaya sahip en uygun fiyatlı telefonlardan biri yapar.

Artıları: Periskop yakınlaştırma; kontrast için doğal bir yaklaşım
Eksileri: Karmaşık kamera kullanıcı arayüzü; yakınlaştırma kalitesi, yerel lens FoV’nin ötesine geçer; düşük ışıklı görüntüler diğerleriyle eşleşmiyor.

Kaynak

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Yazar Cem Y.

Apple’ın Katlanabilir iPhone Prototipleri

Kotlin Değişkenleri ve Temel Tipler