Pokemon GO geri mi geliyor?

Pokemon GO geri mi geliyor?

2016 yılında, mobil oyun Pokémon Go, sanal canavarları aramak için sokaklarda dolaşan yüz milyonlarca oyuncu gönderdi. Bu süreçte, gerçek dünyadaki ortamlarda bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüleri kaplayan artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinin popülerleştirilmesine yardımcı oldu.

Şimdi Pokémon Go, AR’yi yeni bir seviyeye taşıyacak. Oyundaki yeni bir özellik, oyuncuları gerçek dünyadaki konumların 3 boyutlu taramalarını oluşturmaya ve yüklemeye teşvik edecek.

Oyunun geliştiricisi Niantic de henüz açıklanmayan bir meblağ için AR haritaları start-up 6D.ai’yi satın aldı. İcra başkanı Jon Hanke şirketlerin isteklerini açıkladı :

“Birlikte, dinamik, 3 boyutlu bir dünya haritası oluşturuyoruz, böylece yeni tür gezegen ölçekli AR deneyimlerini mümkün kılabiliyoruz.”

Ve bu sadece Niantic değil. Şubat ayında Facebook , tüm dünyanın 3 boyutlu bir haritasını oluşturan bir AR şirketi olan Scape Technologies’i satın aldı ve Microsoft’un Minecraft Earth AR mobil oyunu , aynı tür gezegen ölçekli AR oyununu tanıtıyor.

Bu taramalar ve bu tür veri toplama , yakın gelecekte hepimizi etkileyecektir.

Veri toplamayı oyuna dönüştürme

Niantic’in büyük başarısının bir nedeni, dünya hakkında veri toplamak için dijital oyunları nasıl kullandığıydı.

Niantic ilk olarak 2001 yılında John Hanke tarafından CIA’nın teknoloji girişim sermayesi şirketi In-Q- Tel’den destek alarak Keyhole Inc olarak kuruldu . Şirket, 2000’li yılların başında ABD ordusu tarafından kullanılan haritalama teknolojileri geliştirdi.

Facebook’un LiveMaps teknoloji demosu, her yerde AR ile mümkün olabilecek deneyimlerin türlerini tasvir ediyor, aynı zamanda şirketlerin evlerimiz ve yaşamak için yaşamak için tutması gereken veri teknolojisi miktarını da ima ediyor.

Keyhole Inc Google tarafından 2004 yılında satın alındı ​​ve Google Haritalar’ın geliştirilmesinde etkili oldu. 2010 yılında Keyhole Niantic olarak yeniden adlandırıldı ve oyunlara odaklandı. Yine bağımsız bir şirket haline geldiği 2015 yılına kadar Google’ın bir parçası olarak kaldı.

2012 yılında Niantic, oyuncuların oyun içinde “portal” haline gelen milyonlarca ilgi çekici yeri fotoğrafladığını ve yüklediğini gören Ingress adlı bir oyun başlattı.

Bu portallar, Pokémon Go ve diğer oyunlara güç veren temel altyapı oldu, ancak oyuncuların oynarken dünya çapında nasıl hareket ettikleri hakkında toplanan veriler de değerliydi.

Niantic’in son oyunu Harry Potter: Wizards Unite, her oyuncunun yerini her beş saniyede bir toplar ve bu da genellikle bireysel davranış kalıplarını tanımak ve hayatlarının samimi ayrıntılarını tespit etmek için yeterlidir.

Teknoloji şirketleri ve yatırımcılar bu tür verilerin son derece değerli olduğunu düşünüyor. Aralık 2019’da Niantic, 3,9 milyar ABD Doları değerinde fon topladı .

Gerçekliğin geleceği artırıldı

Pokémon Go oyuncularının topladığı 3 boyutlu taramalar oyunda yeni olasılıklar yaratmayı amaçlıyor , ancak aynı zamanda Niantic’in AR geliştiricileri platformuna rakiplerine göre bir avantaj sağlayacak .

Dünya genelinde 3-B ortamları tanıyabilen bir sisteme sahip olmak, geliştiricilerin kullanıcı oturumu kapatsa bile “var olan” paylaşılan AR deneyimlerini ve ortamlarını oluşturmalarını kolaylaştırır.

Apple, Facebook, Microsoft ve Google , kullanıcıların fiziksel ortamını sürekli olarak taramak ve hakkında veri toplamak için eşzamanlı yerelleştirme ve haritalama adı verilen bir tekniğe veya SLAM’e bağlı olma olasılığı yüksek AR ürünleri geliştirmektedir .

Bir sonraki iPhone’un daha ayrıntılı 3 boyutlu taramalar oluşturmak ve Apple’ın AR ekosistemini daha iyi desteklemek için güçlü bir LiDAR tarayıcıya sahip olduğu söylentileri var.

Facebook, 2014 yılında sanal gerçeklik (VR) şirketi Oculus’u 2.3 milyar dolar karşılığında satın aldı ve Mark Zuckerberg, VR’nin başarısını şirketin AR hedeflerinin anahtarı olarak kabul ediyor.

Bu, Facebook’un Andrew Bosworth tarafından 2016 Oculus Connect geliştirici konferansında gösterilen bir teknoloji olan LiveMaps’te iyi örneklenmiştir.

LiveMaps gibi herhangi bir sistem, kullanıcıların evi ve içindeki her şey hakkında ince ayrıntılı verilerin sürekli toplanmasını talep edecektir:

“AR gözlükleri çevreyi tarayarak kalabalık kaynaklı verilerle güçlendirilmiş canlı bir dinamik dizin oluşturarak haritaların bir şeylerin ne zaman değiştiğini fark etmesini ve otomatik olarak güncellenmesini sağlıyor.”

Artırılmış gerçekliğin etkileri

Yaygın artırılmış gerçeklik ne demektir? Daha hedefli reklamlar gibi nispeten iyi huylu olasılıkların ötesinde, bu tür teknolojilerin sağlam bir şekilde yerleşmeden önce sonuçları hakkında eleştirel düşünmeliyiz.

Avustralya fütüristi Mark Pesce’nin iddia ettiği gibi , “Çalışma biçimleri sayesinde, artırılmış gerçeklik sistemleri aynı anda çok gelişmiş gözetim sistemleri gibi davranmalıdır.”

Dünya genelinde sürekli artan düzensiz mekansal veri toplama, güçlü gözetim, kontrol ve etki sistemleri yaratma potansiyeline sahiptir. Bu potansiyeli , ortaya çıkan karma gerçeklik teknolojilerinin etik etkileri üzerine yakın tarihli bir raporda ayrıntılı olarak inceledik .

Önlemek, tedavi etmekten daha iyidir

Yüz tanıma gibi teknolojiler gibi, granüler mekansal veriler, nüfusun egemenliği, baskısı ve disiplini ve özellikle toplumdaki en marjinalleştirilmesi için kullanılabilir. Farkındalık, yüz tanıma ile ilgili problemler büyüdükçe, IBM ve Amazon gibi şirketler son zamanlarda kendilerini teknolojiden uzaklaştırmaya başladılar.

Ayrıca, ticari pazara (en azından sadece) satış yapmayan, bunun yerine işyerlerine, kolluk kuvvetlerine, güvenlik kurumlarına ve orduya satış yapan bir AR endüstrisinin hızlı büyümesini görüyoruz.

Cambridge Analytica skandalının gösterdiği gibi, ortaya çıkan teknolojilerin tehlikeli etkisi genellikle sadece bir miktar hasar yaptıktan sonra gerçekleşir.

Sosyal medyada paylaştığımız seçimleri etkilemek için kullanılabilirse, evimizin içeriği ile ilgili veriler ne için kullanılabilir? Veya belirli bir günde karşılaştığımız her şey?

Bu teknolojileri gerçekte oldukları şey için ele alalım: sadece eğlence için değil, veri çıkarma, güç ve kar biriktirme aparatları.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Yazar Cem Y.

Mitsubishi L200 incelemesi | 2020

Twitter, sesli tweet’leri paylaşma seçeneği ekledi.