in

Nvidia, Ampere A100 GPU’nun PCIe 4.0 sürümünü duyurdu

Geçen ayki yeni nesil, yüksek kaliteli Amper A100 GPU’yu sergileyen Nvidia, bu hafta grafik ünitesinin PCIe 4.0 sürümünü tanıttı.

Kart, kişisel bilgisayarlara, standartlaştırılmış sunuculara ve yapay zeka ve diğer süper hesaplama görevleriyle mücadele eden mevcut sistemlere daha kolay kurulum için tasarlanmıştır. A100 GPU, özellikle üst düzey görevler için özel olarak üretilmiş sistemler için tasarlanmıştır.

Aksi takdirde, en yeni 7nm Amper mimarisi üzerine inşa edilmiş en son Nvidia kartları neredeyse aynı özellikleri paylaşıyor.

Her birinde 40 GB bellek, 54 milyar transistör, altı HBM2 bellek yığını ve 6.912 CUDA çekirdeği bulunur ve bunlar görev yürütmede daha fazla verimlilik elde etmek için GPU’dan yararlanır.

İkisi de saniyede 19.5 trilyon kayan nokta hesaplamasını işleyebilen 19.5 teraFLOPS kapasitesine sahip FP64 Tensör Çekirdeği sporu yapıyor.

Önemli bir fark termal tasarım noktasıdır: PCIe 250W iken A100 400W olarak derecelendirilmiştir. Güç azaltma, PCIe’nin genellikle soğutma ve daha düşük güç talepleri için daha az alana sahip olan düşük TDP ürünleri için özel olarak tasarlanması gerçeğine atfedilir.

Nvidia’ya göre fark, tek GPU iş yüklerinde performansta yüzde 10 azalma anlamına geliyor. Sürekli GPU yetenekleri veya karmaşık dağıtılmış iş yükleri gerektiren durumlarda, performans artışı yüzde 33 ila yüzde 50’ye ulaşabilir. Ancak Nvidia, maksimum sınırlı vuruşun nadir olması gerektiğini vurguladı çünkü sadece sınırlı sayıda görev kartı bu ölçüde vergilendirebilir.

A100 GPU, önceki modellere göre etkileyici performans artışı sunar. Bağımsız görevlerle başa çıkmak için kendini yedi sanal GPU’ya bölme kapasitesine ve birkaç farklı GPU’yu tek bir büyük işlem biriminde birleştirme yeteneğine sahiptir. Performans testleri, A100’ün, Volta mikro mimarisini kullanan selefinden 20 kat daha iyi sonuçlar elde ettiğini buldu.

Nvidia, A100’ün yakın zamanda büyük bir veri analizi ölçütünü kırdığını ve önceki kayıt sahibini sadece 14.5 dakikada 4.7 saat süren bir görevi tamamladığını bildirdi.

Nvidia’nın yeni GPU’larına yanıt çok hızlı oldu.

Nvidia’nın hızlandırılmış bilgi işlem başkan yardımcısı ve genel müdürü Ian Buck’a göre, “Nvidia A100 GPU’ların önde gelen sunucu üreticilerinin tekliflerine benimsenmesi daha önce gördüğümüz her şeyi geride bırakıyor .”

Yeni birimleri sunucularına dahil edecek üreticiler arasında Cisco, Dell Technologies, HPE, ASUS, Lenovo ve Fujitsu yer alıyor. Bu yaz 30’dan fazla sistemin inşa edilmesi ve yıl sonunda en az 20 sistemin kurulması bekleniyor.

Henüz hiçbir fiyat bilgisi açıklanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Microsoft canlı yayınlarını sonlandırıyor, Facebook ile işbirliği yapıyor.

Enerji depolama sorununun cevabı hidrojen olabilir.