in

Nvidia, Ampere A100 GPU’ları Google Cloud’a getiriyor

En yeni nesil Ampere A100 GPU’yu duyurduktan sadece bir ay sonra Nvidia, bu hafta enerji santrali işlemci sisteminin artık Google Cloud’da mevcut olduğunu söyledi.

A100 Hızlandırıcısı Optimize Edilmiş VM A2 yönetim ortamı ailesi, muazzam yapay zeka iş yükleri ve veri analizi için tasarlanmıştır . Nvidia, kullanıcıların önceki işlem modellerinde, bu durumda 20 kat performans artışına kadar önemli iyileştirmeler bekleyebileceğini söylüyor. Sistem, tek hassasiyetli performans için 19.5 TFLOPS ve TensorFloat 32 işlemlerini gerektiren AI ve yüksek performanslı bilgi işlem uygulamaları için 156 TFLOPS ile maksimum seviyeye çıkıyor.

Nvidia Amper şimdiye kadar yapılmış en büyük 7 nanometre çipidir. 54 milyar transistörle çalışır ve çok örnekli GPU, otomatik karışık hassasiyet, GPU’dan GPU’ya doğrudan bant genişliğini iki katına çıkaran NVLink ve saniyede 1,6 terabayta ulaşan daha hızlı bellek gibi yenilikçi özellikler sunar.

Hızlandırıcıda 6,912 CUDA çekirdeği bulunuyor ve 40GB HBM2 belleğe sahip.

Amper mimarisini açıklarken Invidia, geliştirmelerinin “her ölçekte eşsiz bir hızlanma sağladığını” belirtti.

Nvidia, “Bilim adamları, araştırmacılar ve mühendisler – zamanımızın da Vincis ve Einsteins’i – AI ve yüksek performanslı hesaplama ile dünyanın en önemli bilimsel, endüstriyel ve büyük veri sorunlarını çözmek için çalışıyorlar.” Dedi. “Bu arada işletmeler ve hatta tüm endüstriler, büyük veri setlerinden yeni öngörüler elde etmek için yapay zekanın gücünden yararlanmaya çalışıyorlar … NVIDIA Tensor Core teknolojisi, yapay zekaya dramatik hızlandırmalar getirerek, eğitim saatlerini haftalardan saatlere indirdi ve çıkarımda büyük bir hızlanma sağladı.”

Yeni bulut hizmeti şu anda alfa modunda. Hizmet, iş gereksinimlerine bağlı olarak beş yapılandırmada sunulacaktır. Konfigürasyonlar bir ila 16 GPU ve 85GB Ram ila 1.360GB RAM arasında değişir.

Google, işletmelerin Ampere A100 GPU’lara çok fazla zorluk çekmeden ulaşabileceğini söyledi.

Google, A100 GPU’larla A2 VM şekillerini kullanmaya başlamanızı kolaylaştırmak istiyoruz. “Yüksek performanslı iş yüklerini çalıştırmak için ihtiyacınız olan her şeyle önceden yapılandırılmış olan Deep Learning VM görüntülerimizle Compute Engine’e hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Buna ek olarak, A100 desteği kısa süre içinde Google Kubernetes Engine, Cloud AI Platform ve diğer Google’a gelecek Bulut hizmetleri.

Fiyatlandırma henüz açıklanmadı. Google, Bulut hizmetlerinin bu yıldan sonra herkese açık olacağını duyurdu.

Bulut hizmetlerine yönelik yeni hizmetin hızlı kullanılabilirliği, yüz tespitinden robot bilimine kadar COVID-19 için bir aşı araştırmasına kadar alanları araştıran AI yenilikçilerinin artan taleplerinin bir göstergesidir.

NVIDIA, A100’ün “tarihteki herhangi bir NVIDIA GPU’dan daha hızlı buluta geldiğini” söyledi. Nvidia’nın K80 GPU’sunun 2014 yılında piyasaya sürülmesinden sonra bulut erişiminin sağlanması iki yıl sürdü. Halefinin Pascal P4 GPU hızlandırıcısının 2016 sürümünün ardından, bulut kullanılabilirliği için bekleme süresi bir yıla indirildi. Volta V100 GPU hızlandırıcının bulutta kullanıma sunulması yalnızca beş ay sürdü.

Ampere A100 bulut hizmetinin bu haftaki duyurusu, en son GPU’nun açılmasından yaklaşık yedi hafta sonra geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Yeni codec bileşeni, video akış süresini yarıya indiriyor.

Google Haritalar trafik ışığı konumlarını görüntüleyecek.